Yeni Zelanda’da Çalışma Şartları

Yeni Zelanda’da çalışma şartlarına sahip olmak artık çok daha kolay.

 

Yeni Zelanda hükümeti, öğrencilerin eğitim ve yaşam masraflarının büyük bir kısmını kazanmalarına olanak tanımak amacı ile yasal olarak çalışmalarına izin vermektedir. 14 hafta ve üzeri tam zamanlı bir eğitim programına kayıt olan her öğrencinin yasal olarak haftada 20 saat çalışma hakkı bulunmaktadır.

 

Fakat bu yasa doktora ve araştırma yüksek linsansı yapan öğrenciler için farklılık arz etmektedir. Yeni Zelanda Hükümeti’nin almış oldu yeni bir karar ile doktora ve araştırma yüksek lisansı yapan öğrencilere, eğitim süreleri boyunca koşulsuz ve sınırsız çalışma hakkı verilmiştir.

 

Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Saat başı çalışma ücreti 2014 yılında 14 Yeni Zelanda Doları’dır (NZD). Daha önceki yıllarda, bu çalışma hakkını elde edebilmek için IELTS’ten minimum 5.5 skor yapmak gerekmekteydi. Fakat 1 Ocak 2014’den itibaren geçerli olan uygulama ile Yeni Zelanda’da İngilizce dil kurusuna giden öğrenciler IELTS sınavına girmeden çalışma izni alabilmektedir. Resmi tatillerde çalışılması gereken durumlarda standart saat ücretinin 1.5 katı alınmaktadır.

 

Öğrenciler genel olarak dil bilgilerine ve becerilerine göre cafe, restaurant, fast-food, otel ve bar gibi mekanlarda çalışmaktadır. 2 ve 3. Kategorilerdeki eğitim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. (Kategori 2: Drama Okulları , Kategori 3: İlk ve orta okullar). Öğrencinin yasal çalışma izninden faydalanabilmeleri için 1. ve 4. kategorilerdeki okullara tam zamanlı kayıt yaptırması gerekmektedir.

 

Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Konsolosluğu Çalısma/Oturum vizesi başvurularını kabul etmeye, formunuzu ve evraklarınızı incelemeye yetkili değildir.

 

Çalışma/Oturma vizesi ile ilgili detaylı bilgi ve gerekli formlara Immigration New Zealand (Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu)’nun websitesinden ulaşabilirsiniz. Türk vatandaşlarının Çalışma/Oturma Vizesi başvurularının incelenmesi Dubai’deki Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu tarafından yürütülmektedir.

 

http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/worktemporarily/

 

Dil eğitimi alırken çalışabileceğiniz diğer ülkeleri incelemek için Dil Eğitimi Alırken Çalışma İzni Veren Ülkeler blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT