Akdeniz'deki sıcak kasaba: Antibes

Akdeniz’de Sıcak Bir Kasaba: Antibes

Güney Fransa denildiğinde aklınıza hangi şehirler geliyor? Büyük ihtimalle Nice, Monaco, Cannes, Marseille gibi çok tanınan ve bilinen şehirler olmalı. Biz size, şimdiye dek pek (ya da hiç) duymadığınız fakat çocuğunuzun yazını mükemmelleştirecek, tam bir Akdeniz şehri olan Antibes’i ve Centre International d’Antibes dil okulunu sunuyoruz.

Nice ve Cannes şehirlerinin arasında, her ikisine de yaklaşık yarım saat uzaklıkta, sıcacık bir Fransız şehri olan Antibes; daha ilk çağlarda yerleşim yeri olarak kullanılıp kent haline getirilmiş olması sayesinde oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Kent 12.yy’da ünlü bir Fransız ailesi olan Grimaldi’nin mülkü oldu. Günümüzdeyse ailenin şatosu, zamanında orada çalışmış olan Pablo Picasso’nun eserlerinin sergilendiği bir müze haline getirildi.

Horticol Kampüsü

Centre International d’Antibes, her yaz 13-17 yaş arasındaki çocuklara bu tarihi ve sıcak kıyı şehri olan Antibes’te Fransızca yaz kampı fırsatı sunar.  Okul 3 farklı kampüste eğitim verir, bu sayede öğrencilerin 15’er kişilik sınıflarda daha rahat ve daha kaliteli bir dil eğitimi almasını sağlar. Okulun sunduğu paket programının içerisine kurs, konaklama, aktivite, gezi, havaalanı ya da tren garından gidiş-dönüş transferleri ve ilave olarak kurs materyalleri, sınavlar, sertifika ve 24 saat güvenliğin hepsi dahildir.

Horticol Kampüsü

Horticol Kampüsü

Antibes şehrinin kıyıya, Nice’e ve Monaco’ya oldukça yakın olması sayesinde elimize birçok aktivite ve gezi yapma fırsatı geçiyor. Yurt dışında yaz okulu bizlere yüzme, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi gibi spor aktivitelerinin yanında aynı zamanda film ve dans geceleri, kabareler ve barbekü gibi rahatlatıcı olduğu kadar eğlendirici olan aktiviteleri de sağlıyor fakat hepsi bunlarla da sınırlı değil. Haftada bir tam gün ve bir de yarım gün olmak üzere deneyimli rehberler eşliğinde okul tarafından geziler düzenleniyor. Çocuğunuz bir başka Akdeniz şehri olan Nice’i, Monaco’yu; 410 yıllarında keşfedilmiş, Romalılar zamanından kalma Lerins Adaları’nı; Aquapark’ı ve yunusların, fok balıklarının, penguenlerin gösterilerini izleyebileceğiniz Marineland’ı keşfetme şansına sahip.

Kursların saatleri sizlerin seçtiği yoğunluğa göre değişiyor. Her biri 45’er dakikalık kurlardan oluşan genel Fransızca kursu haftada 20 ders, sabah saat 09.00’dan 12.20’ye kadar;  yoğun Fransızca kursu ise haftalık 26 ders olup, genel kurs saatlerine ek olarak haftada iki gün 13.45-16.00 arası sürüyor. Genç öğrenciler pazartesi sabahı girdiği seviye belirleme sınavının sonucuna göre bir sınıfa yerleştirilip eğitim görmeye başlıyor.

Centre International d'Antibes, kampüsteki yurt odası

Kampüsteki yurt odası

Kampüsteki yurt odası

Konaklama açısından 2 farklı seçeneğiniz var. Çocuğunuzu 3 kampüste de bulunan tam pansiyon yurtlarda ya da aile yanında konaklatmanız mümkün. Eğer seçiminizi yurttan yana yaparsanız, öğrenci 2-4 kişilik odalarda, farklı bir ülke ve kültürden genç öğrencilerle kalarak hem kursta öğrendiklerini pratiğe dönüştürebilir hem de okula daha kolay alışıp daha kolay arkadaş edinebilir. Yemekler günde 3 öğün açık büfe olarak kampüs kafeteryasında verilir. Aile yanında konaklamada ise öğrenci kampüse ulaşımın oldukça kolay ve kısa olduğu ailelerden birinin evinde kalır. Bunun avantajı, Fransız bir ailenin yanında kalarak dilinin gelişimine katkıda bulunmak ve Fransızların kültürünün içinde bizzat yaşayarak daha iyi adapte olabilmek.

Eğer siz de çocuğunuza böylesine güzel, yepyeni bir dil, yepyeni bir kültür ve yepyeni bilgilerle dolu; öğretici olduğu kadar eğlenceli de olan bir yaz yaşatmak istiyorsanız, Antibes’i seçeneklerinizin arasında bulundurun deriz.

Sinem A.

Sinem A.

Galatasaray Üniversitesi Felsefe bölümünde lisans eğitimini alıyor.
Sinem A.

Latest posts by Sinem A. (see all)