CHICAGO DİL OKULLARI

Amerika’nın Chicago şehrindeki dil okullarını inceleyin veya sayfayı aşağı kaydırıp Chicago şehrini keşfedin!

Kaplan

Chicago

CHICAGO’DA ULAŞIM
Havaalanından Ulaşım

Chicago O’Hare Uluslararası Havaalanı: Chicago O’Hare Havaalanı ve şehir merkezi arasında ulaşım sağlayan Blue Line trenleri 24 saat, 3-10 dakikada bir hizmet veriyor. Aynı şekilde otobüsle de şehir merkezine gitmek mümkün. İki ulaşım aracı da yaklaşık 45 dakika sürüyor. Tren ve otobüs biletleri 5 $.

 

Chicago Midway Uluslararası Havaalanı: Chicago Midway Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için kullanılan Orange Line trenlerinin yolculuk süresi yaklaşık 25 dakika ve bilet fiyatı 2.25 $. Tren sabah saat 04.00’ten gece 01.00’e kadar hizmet veriyor.

 

Şehir İçi Ulaşım

Chicago’da şehir içi toplu ulaşım için otobüs ve trenlerde geçerli tek binişlik bilet fiyatı 2.00 -2.25 $. Limitsiz biletler günlük 10 $, 3 günlük 20 $, haftalık 28 $, aylık 100 $. Chicagoluların en çok kullandığı ulaşım araçlarından biri de bisiklet. Toplu ulaşım araçlarında da bisikletle yolculuk etmek için her türlü imkan sağlanmış durumda.

 

Şehirler Arası Ulaşım

Chicago – Detroit: Chicago’dan Detroit’e yaklaşık 5 saat süren tren yolculuğu için bilet fiyatları 45 $ – 70 $ arasında değişiyor. İki şehir arası 6 saat süren otobüs yolculuğunun bilet fiyatları ise 28 $ – 80 $.

 

Chicago – Indianapolis: Chicago’dan Indianapolis’e gitmek için her gün 3-4 kez kalkan otobüslerin bilet fiyatları 15 $ – 60 $ arasında değişiyor. Otobüs yolculuğu yaklaşık 3 saat sürüyor. Bununla birlikte 4 saat süren tren yolculuğu için 40 $ – 60 $ ödemek gerekiyor.

 

CHICAGO’DA YEME – İÇME

Big Jones

Chicago’nun en iyi restoranlarından Big Jones, yüzyıllardır yapılan geleneksel yemekleri güncelleyerek müşterilerine sunuyor. Akşam yemeklerinin yanı sıra brunch ve öğle yemekleri için de iyi bir tercih.

Smoque BBQ

Barbeküde yapılabilecek her şeyi en lezzetli şekilde pişiren Smoque BBQ, bu konuda oldukça iddialı. Hatta Carolina ya da Texas’ta değilseniz ABD’nin en iyisi.

Parachute

Beverly Kim ve John Clark’ın sahibi olduğu bu Kore-Amerika restoranı Amerika’nın en iyi restoranları arasında yer alıyor. Özellikle ızgaraları değişik lezzetler tatmak isteyenler için vazgeçilmez.

Honey Butter Fried Chicken

Muhteşem kızarmış tavukların adresi: Honey Butter Fried Chicken. Chicago’da bu kadar lezzetli tavuklar hazırlayan başka bir restoran daha yok. Hem öğlenleri hem de akşamları açık olan restoran sağlıklı tavuklarla sağlıklı yemekler hazırlamak konusunda oldukça iddialı.

CHICAGO’DA ALIŞVERİŞ

Brimfield

Eşsiz parçalarıyla antika-vintage mobilyalar ve dekorasyon malzemeleri konusunda Chicago’nun en iyi adreslerinden biri Brimfield. Aynı zamanda çeşitli aktiviteler için farklı konseptlere göre düzenlenen etkinlik salonuyla da ünlü.

 

Merz Apothecary

1857’de eczacı Peter Merz tarafından kurulan ve bir aile işletmesi olan Merz Apothecary, 14 binden fazla kozmetik ürünü, ilaç ve losyonuyla, 4716 N Lincoln Ave ve 17 E. Monroe Street’te hizmet veriyor.

 

Randolph Street Market

Her ayın son hafta sonu kurulan bu Avrupa tarzı vintage market, çeşitliliğiyle ün yapmış durumda. Herkes için kıyafet, ayakkabı, takı ve aksesuar, ev eşyası ve tasarım ürünlerin bulunduğu pazarda her ay çeşitli etkinlikler de düzenleniyor.

CHICAGO’DA GEZİ

Navy Pier

Chicago’nun sembollerinden Navy Pier, 50 dönümlük bir alana yayılmış botanik bahçesi, konser alanı, mağazalar ve parkların bulunduğu bir liman. Yaklaşık 100 yıllık limanda bir lunapark da yer alıyor.

Millennium Park

Grant Park içinde yer alan Millennium Park, özellikle mimari açıdan önem taşıyan Jay Pritzker Pavilion’uyla şehrin en hareketli ve turistik yerlerinden. Yıl boyu çeşitli etkinliklerin de yapıldığı park, 1931 yılından bu yana devam eden ve 10 hafta süren The Grant Park Music Festival’a da ev sahipliği yapıyor.

Cloud Gate

Chicago’ya giden herkesin bu çelik fasulye heykelinin önünde fotoğrafı vardır. Şehrin sembollerinden olan heykel, Anish Kapoor’un ölümsüz eserlerinden biri.

Willis Kulesi

ABD’nin ikinci en yüksek gökdeleni olan Willis Kulesi, 1973 yılında inşa edildiğinden beri şehrin en meşhur yapılarından biri. Bina şehri yukarıdan görmek için bir gözlem bölümüne de sahip.

Field Doğal Tarih Müzesi

30 milyondan fazla jeolojik ve biyolojik objenin oluşturduğu koleksiyonuyla dünyanın en kapsamlı doğal tarih müzelerinden biri olan Field Müzesi, dönemlik sergileriyle de Chicago’nun görülmesi gerekenlerinden. Bilet fiyatları yetişkinler için 36 $, çocuklar için 25 $.

John Hancock Merkezi

875 N. Michigan üzerindeki 344 metrelik gökdelen 1969 yılından beri şehri yukarıdan 360o izlemek isteyenlerin ziyaretine açık. John Hancock, ABD’nin en yüksek beş gökdeleninden biri.

CHICAGO’DA AKTİVİTE

Lincoln Park Zoo

Haftanın her günü 10.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilen Lincoln Park Zoo, sıradan bir hayvanat bahçesinden çok, festival havasındaki aktiviteleriyle bir eğitim ve eğlence alanı.

 

Shedd Akvaryumu

Chicago’da yapılabilecek diğer bir aktivite de Shedd Akvaryumu’na gitmek. 32 binden fazla canlının yaşadığı akvaryum dünyanın en büyük kapalı tuzlu su akvaryumlarından biri. Haftaiçi 09.00-17.00, hafta sonu 09.00-18.00 saatleri arasında açık olan Shedd’in giriş ücreti yetişkinler için 39 $, çocuklar için 30 $.

 

Chicago Cultural Center

İç ve dış mimarisiyle de dikkatleri üzerine çeken Chicago Cultural Center, her yıl onlarca müzik, dans, tiyatro, performans gösterilerine ev sahipliği yapıyor. Pek çok ücretsiz aktivitenin de organize edildiği merkezde bir etkinliğe katılmak Chicago’da yapılacak en keyifli aktivitelerden.

 

Wrigley Field

1900’lerin başından beri Chicago’da beyzbol maçlarının yapıldığı Wrigley Field beyzbol parkı, Chicago White Sox ve Chicago Cubs takımlarının ev sahibi. Chicagoluların en sevdiği aktivitelerden biri olan beyzbol maçı izlemek ya da stattaki konserlere katılmak için önceden bilet almakta fayda var.