SAN FRANCISCO DİL OKULLARI

Amerika’nın San Francisco şehrindeki dil okullarını inceleyin veya sayfayı aşağı kaydırıp San Francisco şehrini keşfedin!

Kaplan

San Francisco

EC

San Francisco

SAN FRANCISCO’DA ULAŞIM
Havaalanından Ulaşım

San Fancisco Uluslararası Havalimanı: San Francisco Havaalanı’ndan şehir merkezine, San Mateo Country ve East Bay’e gitmek için kullanılan hızlı tren Bart, saatte 3-4 sefer düzenliyor. Haftaiçi sabah saat 05.00’ten, Cumartesileri sabah saat 6.30’dan, Pazar günleri de 08.00’den akşam saat 23.53’e kadar hizmet veriyor. Yaklaşık 25 dakika süren yolculuk için 8.90 $ ödemeniz gerekiyor. Ayrıca 24 saat hizmet veren Samtrans otobüsleri de şehir merkezine gitmek için bir seçenek. Bilet fiyatı 2.25 $ olan bu otobüslerle yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor.

 

Oakland Uluslararası Havalimanı: Oakland Havaalanı’ndan San Francisco’ya gitmek için kullanılan hızlı tren Bart, 10.20 $ tutuyor. Trenler, haftaiçi her gün sabah 05.00’ten, Cumartesileri sabah 06.00’dan, Pazarları sabah 08.00’den akşam 23.00’e kadar her 6 dakikada bir kalkıyor.

 

Şehir İçi Ulaşım

San Francisco’da şehir içi ulaşım için kullanılan otobüs ve raylı sistem biletleri tek kullanım için 2.25 $ – 2.50 $. Aylık sınırsız kullanım hakkı bulunan Clipper kartları için 73 $-75 $ ödemek gerekiyor.  Ayrıca şehri gezmek için Cable Car denilen tramvay da kullanılabilir. Cable Car bilet fiyatı 7 $. Eğer bütün gün sınırsız kullanmak isterseniz günlük bilet fiyatı 21 $.

 

Şehirler Arası Ulaşım

San Francisco – Los Angeles:  Yaklaşık 8 saat süren San Francisco – Los Angeles otobüs yolculuğu bilet fiyatları 10 $ -110 $ arasında değişiyor.

 

San Francisco – Sacramento: San Francisco’dan Sacramento’ya gitmek için yaklaşık 3 saatlik yolculuğun bedeli 10 $ – 20 $ arasında değişiyor. İki şehir arası tren yolculuğu da yaklaşık 3 saat sürüyor. Her yarım saatte bir düzenlenen seferler için 20 $ – 60 $ arası bir bilet fiyatı bulunuyor.

SAN FRANCISCO’DA YEME – İÇME

Liholiho Yacht Club

Şef Kapur’un muhteşem Havai ve Kuzey Kaliforniya yemeklerini bulabileceğiniz Liholiho Yacht Club, şehrin en meşhurlarından. Yemekleri kadar kokteylleriyle de bilinen restoran, Pazartesiden Perşembeye 17.00-22.30; Cuma ve Cumartesileri ise 17.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Tosca Cafe

New Yorklu Ken Friedman’ın sahibi olduğu Tosca Cafe, Şef April Bloomfield’in benzersiz yemekleriyle San Francisco’nun en iyilerinden. Özellikle tavuk ve bucatinisiyle denemeye değer bir restoran.

Wesburger ‘N’ More

San Francisco’nun en iyi hamburgercilerinden biri olan Wesburger ‘N’ More’da her gün farklı bir hamburger hazırlanıyor. Hepsi birbirinden değişik ve güzel hamburgerleri denemek için birkaç gününüzü burada geçirmeniz gerekebilir.

Leo’s Oyster Bar

Tam bir istiridye cenneti olan San Francisco’da deniz ürünlerini tadabileceğiniz restoranlardan biri, Leo’s Oyter Bar. Hem özel günlerde, hem sıradan bir yemek için uğrayabileceğiniz restoranın istiridyeleri kadar yengeci ve ıstakozu da mükemmel.

SAN FRANCISCO’DA ALIŞVERİŞ

Alemany Farmers Market

San Francisco’nun en eski pazarı olan Alemany, her Cumartesi Alemany Bulvarı’nda kuruluyor. Taze ve organik ürünlerin satıldığı pazar, İkinci Dünya Savaşı sırasında dayanışma için kurulmaya başlanmış.

 

Chinatown

San Francisco’daki Çin Mahallesi yüzlerce mağazasıyla alışveriş severleri bekliyor. Özellikle ikinci el eşya satan dükkanları dikkat çekiyor. Mahalle boyunca devam eden Grant Avenue’deki dükkanlar ucuzluklarıyla, mahallenin iki bloğunu kaplayan Waverly Place sakinliği ve huzuruyla, Stockton Street de yerel ürünler bulunan dükkanlarıyla ön plana çıkıyor.

 

Westfield San Francisco Centre

Her gün saat 10.00’dan akşam 20.30’a kadar açık olan Westfield alışveriş merkezi, yüzlerce mağazanın, binlerce ürünün bulunduğu şehrin en büyük alışveriş merkezi.

SAN FRANCISCO’DA GEZİ

Transamerica Piramidi

Transamerica Piramidi, 1972 yılında inşa edilen bir gökdelen. 206 metrelik yüksekliği ile San Francisco’nun en yüksek binası olan Transamerica Piramidi, şehrin sembollerinden biri.

Coit Tower

San Francisco’yu tepeden 3600 derece görebilmek için en iyi adres Telgraf Tepesin’ndeki Coit Tower. 1933 yılında Pioneer Park’a inşa edilen kule 64 metre uzunluğunda.

Alamo Meydanı

Boyalı kadınlar olarak bilinen Victoria ve Edward tarzı evleriyle ünlü meydan ve Alamo Meydanı Parkı, San Francisco’nun en çok turist çeken bölgelerinden. Park’tan Golden Gate Köprüsü’nün bir kısmını, Transamerica Piramidi’ni ve Bay Köprüsü’nün bir kısmını görmek mümkün.

Little Italy

Little Italy, San Francisco’daki İtalyan mahallesi. Şehrin hareketli ve eğlenceli bölgelerinden olan semt, İtalyan yemeği sevenler için de alışveriş yapmak isteyenler için de güzel bir adres.

San Francisco Modern Sanat Müzesi

New York’taki MOMA’dan sonra ABD’nin en önemli modern sanat müzesi San Francisco’da bulunuyor. Matisse, Picasso, Dali gibi sanatçıların eserlerinin de bulunduğu müzenin giriş ücreti yetişkinlere 18 $, öğrencilere 11 $. 12 yaşından küçük çocuklar içinse ücretsiz.

Kaliforniya Bilim Akademisi

150 yıldan uzun süredir açık olan Kaliforniya Bilim Akademisi planetaryumu, doğal tarih müzesi ve akvaryumuyla hem eğlenceli hem de bambaşka bir deneyime davet ediyor. Pazartesiden Cumartesiye sabah 09.30’dan akşam 17.00’ye kadar açık olan akademi Pazar günleri sabah saat 11.00’de açılıyor. Bilet fiyatı 13 $.

SAN FRANCISCO’DA AKTİVİTE

Golden Gate ve Bay Köprüleri

San Francisco’da geçen filmlerde sürekli gördüğümüz turuncu Golden Gate Köprüsü, dünyanın en uzun yedinci asma köprüsü. Arabayla, bisikletle ya da yürüyerek geçilebilen köprü hem şehri güzelleştiriyor hem de üzerindeyken muhteşem bir manzara sunuyor. San Francisco ve Oakland’ı birbirine bağlayan Bay Köprüsü de 1936 yılından beri trafiğe açık.

 

Golden Gate Parkı

Dünyanın en büyük parklarından biri olan Golden Gate Parkı 20’den fazla sporun yapılabildiği alanlarıyla, botanik bahçeleri ve çocuk aktivite bölgeleriyle San Francisco’da nefes alacak, rahatlayacak bir cennet.

 

Alcatraz Island

Alcatraz Adası, ABD’nin batı yakasının ilk denizfenerinin bulunduğu yer. Sahile 2,4 km uzaklıkta bulunan ada, 1800’lerde ve 1930’larda hapishane olarak kullanıldı. Suçluların arasında Al Capone, Doc Barker, Bonnie ve Clyde, Robert Franklin Stroud da bulunuyordu. Ada bugün turistler tarafından ziyaret edilebiliyor.

 

Red&White Fleet

San Francisco’da deniz yoluyla “sightseeing” turu düzenleyen Red & White Fleet turlarının farklı konseptleri var; günbatımı turu, köprü turu, körfez turu gibi. Bir çoğu Golden Gate Köprüsü, Sausalito, Alcatraz gibi şehrin deniz üzerinden görülecek semollerini kapsıyor. Bilet fiyatlarıysa 68 $’dan başlıyor.