WASHINGTON DİL OKULLARI

ABD’nin Washington şehrindeki dil okullarını inceleyin veya sayfayı aşağı kaydırıp Washington şehrini keşfedin!

Kaplan

Washington

SAN WASHINGTON’DA ULAŞIM

Şehre ulaşım

Türk Hava Yolları’nın her gün Dulles International Airport’a doğrudan uçuşu bulunuyor.

 

Havaalanından ulaşım

Metrobüs: En uygun ulaşım şekli. Bu hattın üç adet durağı var: Herndon-Monroe Park and Ride, Rosslyn Metro Station ve L’Enfant Plaza Metro Station. Metrobüs her yarım saatte bir ya da saat başı hareket ediyor ve yolculuk 50 dakika sürüyor. İlk otobüs 05.55’te yola çıkıyor ve son otobüs saati 23.35. Hafta sonları ise ilk otobüs saati 6.35.

Bilet ücreti: $7

 

Metro: 15-20 dakikada bir hareket eden otobüslerle metro hattının bulunduğu Wiehle-Reston East metro istasyonuna geliyorsunuz. Otobüs durakları gelen yolcu katında 4. kapının yakınında bulunuyor. Metro istasyonunda Silver Line tren hattına binerek şehre ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Metro yolculuğu yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Otobüs Bilet ücreti: $5

Metro bilet ücreti: $5.90

 

Shuttle: Amerika’da shuttle ücreti ve yolculuk süresi aracı kimlerle paylaştığınıza göre değişkenlik gösterir. Resmi internet sitelerine göre ilk yolcu için ücret $30 iken ekstra her yolcu için $10 alınır. Eğer doğrudan kendinize tahsis edilmiş bir shuttle servisi talep ederseniz 60 doları gözden çıkarmanız gerekir.

 

Taksi: Yılın her günü 24 saat hizmet veren taksileri şehir merkezine ulaşım için kullanabilirsiniz. Şehrin birçok noktasına Dulles Havaalanı’ndan ulaşım ortalama $60-$80 tutmaktadır.

 

Şehir İçi Ulaşım

Washington dünya üzerindeki en güvenli, en temiz, en etkili ulaşım sistemlerinden birine sahip. En çok kullanılan toplu taşıma sistemleri ise metro ve metrobüs. Metrolar hafta içi sabah 05.00’ten ve hafta sonu sabah 07.00’den gece yarısına kadar aktif olarak kullanılabiliyor.  Metro istasyonlarında satılan ve içine para yüklenebilen SmarTrip kartı alarak metro ve otobüs hatlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Metrobüs: $1.75

Metro: $1.70

 

Şehirler Arası Ulaşım

Washington DC – Philadelphia: Washington DC’den Philadelphia’ya otobüsle gitmek 3 saat sürüyor ve bilet ücretleri 5 $’dan başlıyor. Trenle gidiş ise genellikle iki saat sürüyor ve 39 $’dan başlayan fiyatlarla bilet alabiliyorsunuz.

 

Washington DC – New York: Günde 32 seferin yapıldığı tren hattında en kısa mesafe 2 saat 45 dakika. Tren biletleri 49 $’dan başlıyor. Günde 75 farklı seferin olduğu otobüs biletlerini ise 1 dolardan bulabilirsiniz. Yolculuk ise ortalama 4 saat sürüyor.

WASHINGTON’DA YEME – İÇME

Blue Duck Tavern

Sabahları 6.30 ila 10.30 arasında kahvaltı servisi yapan Blue Duck Tavern “Washington’da nerede kahvaltı yapmalıyım” sorusunun cevabı. Michelin yıldızlı şefiyle gününüzü aydınlatacak bir kahvaltı keyfinin garantisi veriliyor. Ortalama ücret ise 15 $ – 20 $.

Astro Doughnuts & Fried Chicken

Aklınıza gelebilecek her çeşidi bulabileceğiniz bir doughnut dünyası burası. Kahvaltınızı Amerikan tarzı bir yiyecekle taçlandırmak istiyorsanız uğramanız gereken bir adres. En güzel yanı ise tüm gün kahvaltı servisinin oluşu. Hafta içi 07.00’de, hafta sonu ise 08.00’de servise başladıklarını aklınızda bulundurmanız iyi olur. Doughnut’ların tanesi ise ortalama 2.50 $.

Kinship

Akşam 17.30’dan sonra akşam yemeği servisine açılan Kinship Amerikan mutfağını modernize ederek müşterilerine sunuyor. Tarihi bir binada yer alan restoran, özel olarak insanların etkileşim halinde olmaları amacıyla dizayn edilmiştir.

WASHINGTON’DA ALIŞVERİŞ

Eastern Market

Hafta içi taze çiftlik ürünleri bulabileceğiniz, tüm gıda alışverişlerinizi yapmanıza olanak sağlayan, hafta sonlarında ise sanatçıların el yapımı eserlerini satışa çıkardıkları bir pazar. Ayrıca düğün, davet ve çeşitli diğer organizasyonların da düzenlendiği bir etkinlik alanı.

 

Union Station

Bu alışveriş merkezinin en çılgın yanı aynı zamanda bir tren istasyonu olması. Günlük tren ve otobüs seferlerini ağırlamasının yanında yüzden fazla mağazaya ve bir adet sinema salonuna sahip.

 

City Center DC

Dünyaca ünlü markaları tek noktada bulabileceğiniz bir merkez. Alışverişin dışında dünyaca ünlü şeflerin sahibi olduğu restoranlarıyla da tanınan bir alışveriş merkezi.

WASHINGTON’DA GEZİ

Beyaz Saray

ABD başkanlarının ikamet adresi Beyaz Saray’ı salı günleri sabah saatlerinde 07.30 – 11.30 arasında, cuma ve cumartesileri ise 07.30 – 13.30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Tüm turlar ücretsizdir.

Amerikan Kongre Binası

1793’te yapımına başlanan bina, Amerikan hükümetinin ve demokrasinin sembolüdür. Pazartesiden cumartesiye 08.30 ila 16.30 arasında ziyarete açıktır. Girişler ücretsizdir.

National Mall and Memorial Parks

Amerika’nın en çok ziyaretçi alan ulusal parkındaki her bir anıt, ülke için fedakarlıkta bulunan kişiler onuruna dikilmiştir. Ünlü “I have a dream” konuşmasının yapıldığı yer de burasıdır. U.S Capitol Building, Washington Monument, Smithsonian National Museum of American History, Lincoln Memorial burada bulunur.

National Worls War II Memorial

İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden 400 binden fazla Amerikalı anısına oluşturulan abide, Amerika Birleşik Devletleri’nin 56 eyaletini temsil eden daire şeklinde dizilmiş 56 adet sütundan oluşur.

Smithsonian National Air and Space Museum

Dünyanın en ünlü uçaklarının sergilendiği müze her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlar. Ücretsiz ziyaret edebileceğiniz müzede bir adet uçuş simülatörü, IMAX sinema salonu ve Einstein Planetaryum’u bulunuyor.

Washington Anıtı

ABD’nin ilk başkanı George Washington onuruna inşa edilen dikili taş 169,35 metre yüksekliğindedir. Dünyanın en yüksek dikili taşı olarak geçer.

WASHINGTON’DA AKTİVİTE

National Cherry Blossom Festival Parade

Mart sonundan nisan ortasına kadar süren festivalde kiraz çiçeklerinin onuruna pembeler içindeki dansçılar, şarkıcılar, gruplar çeşitli şovlarla bir araya gelirler. Her yıl birçok farklı kültürel etkinliğin dışında Blossom Kite Festival düzenlenmektedir.

 

Ücretsiz Konserler

130 yıldır her yıl Amerikan Ordusu Bandosu U.S Capitol binasında ücretsiz konserler vermektedir. Hazirandan ağustosa neredeyse her cuma akşamı deniz ve hava kuvvetlerinin oluşturduğu grupları dinleyebilirsiniz.

 

Smithsonian Folklife Festival

Her yıl ücretsiz olarak National Mall’da düzenlenen etkinliğe katılarak uluslararası grupları dinleme ve her türden sahne sanatlarının keyfini çıkarma şansını yakalayın.

 

Washington’da Gece Turu

Washington’ın Güneş battıktan sonra bir başka güzel olduğuna dair iddialar doğru olsa gerek, çünkü şehirde gece turları oldukça ünlü. Gezi otobüslerine binerek Washington’ın 100 önemli noktasını ışıklandırmalar altında gördüğünüzde şehrin başka bir yüzünü keşfedeceksiniz.

 

Acil Numaralar

– Washington Türkiye Büyükelçiliği: +1 202 612 67 00

– Acil Servis: 911

– Turist Bilgilendirme: 202-789-7000