Amerika Öğrenci Vizesi (F-1) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amerika Rüyanız Kabusa Dönmesin!

Pek çok öğrencinin, ya da öğrenci kalmak isteyenin hayallerinden biri; Amerika’da okumak. Özgür eğitim sistemi, özellikle Türkiye’den giden bizlere yepyeni, keşfedilmemiş bir kapı aralıyor. Ben de Boston University’e yaz dönemi öğrencisi olarak giderken her ne kadar büyük bir heyecan duymuş olsam da Amerika Öğrenci Vizesi olan F-1’i alma süreci korkulu rüyam haline gelmişti. Aslında basit ve oldukça rahat geçilen bir süreç olduğunu tecrübe ederken anlıyoruz. Bu süreci ikiye ayırırsak;

1 – Amerika Konsolosluğu’na Gidene Kadar

F1 vizesinin en önemli kısmı bu sürecin başlangıcı diyebiliriz. Çünkü bu süreç belgelerimizi toparlama ve çok zorlu olmasa da sıkıntılı olan İngilizce mülakata hazır olmayı içeriyor. Öncelikli olarak başvurduğumuz okulumuzdan bizlere I-20 belgesinin gelmesi gerekir ki bu da başvurudan önce  $50-$60 gibi bir miktarın kargo ücreti için online olarak okula yatırılması demek. I-20 orjinal bir evraktır ve tahmini olarak kargonun size ulaşması 2-3 gün sürer.

I-20 formu
I-20 formu

Mesela Boston University için;  http://www.bu.edu/studentaccountingservices/ linki ile online ödemenizi gerçekleştirip I-20 isteğinizi de okula bildirmiş olursunuz.  Bu belgede özellikle adımızın, doğum tarihimizin pasaport ile birebir eşlemesi önemli. Aksi durumda yeni I-20 belgesini gideceğimiz okuldan hemencecik istemek bizim de yararımıza olur.

Sonrasında SEVIS ücreti dediğimiz Amerika’nın kendi İç Güvenliği’nin bu programa katılan okulları ve öğrencileri denetlemesi için aldığı paranın ($ 200) da yatırılması gerekiyor tabi ki.

Her şeyiniz hazırsa DS-160 dediğimiz form ile online vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu linkteki bilgileri adım adım doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizin ve barkodunuzun olduğu sayfayı bastırıp, görüşmeye giderken yanınızda bulundurmalısınız. Daha sonra http://www.usvisa-info.com/ linki ile bir hesap oluşturup vize türü, kimlik bilgileriniz ve pasaportunuzda vizenizin basılmış hali ile gönderileceği adresi seçip randevu için gün ve tarih belirlemeyle bu süreç son buluyor.

DS-160 formu
DS-160 formu

Aslında bu teknik bilgilerin yanında full-time öğrenci olacağımız okullar bazen bizden TOEFL, SAT gibi sınavlara girmemizi istiyor. Tabii bu gideceğimiz programa göre değişiklik gösterir. Mesela dil okuluna giden bir öğrencinin bu sınavları, kendi vize sürecinde dikkate alması gerekmez. Ama eğer ki bu sınavlara girmek gittiğimiz programın gerekliliklerinden biriyse; sınavların sonuç belgelerini mülakatta yanımızda bulundurmak önemli. Sonuçta mülakatta göstermek istediğimiz oraya gerçekten öğrenci olarak gideceğimiz ve bunun elimizdeki kanıtları da sınav sonuçlarımız.

Bir diğer önemli nokta; ekonomik olarak Amerika’da kalacağımız süre zarfında bizim yaşamımızı kolayca karşılayacak kadar paramızın olduğunu gösterebiliyor olmamız gerekiyor. Hayatımızı rahatlıkla sürdürebileceğimizin bir kanıtı olarak bize finansal olarak destek olacak ailemizin ya da kuruluşun banka hesap cetvelini ya da çalışıyorsak resmi gelir beyanına dair belgeleri ve banka kayıtlarını gösterebilmeliyiz.

2 – Amerika Konsolosluğu’nda

Evet, bütün belgeleriniz hazır, elinizde dosyanız, randevunuzdan 1 saat kadar önce Amerikan Konsolosluğu*‘nun önündesiniz. Sabah saatlerinde alacağınız randevularda daha rahat eder ve gün içindeki işlerinizi de sıkıştırmanız gerekmez. Yıl geneline baktığımızda da yoğun dönemlerde öğlenlere sarkan randevuları saymazsak Konsolosluk 07:30 – 09:30 saatleri arasında randevularını planlıyor. Sizi büyük ihtimalle randevu saatinizden bir yarım saat kadar önce içeri almaya başlayacak ve yüksek güvenlikli kapılardan ve aramalardan geçeceksiniz. Ayrıca yasak olması dolayısıyla telefonunuzu yanınızda getirmemeniz tavsiyemiz, ama tabii çok gerekliyse oradaki emanetçilere de bırakabilirsiniz. Pasaport, kimlik, DS-160 belge kontrolleri ve içeridesiniz.

Mülakat için numara alıp, parmak izinizi verdikten sonra yapacağınız görüşme, o kadar hazırlıktan sonra gidip gidemeyeceğinizi belirleyecek. Dolayısıyla kendinizi ifade edecek, orada niçin bulunacağınızı açıklayabilecek kadar İngilizce biliyor olmanız işi garantilemek için çok önemli.

Amerika F1 vizesi mülakat sorularında genellikle Niçin Amerika’yı seçtiniz?, Neden bu dersleri almak istiyorsunuz?, Orada size finansal olarak kim destek olacak?, Okuldan aldığınız belgeyi görebilir miyim? gibi soruları yanıtlamanız beklenecek. Bu tarz sorulara önceden kendinizi hazırlarsanız bir sürprizle karşılaşmazsınız. Sonunda da inanıyoruz ki gülümseyerek iyi yolculuklar cevabını alacaksınız.

Boş bir Amerika vizesi sayfası
Boş bir Amerika vizesi sayfası

Buyurun bu da bu mülakat ipuçları linki de: http://www.immihelp.com/visas/studentvisa/interview-tips.html .

Bu küçük vize bilgileri ışığında, Amerika’daki eğitim hayatınıza güzel bir başlangıç yapabilirsiniz, benden de şimdiden sizlere ‘Have a nice flight!’.

*ABD İstanbul Başkonsolosluğu: İstinye Mahallesi, Üç Şehitler Sokak, No:2 İstinye (Tel: 212 335 90 00)

*ABD Ankara Başkonsolosluğu: Atatürk Bulvarı, No:110 Kavaklıdere (Tel: 312 455 55 55)

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT