Amerika’da Yaşam Giderleri ve Öğrenciyken Çalışmak

Amerika hepimizin bildiği gibi eğitim için tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Birçok öğrenci ailelerinden uzakta iyi bir eğitim almak için Amerika’nın yolunu tutuyor. Bu kararı verirken yapmamız gereken en önemli şeylerden biri bütçemizi doğru bir şekilde planlamak. Bu amaçla da gitmeden önce temel yaşam giderleri hakkında fikir sahibi olmalıyız. Ulaşım, konaklama, yeme içme ve sosyal hayat hakkında fikir sahibi olmak işimizi kolaylaştırabilir.

 

Yaşam giderlerinden bahsetmeden önce Amerika’nın 50 eyaletten oluşan büyük bir ülke olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden de ele alınan fiyatlar şehirden şehre farklılık gösterebiliyor. Mesela benzin fiyatı bile bir mil uzaklıktaki bir eyalette daha pahalı olabiliyor. Bu nedenle gideceğiniz eyalete göre daha kapsamlı bir araştırma yapmayı da unutmamanızı öneriyorum.

 

 

Amerika’daki Harcama Kalemleri Nelerdir?

 

Yeme içme

 

Amerika’ya gittiğiniz ilk birkaç hafta düşündüğünüzden fazla harcama yapabilirsiniz. Bu durum çok normal çünkü yaşadığınız şehri tanımanız için biraz zamana ihtiyacınız var. Zamanla nerede ucuza ne yenir, hangi marketten alışveriş yapılır bunları keşfetmeye başlayacaksınız.

 

Genellikle Amerika’da her sokakta en az 2-3 market bulunmaktadır ama daha hesaplı bir şekilde alışveriş yapmak istiyorsanız size en yakın süpermarket zincirleri diyebileceğimiz Walmart, Target, Kmart gibi marketleri tercih etmelisiniz. Bu marketler bizdeki Migrosların 3-5 katı büyüklüğünde olup bütün mutfak alışverişi malzemelerinizi, elektronik eşyaları, temizlik malzemelerini ve kozmetik eşyaları ucuza bulmanızı sağlar. Genelde taze meyve sebzeler pahalıdır fakat dondurulmuş gıdalar ve konserveler çok yaygındır.

 

 

Amerika’daki yiyecek-içecek giderleri ortalama olarak şu şekildedir:

 

1 Kg için

 

 • Tavuk $3-5
 • Patates $2-3
 • Elma $3-5
 • Şeker $2-3
 • Un $2-4
 • Muz $1
 • Peynir $5-10
 • Et $7-10

 

Diğer Örnek Giderler

 

 • Süt 1.5LT $1-3
 • 12’Li Yumurta $2-3
 • Ekmek $1-3
 • Kola $1-2
 • Standart boy konserve (bakliyat) $1-2
 • Diş Macunu $3-5
 • Şampuan $3-5
 • Dondurulmuş gıdalar (1 öğün) $1-2

 

Sanırım bu kısım mutfak alışverişini yapıp kendi yemek pişirmek isteyenlere yardımcı olmuştur. Gelelim dışarıda yeme içme fiyatlarına. Hepimizin bildiği gibi Amerikan Mutfağı fast food yani hazır yiyeceklere dayanır. Eğer pizza, hamburger, sandwich en sevdiğiniz yiyeceklerse çok şanslısınız. Bir öğün için $ 3-5 ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz. McDonalds, Subway, Burger King, In n Out, 5 Guys, Dominos, Taco Bell, Panda Express gibi saymakla bitiremeyeceğim birçok yer bulabilirsiniz.

 

 

ABD'de Yaşam Giderleri ve Öğrenciyken Çalışmak
Pek çok kampüs öğrencilere tek kişilik odalarda konaklama olanağı sağlıyor (Görsel: ©University of Exeter)

Konaklama

 

Amerika’da eğitim almanın avantajlarından biri konaklama için birçok seçeneğinizin olmasıdır. Kampüs içi yurtta konaklama, kampüs dışı aile yanı konaklama, oda kiralama, apartman dairesi kiralama gibi bütçenize göre seçebileceğiniz alternatifler mevcuttur.

 

Kampüs içi konaklama maliyeti kalacağınız yerin konumuna bağlı olarak kampüs dışına göre biraz pahalı olabilir. Genelde kampüs içinde seçebileceğiniz birden fazla seçeneğiniz vardır. Oda arkadaşı sayısı, yemek planı, spor tesisleri, ortak alanların kullanımı fiyatların farklılık göstermesine neden olur. Ortalama olarak aylık $ 300-600 harcayarak kampüs içinde konaklayabilirsiniz.

 

 

ABD'de Yaşam Giderleri ve Öğrenciyken Çalışmak
Ayrıca kampüslerdeki çok kişilik odalarda da kalarak maliyeti düşürebilirsiniz (Görsel: ©Prayitno)

 

 

Kampüs dışı konaklama için ise aile yanında kalmak Amerika’da çok yaygın bir sistemdir. Kendinize özel bir odanızın olduğu ve günlük iki öğün yemeğiniz sağlandığı bu program için aylık ortalama $ 400 -500 ödersiniz.

 

 

ABD'de Yaşam Giderleri ve Öğrenciyken Çalışmak
Dilerseniz öğrenimiz boyunca aile yanında konaklama imkanınız da oluyor. Ayrılırken aileden biri olmuş olacaksınız (Görsel: ©AFS USA)

 

 

Diğer öğrencilerle kalabileceğiniz bir oda kiralamak da Amerika’da çok popülerdir. Özellikle Amerika’ya yurt dışından okumaya gelen öğrenciler kendileri gibi ev arkadaşları bulup kirayı bölüşmek isterler. Oda kiralama fiyatları faturalar dâhil genellikle $ 300- 500 arasında değişmektedir. Amerika’daki site diyebileceğimiz apartmanlar spor salonları, havuz tesisleri gibi birçok donanıma sahiptir. Genelde öğrenciler bu konaklamayı tercih ederek sitelerdeki tesislerden yararlanabilir.

 

 

Ulaşım

 

Amerika’da ulaşım bulunduğunuz konuma göre farklılık göstermektedir. Eğer şehir merkezine yakınsanız kullanabileceğiniz otobüs, metro ve tren hatları oldukça fazladır. Fakat şehir dışına doğru gittikçe ulaşım hatlarının sayısı azalmakta ücretler ise artmaktadır. Genel olarak tek kullanımlık otobüs/ metro/ tren biletinin $ 2-4 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Uzun süre kalacaksanız $ 100-200 maliyeti olan aylık biniş kartı alarak daha ucuza ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

 

 

Diğer Harcamalar

 

Temel giderlerimizin dışında hayatımızın olmazsa olmazı sosyal yaşamdır. Hepimiz fırsat bulduğumuzda arkadaşlarımızla sinemaya tiyatroya ya da alışverişe gidip rahatlamak isteriz. Amerika’da yaşarken de bunları rahatlıkla yapabilirsiniz. Sinema/tiyatro biletleri $ 7- 10 arasında değişmektedir. Türkiye’de olduğu gibi daha küçük alışveriş merkezi dışındaki yerleri seçerseniz daha ucuza biletler bulabilirsiniz.

 

Giyim alışverişleri için tek adres ise Outlet Center’lar olmalıdır. Türkiye’de dudak uçuklatan markalar, $ 10- 20 etiketlerle ürünlerini adeta küçük bir kasaba gibi kurulmuş olan bu alışveriş merkezlerinde satar. Genelde şehir merkezinin dışında yer alan bu alışveriş merkezlerini tercih ederek aynı ürünleri Türkiye’dekinden çok ucuza alabilirsiniz.

 

 

Öğrenciler İçin Amerika’da Çalışma İmkânları

 

Amerika’da eğitim almak için başvurduğunuz programa göre çalışma imkanları farklılık göstermektedir. Dil okulu için gittiyseniz çalışma izniniz yoktur fakat üniversite öğrencileri haftada 20 saat part-time olarak kampüs içinde çalışabilmektedir. Maalesef bazen öğrenciler konulan kuralların dışına çıkarak çalışsalar da Amerika’da kanunlar ve yaptırımlar kesin olarak belirtildiği için bunu yapmamanızı öneririz.

 

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT