Amerika’da Dil Kursu mu, Work and Travel mı?

Üniversite yıllarında yaşanan deneyimler gibisi yok. Yoğun iş hayatına atılmadan önce öğrenci olmanın tadını çıkararak sahip olduğumuz her tatili değerlendirmek hepimizin önceliği olmalı. Bu sebeple de dil kursları olsun, Work and Travel olsun anlatılan türlü türlü deneyimlere hepimiz aşinayız.

 

Amerika’ ya gitmenin en kolay yolu biz öğrenciler için ya eğitim almak ya da kısa süreli çalışmak olduğu için kendimizi geliştirirken turist olmanın da tadını çıkarabiliriz. Fakat hangi programın size uygun olduğuna karar veremiyorsanız belki benim anlatacaklarım size yardımcı olabilir.

 

Work and Travel Programı genel olarak kısa süreli (3-4 ay) değişim programıdır ve bu program aracılığıyla size çalışabileceğiniz bir vize verilir. Amerika’da çalışmak, kendi ayaklarınızın üzerinde durmak.. kulağa çok hoş geliyor, bundan eminim! Fakat ne kadar hoş gelirse gelsin herkesin bu deneyimden memnun kaldığını söylemek zor. Tabii ki aynı durum dil okulu eğitimi için de geçerli olabilir ama Work and Travel, çalışıp para kazanmaya dayalı bir program olduğu için sorun yaşama şansınız daha yüksek. Seçeceğiniz işi Türkiye’deki acenteniz aracılığıyla Skype yaparak ya da kâğıt üzerinde değerlendirilerek ayarlayacağınız için size anlatılanlarla gidip çalışmaya başladığınızda karşılaştığınız koşullar çok farklı olabilir. Bir de her şirketin ve her eyaletin kendine göre kuralları ve çalışma şartları oluyor. Mesela Texas’ da aşırı sıcaklarda çalışmak zorunda kalırsınız ama Chicago’da rüzgârlı hava yüzünden yaz aylarında bile üşüyebilirsiniz. Kısacası çalışacağınız işi kazanacağınız ücretlere göre değil kendi özelliklerinize göre seçmeniz iyi olur.

 

Her şeye rağmen kendi paranızı kazanıp harcamak elbette ki çok güzel ancak ben sizin yerinizde olsam bunu hem okuyup hem çalışarak yapar; kendimi daha az yorardım 🙂 Dil eğitiminin en güzel yanlarından biri size okurken çalışma hakkının sunulması. Tabii ki part-time çalışarak daha az kazanacaksınız ama yapacağınız iş, sizin gibi okuyan öğrencilere uygun olacağı için kendinizi çok yormadan alacağınız saatlik ücretler düşük olmayacaktır.

 

Öğrencilerin Work and Travel ve dil okullarıyla ilgili bildiği genel yanlışlardan biri de Work and Travel için harcama yapılmadığı; dil okulları içinse çok para ödendiği.

 

Aslında Work and Travel’a başvurduğunuzda sizin için tüm belge ve iş başvuru işlemlerini Türkiye’deki acenteniz hallettiği için programa kayıt olurken yüklü bir miktarda para ödemek zorundasınız. Aslında bunu kendiniz de yapabilirsiniz; fakat genelde daha güveli olmasını istediğimiz için birçoğumuz acenteye güvenmeyi tercih ediyoruz. O parayı gidince ben çalışır kazanırım diyorsunuz ama üzerine bir de uçak bileti ve konaklama masrafları da eklenince karlı değil zararlı çıkıyorsunuz. O yüzden Work and Travel yapanların çoğu ancak kazandıkları parayla geçinirken son 1 aylık seyahat için ailelerinden para istiyorlar.

 

 

Amerikada Dil Kursu mu Work and Travel mi?
…ya da bir fastfood zincirinde kasiyer olarak çalışmak durumunda kalabilirsiniz (Görsel ©Wonderlane)

 

Bunlara ek olarak bir de ana diliniz İngilizce olmadığı için genelde konuşma becerilerinizi kullanabileceğiniz işlerin aksine  fotoğraf çekme, cankurtaranlık, fast-food servis elemanlığı gibi fiziksel becerilerinizi kullanabileceğiniz işler bulmak zorunda kalma ihtimaliniz çok yüksek. Yani o süper akıcı İngilizce konuşma hayalleriniz maalesef bazen kötü sonuçlanabiliyor.

Eğer İngilizcenizi gerçekten ilerletmek istiyorsanız dil eğitimi bu konuda daha faydalı olabilir. Herkesin İngilizce konuştuğu bir yerde aynı amaçlarla gelen öğrencilerle eğitim alarak kısa sürede hem konuşmanızı hem de anlama, dinleme gibi diğer becerilerinizi de ilerletebilirsiniz. Ayrıca dil okullarına ödenen ücretler ve öğrenciler için uygun konaklama koşulları için yapmanız gereken harcamalar Work and Travel için şirkete ödeyeceğiniz miktardan çok da fazla olmayacaktır. Konaklamaya daha az ödeyeceğiniz ve dilerseniz part-time çalışabileceğiniz için eğitim alırken masraflarınızı da karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak hangisini seçmeliyim derseniz onun cevabını yine siz vermelisiniz. Sadece bahsettiğim noktaları enine boyuna düşünüp kendinize göre karar vermeyi unutmayın!

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT