Amerika’da ve Türkiye’de Üniversite Eğitimi Karşılaştırması

Amerika’da üniversite okumak hepimizin hayali. Peki burda sahip olduğumuz imkanlarla orayı kıyasladığımız zaman karşımıza neler çıkabileceğini biliyor muyuz? Eğitim imkanları ve konaklama seçenekleri takdir edersiniz ki oldukça farklı. Peki bu farklılar neler ve bu farklılarla geçirilecek bir üniversite hayatını gerçekten istiyor muyuz?

 

Eğitim

Hani hep derler ya “Bizim bu ezberci eğitim sistemi ne olacak?” diye… 15 senelik eğitim hayatımda başka bir sistem bilmediğim için her zaman bu ezberci sistemin nasıl bir şey olduğunu merak etmişimdir, ta ki Amerika’ya gidene kadar. Üniversitelerimizin durumunu toplu bir şekilde ele alırsak matematik olsun sosyal bilim olsun, okullarımızda her bir dersin bir kitabı vardır ve hocalarımız da o kitabı harfi harfine takip ederek bize kitapta ne varsa onu anlatırlar. Halbuki kitap zaten elimizdeyken kitabın kendisini bize anlatmasının ne anlamı var, işte biz de orasını bilmiyoruz. Ancak tam zıttı olarak Amerika’da şahsen deneyimleyen biri olarak hocaların elinde genel olarak takip etmeyi plandığı düzende bir veri olması için önerdikleri bir kitap vardır ancak derste işledikleri konuları kitaptan takip etmenize imkan yoktur. O derslere gitmeniz, katılmanız, anlatılanı dinleyip önerilen kitaplardan da destek alarak öğrenmeniz gerekir. Tam bu noktada bir aydınlanma oluyor ve diyorsunuz ki “Demek bundan biz, ne verilirse ezberliyormuşuz ve de öğrendiklerimiz masaya düşen bir toz gibi en ufak bir rüzgarda uçup gidiyormuş.” diye.

 

Üniversiteye kabul sürecini göz önüne aldığımızda da bir çok farklılıklar ortaya çıkıyor. Bizler Türkiye’de daha lisede hangi alanda okuyacağımıza karar verirken, onlar üniversiteye girdikten bir sene sonraya kadar bile hangi bölümü okuyabileceklerini seçebiliyorlar. Aynı şekilde sınava hazırlık sürecini de düşündüğümüzde, Türkiye’de genel (YGS) ve alan (LYS) sınavlarından sonra elde ettiğimiz puan bir üniversiteye giriş için yeterli iken; Amerika’da SAT ve sonrasındaki alan sınavlarınızla birlikte neden o okula gitmek istediğinizi, o okulu hakedecek hangi başarılara sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Sonuçta, gene Amerika’da üniversite okumak daha zorlu ve bir o kadar da değerli.

 

Amerika’daki üniversite amfilerinde bir yandan yemeğinizi yiyip bir yandan da anlamadığınız soruları sorabilirsiniz.

 

Sınıf ve ders işleme ortamlarını göz önüne aldığımızda da eğitim sistemi gibi ders ortamınında da farklılıklar görüyoruz. Hala bir çok üniversitemizde sınıftaki dersler lisedeki ortamı aratmadığı, rahatça oturamadığınız, genelde soru sormaya korkar hale geldiğiniz dersliklerde bulunurken; Amerika’da amfilerde, isterseniz ayakkabılarınızı çıkarıp serilebileceğiniz, gerekirse yemeğinizi yiyip bir yandan da anlamadığınız soruları sorabileceğiniz bir ortam sizi bekliyor.

 

$45.280
Harvard Üniversitesi

< Amerika vs Türkiye >

₺46.200
Koç Üniversitesi

 

Ancak bu güzel eğitim sisteminin de malesef bir bedeli var. Çünkü ülkemizde olduğu gibi Amerika’da da ücretsiz lisans ya da yüksek lisans yapma gibi olanaklarınız bulunmuyor. Harvard gibi Amerika’nın en iyi okullarından birinde $45,280 ya da Brighman Young University’de $50,000 gibi bir fiyat aralığında okuyabiliyorken, Türkiye’nin en iyi okullarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nde ücretsiz okuyabilirsiniz. Özel okullarımızla dahi kıyasladığımızda en pahalı bölümüyle Koç Universitesi Tıp bile 46,200 TL ücretiyle Amerika’nın rakamlarını geçemiyor. Ancak iyi tarafından bakarsanız, Amerika’daki ücret aralığı geniş olduğu için kendinize finansal olarak uygun bir okul bulduğunuzda Türkiye’deki üniversitelerden daha iyi bir eğitim alma imkanına sahip olacaksınız.

 

Konaklama

Üniversite’de yaşayacağımız ortam da en az okulun eğitimi kadar önemli. Türkiye’de devlet okullarının da özel okullarını da çoğu size yurt imkanı sağlar. Devlet yurtları; genel ve yarı özel yurtlar olarak ikiye ayrılıyor ve 130 TL’den 228 TL’ye kadar değişen fiyatları var. Aynı şekilde okulların da kendi yurt imkanları var ancak bu yurtların kapasiteleri biraz sınırlı olduğu için yurtlarda, kampüse uzaklık, ekonomik durum gibi kriterlere bakıyorlar. Yurtların; imkanlarına göre, bulunduğu ile, ve okuluna göre de fiyatlar değişiyor. Mesela Boğaziçi Üniversitesi’nde ortalama iki kişilik bir oda aylık 350TL civarındadır.

 

Amerika’ya baktığımızda da ise kampüs içinde ya da kampüs çevresinde yaşayabilme imkanınız var. Fiyatları da gene okula, okulun bulunduğu eyalete ve odada kalan kişi sayısına göre değişiyor. Mesela, Boston University’de de yazın iki kişi 1,5 ay kalacağınız yurda $1,300 ödersiniz. İmkanlar aslında her iki tarafta da bol ancak Amerika’nın konaklama ücretleri okul ücretlerinde de olduğu gibi daha fazla. Aynı şekilde üniversite uzun soluklu bir süreç olduğu için, okul civarında oda kiralamanız muhtemel ki bu başka insanlarla da tanışma fırsatı bulmanız açısından her iki ülkede de işinize yarayacaktır.

 

Sonuç olarak, Türkiye’de de Amerika’da da üniversite eğitiminin artı ve eksi yönleri var. Ücretlerini göz ardı edersek Amerika’da geçireceğiniz 4 yıllık bir lisans dönemi, geleceğinizi ister orada ister burada daha sağlam taşlarla kurmanıza yardımcı olacaktır; dünya çapında konuşulan bir dile hakim, sizlere daha çok imkanlar sağlayacak bir ülkede -Amerika’da- çalışma fırsatları, Türkiye’yle kıyasladığınızda artacak olan bir geliriniz. Gidin, görün, eğlenin ve öğrenin!

 

Amerika’nın önde gelen üniversitelerinden biri olan Arizona State University’i incelediğimiz makalemizi incelemek için tıklayınız.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT