Amerika’daki En İyi Müzik Okulları

“Alaylı mı, mektepli mi” konusu hala sık sık tartışılır, özellikle müzik alanında… Bir işi deneyimleyerek öğrenmenin önemi yadsınamaz ama eğitim olmadan da olmaz. Hele hele söz konusu müzik eğitimiyse bu işi en iyilerinden öğrenmek gerek. İşte bu yüzden müzik eğitiminde en önde gelen ülkelerden olan Amerika’daki en iyi müzik okullarından birkaçını sizler için derledik.

 

 

The Juilliard School
The Juilliard School

Müzik dünyasının Harvard’ı: Juilliard School (New York)

 

Amerika’nın, hatta dünyanın en iyi müzik okulu Juilliard School, hemen her müzisyenin hayallerini süsler. Bu üne yakışacak şekilde, öğrenci alımı konusunda o kadar seçici ki son yıllarda yapılan başvuruların ancak %7’si eğitime kabul ediliyor. Ancak çok özel yetenekler bu okula girme hakkı kazanıyor. Örneğin 2016 yılında okula kabul edilen 6 yaşındaki Anwne Geng Juilliard, okul tarihindeki en genç öğrenci.

 

Ünlü Psycho film müziğinin bestecisi Bernard Herrman, tarihte Emmy, Grammy, Oscar ve Tony ödüllerinin hepsini kazanan 12 kişiden biri olan Marvin Hamlisch, 21. yüzyılın en büyük kemancılarından biri sayılan Itzhak Perlman Juilliard School mezunlarından birkaçı. Dünyaca ünlü oyuncular Kevin Spacey, Christopher Reeve, Jessica Chastain gibi isimleri ağırlayan okul, drama eğitimiyle de öne çıkıyor.

 

 

Curtis Institute of Music
Curtis Institute of Music

Tamamen ücretsiz müzik okulu: Curtis Institute of Music (Philadelphia, Pennsylvania)

 

Curtis Institute of Music, dünya sıralamalarında Juilliard School ile başa baş. Ancak onu listenin ilk sırasına çıkaran özellik 90 yıllık okulun tamamen ücretsiz olması.

 

%5’in altında kabul oranıyla da dünyanın en seçici müzik okulu olan Curtis Institute of Music, efsanevi yetenekleri mezun etmesiyle ünlü. Günümüzde çoğu mezunu dünyanın dört köşesindeki orkestraları yönetiyorlar. En ünlü mezunlarından bazıları: Batı Yakası Hikayesi’nin müziklerini besteleyen Leonard Bernstein, New York Filarmoni Orkestrası müzik yönetmeni Alan Gilbert, ilk operasını 11 yaşında yazan Gian Carlo Menotti, aynı zamanda Curtis Institute of Music’in CEO’su olan Roberto Diaz.

 

 

Yale School of Music
Yale School of Music

 

 

Lisansüstü müzik eğitimi almak isteyen buraya: Yale School of Music (New Haven, Connecticut)

 

Yale School of Music son 10 yılda eski mezun bir milyonerin 100 milyon dolar bağış yapmasıyla öğrenciler için ücretsiz hale geldi. Yalnızca lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencileri kabul etmesiyle ön plana çıkıyor.

 

New York’a yakın olduğu için çoğu öğrenci henüz okuldayken bu büyülü şehrin en özel yetenekleriyle tanışarak çevrelerini genişletiyor. Böylece Yale School of Music, dünyada en fazla profesyonel müzik hayatına giren mezuna sahip okul oluyor.

 

 

Oberlin Conservatory of Music
Oberlin Conservatory of Music

ABD’nin en eski müzik okulu: Oberlin Conservatory of Music (Oberlin, Ohio)

 

1833’te kurulan Oberlin Conservatory of Music, Amerika’nın en eski müzik okulu sayılıyor. 600 civarında öğrencisiyle dengi okullardan 3 kat, hatta Berlee’den 8 kat küçük bir müzik okulu Oberlin. Sadece lisans öğrencilerine yönelik olması öğrencilerin opera yapımlarında rol kapma şansını arttırıyor.

 

Gelelim asıl konuya: Öğrencilerin % 90’ı okulun sunduğu burslardan yararlanıyor. Oberlin College ile işbirliği içindeki okul isteyen öğrencilere konservatuar ve Oberlin College arasında 5 yıllık çift anadal yapma şansı sunuyor.

 

 

Berklee College of Music
Berklee College of Music

 

 

Çağdaş müzik eğitiminin öncülerinden: Berklee College of Music (Boston, Massachusetts)

 

Diğer müzik okullarının klasik müzik eğitimi vermeye yoğunlaştıkları bir dönemde çağdaş müziğe dayalı bir eğitim sistemiyle yola çıktı Berklee College of Music. 1945’te Boston’da özellikle caza yönelik eğitim vermek için kurulduğunda adı Schillinger House of Music’ti. Okulun sahibi olan Lawrence Berk ise 1954 yılında okulun adını oğlu Lee Berk’e bir ithaf olarak Berklee’ye çevirdi.

 

Berklee College of Music’in en önemli özelliklerinden biri sektörde online eğitime ilk geçen okul olması.

 

 

Eastman School of Music
Eastman School of Music

Eat, sleep and music!: Eastman School of Music (New York)

 

Eastman School of Music’i diğer okullardan ayıran bir ayrıntı var: Hollywood geçmişi. Okulun kurucusu Kodak şirketinin sahibi George Eastman ve okulu kurma amacı ise sessiz filmler için müzik üretecek bir kuruluş oluşturmak. Yıllar içinde eğitimiyle ön plana çıkan Eastman şu an en önemli müzik okullarından biri olarak anılıyor.

 

Diğerlerine göre biraz pahalı bir okul ama kabul edilen her öğrenci bir şekilde farklı burs çeşitlerinden yararlanabiliyor. Müziği hayatın merkezine koyan okulun mottosu ise “Eat, Sleep, Music

 

 

New England Conservatory
New England Conservatory

Harvard’la çifte diploma şansı: New England Conservatory (Boston, Massachusetts)

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski bağımsız müzik okulu olan New England Conservatory, 1867’de Boston’da kuruldu. Özellikle klasik müzik ve jazz eğitimiyle öne çıkan okul, aynı zamanda Harvard Üniversitesi ile ortak çalışıyor ve öğrencilerine 5 yıllık bir programa katılarak çifte diploma alma şansı sunuyor. Okulun öğrenci skalası oldukça geniş. Anaokulundan doktoraya varıncaya kadar her yaştan öğrenci için programları mevcut.

 

Boston Senfoni Orkestrası’nın tamamına yakınının New England Konservatuarı öğrenci ve mezunlarından oluştuğunu da söylemeden geçemeyiz.

 

Eğitim amaçlı Amerika’ya gitmeden önce bilmeniz gerekenleri sizin için derledik, incelemek için makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT