Amerika’da Üniversite: Arizona State Serüveni

Amerika’da üniversite macerası hafife alınmayacak kadar önemli; üniversitenizi seçim aşamasından şehirdeki yaşam koşullarına kadar bir çok nokta detaylı biçimde incelenmeli.

 

Bir programa başvurmaya karar verdikten sonra okul seçmek ilk olarak yapılacak en önemli şey galiba. Üniversite tercihi yaparken herkes gibi ben de kendime göre bir araştırma yaparak tercihlerimi belirledim. Okulun kendi resmi sitesi dışında da o okulla ilgili güzel bilgiler bulabilmek önemli bir kriter bence.

 

Ben Arizona State Üniversitesi’ni araştırırken Amerika’daki public school’lar (devlet üniversiteleri) arasında uluslararası öğrenci sayısı bakımından yüksek olmasını çok önemsedim. İnsanın güvende hissedesi geliyor. Bir yere yabancı öğrenci olarak gidiyorsanız bu gerçekten önemli bir bilgi. Fazla yabancı öğrenci olması demek bu departman için o kadar fazla kaynak ve kişi olması demektir.

 

Arizona State Üniversitesi, 78 bin öğrenci kapasitesiyle Amerika’daki en kalabalık “Public School”.

Ne kadar çok öğrenci o kadar kolay yaşam

İkinci olarak, Arizona State Üniversitesi’nin 78 bin öğrencisiyle en kalabalık public school olması da önemli bir artı. Bu kalabalık öğrenci nüfusu orada hayatın kolay olduğunun da bir isareti aslında, çünkü öğrenciler kampüs ve çevresini ögrenci şehri haline getiriyor. Yapacagınız market alışverişinden bir restoranda yemek yemenin maliyetine kadar her şey etkileniyor. Ben de öğrenci olarak kısıtlı harcama yapacağım için bu kriteri gözden kaçırmadım. Tabi ki New York’ta okumak da çok keyifli olurdu ama yaşam standartlarını ve şehrin pahalılığını düşününce kendi imkanlarınızla kararınız şekilleniyor.

 

Öğrenci dostu başvuru sistemi

Üniversiteye karar verdikten sonra sıra başvuru sürecine geliyor. Kimse bana bu kadar kolay olacağını söylememişti. Avrupadaki okullara başvuran arkadaşlarım da vardı; onlar genelde daha geç başlıyormuş sanırım ve posta yoluyla tüm belgelerinizi yollamanız gerekiyormuş. Amerika’daki üniversiteler içinse genelleme yaparak rahatlıkla söyleyebilirim ki her şeyi online ve çok kolay bir şekilde hallediyorsunuz.

 

Arizona State Üniversitesi: ASU Online öğrenci sayfası

 

Online bir başvuru portalına erişim için size verilen bir şifre ile gerekli belgeleri taratıp o sisteme yükleyerek ben başvurumu çok kolay bir şekilde hallettim. Ayrıca takıldığım yerde soru sorduğumda her mailime samimi bir şekilde geri dönüş almam beni cok memnun etti. Böylelikle yanlış bir şey bile yapsam hemen değiştirme imkanı buldum.

 

Kabul almamı takip eden iki hafta içerisinde de kabul belgemi Türkiye’deki okuluma yolladılar ve ben de gönül rahatlığıyla vizeye başvurdum.

 

Konaklama ve seyahat

Kabul almamın ardından başlayan diğer önemli süreç ise Amerika’da konaklama ve Amerika’ya uçak bileti alma aşamasıydı. Arizona Devlet Üniversitesi konaklamayla ilgili de birçok seçenek sundu ve hepsini de ayrıntılı bir şekilde açıklayarak beni bilgilendirdi.

 

İki konaklama seçeneği var: Yurt konaklama ve aile yanı konaklama.

 

İki seçeneğim vardı; kampüs içinde yurtta kalmak ya da kampüs dışı aile yanı konaklama. İkisinin de artı ve eksilerini kendime göre değerlendirdim. Aile yanı güzel olabilirdi ama tanımadığım insanlarla aksilik de yaşayabilirdim. Bir de kampüse otobüsle gidip gelmem gerekecekti fakat bunun yanında artı olarak sabah ve akşam yemeği dahildi.

 

Kampüs içinde diğer uluslararası öğrencilerle kalmak ise hem sosyal hayat açısından hem de ulaşım kolaylığı açısından cazipti. Ama bu sefer de kendi yemeğimi planlamak durumundaydım. İstersem seçebileceğim aylık/haftalık yemek programlari vardı. Aylık yurt ve aile yanı konaklama ücretleri de hemen hemen aynı olduğu için tercihimi yurtta kalmaktan yana kullandım. Bir aileyle anlaşamayıp beraber yaşamaktansa en kötü yurttaki oda arkadaşımla anlaşamam iki kişiyiz idare ederiz diye düşündüm.

 

Yurt standartları da iyiydi ayrıca. Tek kişilik yatak odaları, iki kişi için ise ortak alan olarak salon, mutfak, banyo ve balkon mevcuttu. Böylece market alışverişi yaparak kendi öğünlerimi uygun bir şekilde hazırlayabilecektim.

 

Arizona Üniversitesi Yurdu, Tempe

 

Konaklama da online bir portal üzerinden bir aylık bir süre içinde halloldu. Oda arkadaşıma kadar tanıştırarak bu konuda da cok yardımcı oldular. Bu süre zarfında Amerika vizem de onaylandı. Ne olur ne olmaz diye hazırladığım o kadar belgenin arasından hiç bir şeye gerek kalmadı. Herkes çok kolay olacak demişti de ben inanmamıştım. Okul zaten size onay verdiği için bir kaç genel soruyla (hangi üniversitede okuyorsun, ne zaman mezun olacaksın gibi) vize randevum iyi geçti ve vizem onayladı.

 

Geriye halletmem gereken bir tek uçak bileti kalmıştı. Ve bu konuda biraz geç kaldım açıkçası. Okul tam bir baslangıç tarihi belirtmekte biraz geç kaldığı için önceden uçak biletini alamadım. Şimdiki aklım olsa çok daha önceden herhangi bir tarihe aktarmasız ucuz bir uçuş alırdım. Az zaman kaldığı için Arizon’ya direk uçuşlar çok pahalıydı. Ben de aktarmalı, biraz yorucu ama yarı yarıya ucuz bir yol seçerek 2 aktarmalı bir uçuş planı yaptım. Uçuşlar arasında bagaj kendiliğinden aktarıldığı icin çok zorluk çekmedim aslında. Fakat dikkat edilmesi gereken Amerika içinde iç hatlar aktarması yapmamak bence. Benim son uçuşum New York’dan Phoenix’eydi ve bagajımı alıp tekrar vermek zorunda kaldım. Ayrıca 2 saatlik bir gecikme ile Phoenix’e geç vardım. Yani biraz yorucu oldu. Daha önce 12 saat direkt uçmuşluğum da var Amerika’ya onun rahatlığıyla kıyaslamıyorum bile.

 

Üniversiteye başvuru, okuldan kabul alma, Amerika’ya vize süreci, uçak bileti ve konaklamanın ardından yapacak çok bir şey kalmıyor aslında. Ders seçimini de online olarak gerçekleştirdim. Türkiye’deki sistemlere çok benzer şekilde dersler açılıyor ve kotalar görünüyor. Siz istediğiniz dersi programınıza ekleyip kredi dolduruyorsunuz. Bazı derslerin ön koşulu olduğu için sizin o dersleri kendi üniversitenizde aldığınızı belirtip o şekilde dersi eklemeniz gerekli. Yine Türkiye’dekiyle aynı sistem ders ekleme/ bırakma ve daha sonra da geri çekme dönemi oluyor. Eğer derse daha fazla devam etmek istemiyorsanız bırakabiliyorsunuz.

 

Bunları halletikten sonra geriye bavul hazırlayıp bol bol hayal kurmak kalıyor. Aslında Amerika’da üniversite süreci de biraz stresli; uzun bir süre kalacağı için insan ne götüreceğini bilemiyor. İlk günlerde para harcamak istemeyeceğiniz için de birçok şeyi götürmek istiyorsunuz. Hepsi güzel tatlı heyecanlar, ne kadar stresli geçse de ben çok keyif aldım. Herkese tavsiye ederim, yaşanması gereken güzel bir deneyim.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT