Avrupa’da Psikoloji Yüksek Lisans Programları

 

Psikoloji lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra kendi kendinize şimdi ne yapacağım diyor  olabilirsiniz. Eğer bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız ya da klinik açmayı düşünüyorsanız lisans eğitiminin ardından yüksek lisans yapmanız gerekiyor.

Yurt dışında yüksek lisans denildiğinde ise ilk aklımıza gelen ülkeler ABD, İngiltere, Kanada  gibi İngilizcenin anadil olarak kullanıldığı ülkeler. Fakat kuşkusuz bu ülkelerde eğitim çok maliyetli. Bu yüzden biz de bu yazımızda yüzümüzü Avrupa’ya çevirdik.

Avrupa’da en geniş çaplı İngilizce eğitimi şüphesiz Hollanda sunuyor. Bunun yanı sıra İtalya, Belçika gibi cebinizi daha az zorlayacak seçenekler de mevcut. Fransa ve Almanya ise devlet üniversitelerinde eğitim ücretsiz olduğu için gözbebeğimiz.

Hangi ülkede, hangi üniversitede ve psikolojinin hangi uzmanlaşma alanında İngilizce eğitim alma imkanımız var? İşte kafanızdaki bu sorulara cevap verebilmek için, Batı Avrupa ülkelerini kapsayan en geniş çaplı araştırmayı sizler için derledik!

 

İTALYA

Bizim gibi bir Akdeniz ülkesi olan İtalya, mimarisi ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan kültürü ve insanlarıyla bize en sıcak gelen Avrupa ülkesi. Her şehri birbirinden güzel olan ülke her sene Türkiye’den de çok sayıda turist çekiyor. Moda ya da mimarlık okuyan öğrenciler için çok gözde bir seçenek tabii ki; fakat diğer bölümler için de bilmediğimiz bir hazine aslında. Diğer bir avantajı da çoğu ülkede yüksek öğrenim için C1 düzeyinde bir İngilizce istenirken, İtalya’daki pek çok üniversite B2 seviyesinde İngilizce seviyesini kabul ediyor..

 

Bologna Üniversitesi | Università di Bologna

İş, örgütsel ve personel psikoloji | Work, Organizational and Personnel Psychology

Eğitim süresi: 2 yıl

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve öğrencilere AB perspektifi sunan program, bu alanda doktora yapmak isteyen adaylar için oldukça kapsamlı bir bölüm.

 

Psikoloji Master’ını hangi uzmanlık alanında nerede yapmalıyım?

 

Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi | Università Vita-Salute San Raffaele

Sağlık İletişiminde Bilişsel Psikoloji | Cognitive Psychology in Health Communication

Eğitim süresi: 2 yıl

Bu programı seçen öğrenciler hem psikoloji alanında teknik bilgiler edinip hem de bu bilgileri sağlık konusunda iletişim amaçlı nasıl kullanacağını öğrenirler. Programdan mezun olan öğrenciler kamu kurumları, STK ya da sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Bunun yanı sıra programın destekleyicisi ve işbirlikçisi olan tanınmış global firmalar arasında  

  • Johnson & Johnson Medical
  • L’Orèal
  • Novartis
  • Bayer vb. sayılabilir.

 

Padova Üniversitesi, İtalya

 

Padova Üniversitesi | Università Degli Studi di Padova

Bilişsel nörobilim ve klinik nöropsikoloji | Cognitive neuroscience and clinical neuropsychology

Eğitim süresi: 2 yıl

Hem akademik hem de profesyonel hayata yönelik eğitim veren bu program, kariyer yolunda sizlere hem doktoraya devam etme imkanı hem de klinik psikolog olma imkanı tanıyor.

 

 

Roma La Sapienza Üniversitesi | Sapienza Università di Roma

Bilişsel nörobilim | Cognitive neuroscience

Eğitim süresi: 2 yıl

Zihnin ve beynin gelişimi, insan davranışları ve aralarındaki ilişkiler… Beynin işleyişini merak eden ve uzmanlaşmak isteyenler Roma’ya! Üstelik sizlere tez aşamasında çeşitli laboratuvarlarla çalışma fırsatı sunuyor.

 

FRANSA

 

Türkiye’de bir lisans diplomasına sahip adaylar için Fransa diğer bir güzel seçenek; çünkü normalde iki sene olan yüksek lisans eğitimini, bizler ikinci seneden başlayarak bir senede tamamlayabiliyoruz. Hem bir yandan Fransızca öğreneyim, hem kruvasanımı yiyeyim hem de psikoloji yüksek lisansı yapayım diyenler için sınırlı sayıda seçenek mevcut.

 

 

Reims Üniversite Champagne-Ardenne | Université de Reims Champagne-Ardenne

Psikoloji | Psychology

İlk sene psikolojinin temel prensiplerini gösteren programa, Türkiye’de lisans eğitimini tamamlamış öğrenciler direkt ikinci senesinden başlayarak yüksek lisans diplomalarını bir sene içinde kazanabilirler. İkinci senede bilişsel psikoloji, çocuk/ergen psikolojisi ve mesleki bütünleşme gibi konularda uzmanlaşılabilir.

 

 

Panthéon-Sorbonne Üniversitesi & Paris Descartes Üniversitesi | Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne & Université Paris Descartes

Ekonomi & Psikoloji | Economics & Psychology

Eğitim süresi: 1 yıl (Türkiye lisans diplomasına sahip öğrenciler için)

Ekonomistler kimi zaman insan davranışlarını, incelemelerinde dikkate almayabiliyorlar, fakat ekonomi aslında insan davranışlarından doğan bir bilim. Bu nedenle bu program ister psikoloji alanında, ister ekonomi alanında lisans derecesine sahip olun; bu iki alanı sentezlemek isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat olacak. Fransa’nın en prestijli okullarında iyi bir akademik eğitim imkanı sunan bu program sizlere disiplinlerarası bir bakış kazandıracak.

 

 

Toulouse Jean Jaurès Üniversitesi | Université Toulouse Jean Jaurès

Sağlık Psikolojisi ve Psikopatolojisi  | Health Psychology and Psychopathology

Eğitim süresi: 1 yıl (Türkiye lisans diplomasına sahip öğrenciler için)

Sağlık ve kamu politikaları alanında çalışma imkanı sağlayan ya da akademik kariyer yapmanıza olanak tanıyan program; metodoloji, istatistik ve literatür bilginizi genişletecek, doktora öncesinde bu alanda kapsamlı eğitim almanızı sağlayacak.

 

BELÇİKA

 

Belçika’da eğitim ücretsiz değil, fakat diğer ülkelere nazaran oldukça cüzi rakamlar söz konusu. Avrupa’nın başkenti, hem Fransızca, hem Flamanca hem de İngilizce dillerinin aktif olarak kullanıldığı güzide ülke bizlere psikoloji alanında uzmanlaşabilmemiz için bir adet İngilizce yüksek lisans programı seçeneği sunuyor.

 

 

KU Leuven

Psikoloji | Psychology

Eğitim süresi: 2 yıl

İyi üniversitelerde akademik kariyer yapmayı amaçlayan öğrenciler için araştırma temelli eğitim sistemi sunan okul, aynı zamanda profesyonel yaşamda çalışmak isteyenler için de uluslararası bir perspektif kazandırıyor.

 

ALMANYA

 

Almanya’daki devlet üniversiteleri tamamen ücretsiz! Yasa gereği herhangi bir harç ücreti dahi talep edemiyorlar. Sadece yaşam masraflarınızı üstlenmeniz gerekecek. Eğer Almanya’da yaşayan bir akrabanız varsa ve konaklama konusunda da yardımcı olurlarsa değmeyin keyfinize!

 

 

Regensburg Üniversitesi | Startseite Universität Regensburg

Nörobilim, deneysel ve klinik psikoloji | Neurosciences, experimental and clinical

Uluslararası, disiplinlerarası ve ilham verici bir program olan ECN özellikle insan beynini biyolojik olarak inceleyerek nörobilim alanında uzmanlaşmanızı hedefler.

 

 

Köln Spor Akademisi | Deutsche Sporthochschule Köln

Spor ve Egzersiz Psikolojisi | Psychology in Sport and Exercise

Spor alanında çalışmak ve/veya uzmanlaşmak isteyen psikoloji öğrencileri için çok özel bir çalışma alanı ve literatürü öğrenme imkanı sunan program özellikle Almanya gibi sportif faaliyetlerin gelişmiş olduğu bir ülkede kariyer yapmanıza imkan tanır.

 

 

Leipzig Üniversitesi | Universität Leipzig

Erken Çocukluk Dönemi Psikolojisi | Early Childhood Research

Erken çocukluk dönemi araştırmaları yapıp dünya çapında bu alanda çalışmak isteyen ve bu alanda akademik kariyerine devam etmek isteyen öğrenciler için güzel bir program. Sizlere staj imkanı da sunan programda, bu alanda tecrübe edinmeniz de mümkün olacak.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT