Avrupa’da Üniversite Öğrencisi Olmak

Sanıyorum ki şimdiye kadar herkesin aklından en az bir kere “yurt dışında okuma” fikri geçmiştir. Neyse ki günümüz şartlarında bu fikri hayata geçirmek hiç de zor değil.

 

 

Gerek gelişen teknoloji ağı sayesinde yurt dışındaki üniversitelerle hızlı bir şekilde bağlantıya geçebilmek, gerekse kültür alışverişinin günümüz dünyasındaki yadsınamaz artışı, yurt dışında, özellikle de Avrupa’da okumayı oldukça kolaylaştırıyor.

Her ne kadar en başta yabancı bir ülkeye adım attığınızda kendinizi yalnız hissetseniz, anlaşılmadığınızı düşünseniz ya da kaybolduğunuz duygusuna kapılsanız da bunların hepsini çok geçmeden sınıftaki arkadaşlarınızın destekleriyle, okul içinde ve dışında düzenlenen etkinliklere katılarak atlatacaksınız. Özellikle her üniversite eylül ayında, henüz dersler başlamadan önce, tüm fakültelerden öğrencilerin kaynaşması için “Yeni Öğrencilere Merhaba” günleri düzenler, bu günlere katılmak veya genellikle ağustos ayında başlayan dil kurslarına kayıt olmak uyum sürecinizi de hızlandıracaktır.

Özellikle öğrenim için gittiğiniz ülkenin dilini bilmiyorsanız, öğreniminizi o dilde yapmayacaksanız bile dil kurslarına katılmanızın yararınıza olacağını düşünüyorum. Diline hiçbir şekilde aşina olunmayan ülkelerde bir iki kelime öğrenmek hem büyük kolaylık olacaktır, hem de gerektiğinde öğrendiğiniz bu yeni dilde karşınızdakini selamlamak ya da teşekkür etmek oldukça sempatik gözükecektir.

Yurt dışında öğrenim görmenin artıları nelerdir?

  • Yabancı dilinizi geliştirme veya yeni diller öğrenme fırsatı;
  • Yeni kültürler tanıma ve çevrenizi geliştirme olanağı;
  • Yurt dışında staj ve çalışma olanağı;
  • Başka ülkelere rahatlıkla seyahat imkânı;
  • Dünyaya açılmak, ön yargılardan kurtulmak.

Bir üniversitedeki lisans veya yüksek lisans programına kayıt olarak yerel öğrencilerin faydalandıkları fırsatlardan yararlanabilir, hatta bir döneminizi değişim programıyla başka bir üniversite ya da ülkede de geçirebilirsiniz.

Alacağınız öğrenci vizesi sayesinde pek çok Avrupa ülkesinde öğreniminiz sırasında çalışabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ülkedeki bir üniversite programından mezun olduktan sonra öğrencilere genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında, iş arayabilmeleri için ek vize verilir.

Pek çok üniversite programında zorunlu staj vardır. Bu da size mezun olduktan sonra da çalışabileceğiniz şirketlerin kapısını aralar.

Dikkat edilmesi gerekenler

Yazının başında da söylediğim gibi, artık öylesine küresel bir dünyada yaşıyoruz ki her şey elimizin altında, her bilgiye hemen ulaşabiliyoruz. Elbette pek çoğumuz gideceğimiz ülkeyle ilgili bilgi toplamak, örf ve adetleri öğrenmek için internetten faydalanıyoruz. Artık ülkeyi geçtim, her şehir için “kesinlikle yapılmaması gerekenler” ya da “söylenmemesi gerekenler” diye listeler oluşturmak oldukça moda. Yine de benden tavsiye, gideceğiniz ülkeyi seçerken, çoğu ön yargı içeren ya da belirli klişelere göre oluşturulmuş listelere çok da takılmayın; çünkü buralara adım attıktan sonra çoğunun doğru olmadığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Harcamalar/Masraflar

Yurt dışında lisans ya da en az iki yıllık yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız öğrenciliğinize paralel olarak çalışma olanaklarını da değerlendirmenizde yarar var. Böylelikle hem harcamalarınızı karşılayabilir, hem dilinizi geliştirebilir, hem de okuyacağınız bölümle ilgili bir yerde çalışıp deneyim kazanabilirsiniz. Okuyacağınız ülkenin para biriminde ve şartlarında maaş kazanıyor olmanın size pek çok artısı olacaktır. Örneğin İsviçre’de yapacağınız staj sırasında aylık 1.500 € kazanıyor olmanızla, Fransa’da yapacağınız bir stajda alacağınız aylık 600 € arasında pek bir fark yoktur; çünkü Fransa’da aylık 400 €’ya öğrenci yurdunda bir odaya rahatlıkla çıkabilirken, İsviçre’deki yurt fiyatları iki kişilik odalar için bile kişi başı 1.400 €’yu bulabilmektedir (örnekte kullandığım rakamlar oranları vermek için düzenlenmiştir, maaşlar gerçekte farklılık gösterebilir).

Yurt dışında yapılan masraflar elbette ülkeden ülkeye ya da kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Her öğününü dışarıda yemeği tercih eden biriyle, kendi yemeğini evde/yurtta pişiren bir öğrenci aynı harcamaları yapmayacaktır. Yine de genel bir çıkarım için aşağıdaki tabloya bakılabilir:

Harcama TürüHarcanan Miktar (Aylık)
Oda/Yurt/Ev Kirası500 €
Yiyecek-İçecek/Temel İhtiyaçlar300 €
Telefon25 €
Ulaşım50 €
Eğlence100 €
Diğer75 €
Toplam:1.050 €

Bu tabloya ek olarak, pek çok üniversitenin özellikle çalışmayan öğrenciler için burs olanakları sağladığını veya sizi en azından kayıt harçlarından muaf tuttuklarını söylemekte fayda var. Ayrıca okula yürüyerek gitme olanağına sahip olmak, yemeği evde pişirmek veya birden fazla kişiyle eve çıkmak gibi yapacağınız küçük değişikliklerle aylık harcamalarınızı daha da düşürebilirsiniz.

Konaklama olanakları

Konaklama olanakları da ülkeden ülkeye oldukça farklılık gösterebilecek bir diğer konu. Örneğin İsviçre’nin Cenevre şehrinde genel olarak daire bulmak oldukça büyük bir sıkıntı olduğu için yurtlardaki odalar da hemencecik tükeniyor. Ancak buna bağlı olarak evindeki bir ya da birden çok odayı kiralayan pek çok kişi var. Ya da Belçika’da pek çok öğrencinin bir arada kaldığı iki-üç katlı evler var. Yurt değiller ancak her evin odasında bir kişi kalacak şekilde düzenlenmiş büyük müstakil evler olabiliyor.

Yine de konaklama için bakılabilecek kaynakları şöyle sıralayabiliriz:

  • Hemen her üniversite ya da şehir o bölgede bulunan yurtların bir listesini tutar. Eğer internette bulamıyorsanız öğrenci işleriyle irtibata geçebilirsiniz.
  • Üniversitedeki panolara asılan ya da yerel gazetelerdeki ilanları takip edebilirsiniz.
  • Mail grupları ve ilgili Facebook sayfalarını takip edip yardım isteyebilir ya da sizinle aynı durumda olan öğrencilere ulaşıp birlikte eve çıkmayı teklif edebilirsiniz.
  • İnternette ev ilanı verilebilen güvenilir sitelere bakabilirsiniz (elbette siz siz olun önceden ödeme talep eden veya ederinden çok daha ucuza güzel odalar kiralayanlara dikkat edin.)

Son olarak, üniversite eğitimi için artık geç kaldığınızı düşünüyor olsanız bile dil öğrenimi veya belirli bir alanda uzmanlaşmak üzere sertifika programlarına katılarak da yurt dışında okuma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT