Avukatlar ve Avukat Adayları Neden Yurtdışında LLM (Hukuk Yüksek Lisansı) Yapmalı?

Hukuk bir derya, siz de mi karıştınız bir kere? O zaman hukuk yolunda akademik olarak ilerlemenin ve yurtdışında LLM (hukuk yüksek lisansı) yapmanın size katacaklarına 6 maddede bakalım;

1| Akademik Başarınızı İlerletmek

Mezun olduğunuz okulun işe alımlarda ne kadar önemli bir rol oynadığını ne kadar anlatsak az olur herhalde. Öncelikle taptaze bir avukat adayı olarak LLM (Latincede ‘Legum Magister’) yapmaya karar vermeniz ve bu yolda ilerlemeniz CV’nize güzel bir okul hanesi daha eklemenize yardımcı olacak.

Özellikle bir önceki okulunuzdan çok da tatmin edici notlarla mezun olmadıysanız ya da eski okulunuzdan o kadar hoşnut değildiyseniz, LLM yapmak size ikinci bir şans vermiş olacak.

 

Neden yurt dışında LLM (Legum Magister) yani hukuk yüksek lisansı yapmalısınız?
Neden yurt dışında LLM (Legum Magister) yani hukuk yüksek lisansı yapmalısınız?

Aynı zamanda, yeni mezun bir avukat olun ya da avukatlık belgenizi elinizde bulundurun, LLM yapmış olmanız iş başvurularında sizin hala öğrenmeye ve ilerlemeye açık olacağınızın bir göstergesi olacak. Ne de olsa bir diplomayla yetinmemiş akademik kariyer basamaklarını azimle tırmanmış olacaksınız.

 

 

2| Amerika Baro Sınavını Geçmek

Amerika Baro sınavının zorluğundan başlayalım isterseniz, 2010 yılı verilerine göre sınava giren 5,700 yabancı öğrenciden yalnızca 31’i geçebilmeyi başarmış bu sınavı. Amerika’da LLM yapmaya başladığınız zaman bileceksiniz ki siz de o 31 kişiden biri olabilirsiniz.

Öte yandan yalnızca LLM yapıp kendi ülkenize dönme planınız da olabilir, o zaman da Amerikan Üniversitesi Uluslararası hukuk çalışmaları direktör yardımcısı Bill Churman’ın da dediği gibi ‘Kendi ülkelerine dönecek avukatlar özellikle Amerika ile uluslararası çalışan şirketlerde medeni hukuka oldukça hakim olabilecek.’

 

Amerika baro sınavını geçmek için LLM hukuk yüksek lisansı yapmak isteyebilirsiniz.
Amerika baro sınavını geçmek için LLM hukuk yüksek lisansı yapmak isteyebilirsiniz.

 

3| Belli Bir Alanda Uzmanlaşmak

Lisansta hukukun belli bir alanında uzmanlaşma imkanı bulunmuyor maalesef, aynı zamanda Amerika’da JD yapmak istediğinizde de ancak öğrendiğiniz genel bilgilerle kalıyorsunuz. LLM sayesinde çalışmak istediğiniz alan hangisiyse -örneğin; göçmen yasası, iş hukuku veya işçi hakları- o alan üzerine çalışabilirsiniz.

Aynı zamanda Amerika’da LLM yapmak isteyen yabancı öğrencilere uygulanan yeni bir sistem var. Bu sistemde LLM düzeyinde dahi genel bilgilerle kalabilme imkanınız mevcut. Dolayısıyla başvurmadan önce okulunuzla LLM yaparken uzmanlaşmak istediğiniz alanda eğitim alıp alamayacağınızı sorup öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 

4| İngilizcenizi Geliştirmek

LLM yapıyor olduğunuz için okuduğunuz davalardan, yazdığınız essaylere kadar hukuk İngilizcesine oldukça hakim olacak şekilde döneceksiniz.

Bu da uluslararası çalışan bir firmada sizi iş başvurusunda da sonrasında yapacağınız çalışmalarda da oldukça önlere çıkarmaya yardımcı olacak.

 

LLM-Avukatlık

5| İş Kapmak

Belki bütün şirketler LLM yapmış olmanızla ilgilenmeyecek ancak özellikle uluslararası çalışan hukuk şirketleri sizleri de kendileriyle çalışan bir avukat olarak görmekten mutluluk duyacaklar. Neden mi? LLM yapmak size geniş bir ‘network’ sağlayacak ki bu azımsanmayacak kadar önemli bir durum.

Siz çalışmaya başladığınızda Amerika’da sizinle birlikte LLM yapmış, orada da saygın hukuk firmalarında çalışmaya devam edecek birçok insan tanıyor olacaksınız. Onlarla kurduğunuz ilişkiler, şirketinize yeni çalışma alanları yaratmanız konusunda oldukça destek olacak ki bu da sizi vazgeçilmeyen bir eleman haline getirecektir.

 

 

LLM-Avukatlık

 

6| Araştırmalara katılmak ve Yazılarınızın Yayınlanması

Çoğunlukla LLM programları, araştırma ağırlıklıdır ki bu da sizin belirli bir konuda daha derin bilgiye sahip olmanıza yardımcı olur. LLM mezunu olarak makalesi dergilerde yayınlanmış, uluslararası bir avukat olduğunuzda, iş başvurusu yaptığınız şirketin İnsan Kaynakları biriminin öncelikle sizi arayacağına eminiz.

Aynı zamanda LLM yaparken belki de akademik hayatın güzelliğine dalıp, akademik kariyerinize devam etme kararı da alabilirsiniz ki bu durumda da LLM size doktora kapılarını aralamış olacak.

 

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT