Avustralya’da Öğrenciyken Çalışmak

Avustralya gibi dünyanın en öğrenci dostu ülkelerinden birinde eğitim alırken aynı zamanda çalışarak bütçenize katkı sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

 

Öğrenci vizesi ile Avustralya’ya gelen öğrenciler eğitim dönemlerinde haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise tam zamanlı çalışma hakkına sahip olurlar.

 

2018 Avustralya’da asgari ücret: 34.358 Dolar

 

Eğer Avustralya’daki yüksek lisansınızın araştırma aşamasındaysanız ya da doktora  yapıyorsanız çalışma saatinizde bir sınırlama yoktur.

 

Öğrenciler Avustralya’daki eğitimleri resmi olarak başlayana kadar çalışma hakkını elde edemezler, eğitimlerinin başladığı tarihten itibaren çalışma iznine sahip olurlar.

 

Öğrenci vizesine sahip öğrenciye eşlik eden aile üyeleri, öğrencinin eğitimi başlayana kadar çalışma hakkına sahip olamazlar. Eğitimin başladığı tarihten itibaren haftada 20 saat çalışma hakkı elde ederler. Eğer öğrenci vizesi sahibi master ya da doktora eğitimi alıyorsa aile üyelerinin çalışma saatlerinde de bir sınırlama yoktur.

 

Avustralya öğrenci vizesi değişiklikleri için tıklayınız.

 

Not: Gönüllülüğe dayanan ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için yapılan ücretsiz çalışmalar çalışma saati kapsamına girmemektedir. Üniversite ofislerinde ya da stajlarda geçen çalışma saatlerinde bir sınırlama yoktur.

 

Avustralya’da Çalışabileceğiniz Sektörler ve Çalışma Hakları

Avustralya’da öğrencilerin yarı zamanlı olarak çalışabileceği birçok seçenek mevcut; özellikle firmalar ve şirketler yarı zamanlı öğrenci çalıştırıyor. Öğrenciler perakendecilik, turizm ve otelcilik, tarım, satış ve pazarlama sektörlerinde ve daha bir çok sektörde çalışma imkanı bulabiliyor. Yüksek lisans öğrencileri ise genellikle kendi alanları ile ilgili şirketlerde asistanlık yapmayı tercih ediyor. Bunun yanında eğer özel yetenekleriniz ve profesyonel iş deneyiminiz varsa alanınızda günlük ya da yarı zamanlı işlerde çalışabilirsiniz.

Avustralya’da çalışma hakkına sahip uluslararası öğrencilere hükümet iş güvenliği, asgari ücret, mola ve çalışma saatleri gibi konularda güvence sağlıyor. Uluslararası öğrencilerin çalışırken sahip olduğu hakları ayrıntılı bir şekilde http://www.fairwork.gov.au/internationalstudents adresinden inceleyebilirsiniz.

Avustralya’da çalışabilmek için bir vergi numarası almanız gerekiyor. https://iar.ato.gov.au/IARWeb/default.aspx?pid=4&sid=1&outcome=1 aracılığıyla online olarak vergi numarası için başvuru yapabilirsiniz.

 

Avustralya’da İş Bulmak

Avustralya’da üniversiteler öğrenciler için kariyer merkezleri oluşturarak iş bulmalarına yardımcı olmaktadır. Eğitim alırken yarı zamanlı ya da tam zamanlı iş bulmak amacıyla üniversitelerin kariyer merkezlerine gidebilir, online iş bulma sitelerini kullanabilir, kampüslerde verilen ilanları ve gazeteleri takip edebilirsiniz. İş bulma sitelerinde onlarca farklı sektörde binlerce iş seçeneği bulunmaktadır. Bu sitelere üye olarak kendi özelliklerinize ve yeteneklerinize uygun işler bulabilir ve kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Avustralya’nın en popüler iş bulma sitelerinden bazıları:

 

 

Avustralya’da Yaşam Masrafları

 

Avustralya’da okurken çalışarak bütçenize katkı sağlama fırsatınız var. Peki Avustralya’da yaşamak ne kadara mal oluyor? İşte bazı temel ihtiyaçların fiyatları:

 

  • Ortalama bir restoranda yemek: 18 AUD
  • Su (1.5 Litre): 2.52 AUD
  • Muz (1 kg): 2.95 AUD
  • Pirinç (1 kg): 2.81 AUD
  • Otobüs bileti: 3.90 AUD
  • Kira: 165-440 AUD
  • Elektrik/Gaz: 35-140 AUD
  • Telefon/İnternet: 25-55 AUD
  • Spor Salonu (1 Aylık): 63.09 AUD
  • Sinema Bileti: 18 AUD

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT