Barselona’da Ne Yapılır? Nereler Gezilir?

 

İspanya’nın on yedi özerk bölgesinin başkenti Barselona. İspanya’da lisans, yüksek lisans, doktora, dil okulu vb. her ne için olursa olsun öğrenci olarak sokaklarında kaybolmak, Akdeniz yemeklerinin tadını çıkarmak, futbol coşkusuna birebir katılmak, göz dolduran İspanyol mimarisiyle tanışmak ve Barselona’nın bitmek tükenmek bilmeyen gece hayatına karışmak isteyen gezgin öğrencileri bekleyen tarihi şehir.

 

Dünya sıralamasına girmiş İspanya’nın en iyi 5 üniversitesini görmek için tıklayınız.

 

Dans Severler 

 

Barselona
Flamenko’ya ilginiz varsa, doğru yerdesiniz. (Görsel: ©Natalia Ba)

 

Dans tutkunu öğrenciler için Barselona, gidilecek en güzel şehirlerden biridir. Barselona’nın merkezindeki bir çok yerde İspanya’nın yerli dansı Flamenko’nun ve Latin dansların tadını çıkarabilirsiniz.

Antilla; Latin danslarının keyfini çıkartabileceğiniz hem de sizlerin eğlenebileceği güzel bir mekandır.

 

 

Sardana Dansı (Görsel: ©jqmj (Queralt))
Sardana Dansı (Görsel: ©jqmj (Queralt))

 

Ayrıca Barselona’ya özel Sardana Dansı Pazar günleri katedral önlerinde sergilenir, bir Pazar günü Sardana Dansı’na denk gelip İspanyol kültürü ve Barselona geleneği ile tanışma fırsatı bulabilirsiniz.

 

 

Sokak Sokak Gezmeden Asla

 

Cadde cadde gezmek isteyen gezginlerin diyarı gibidir Barselona. Tarihin ve kültürün öğrenilmesi İspanya’daki sokaklara bağlıdır aslında.

La Rambla

Yol kenarları ağaçlarla bezenmiş, sokak sanatçılarının bol olduğu, alışveriş için güzel seçeneklerin bulunabileceği La Rambla caddesi Barselona’nın en hareketli ve turistik caddesidir. Plaça de Catalunya ve Port arasında bulunan bu caddede Colomb Heykeli’ni de görmeden dönmezsiniz.

 

Plaça de Catalunya

La Rambla, Portal de l’Angel gibi bir çok  caddenin kesiştiği kocaman bir meydandır. Tarihi heykelleri ve mimarisiyle süslü bu meydanda kahvenizi yudumlabilirsiniz.

Park Guell

Park tadında ancak kültürle ve sanatla harmanlanabileceğiniz Barselona’nın göz bebeklerinden biridir. Usta sanatçımız Antoni Gaudi’nın mimarisiyle ilgilendiği, rengarenk mozaikler ve tarihi, küçük evlerle karşılacağınız bu park dolaşmaya ve görmeye değer bulunanlardan biridir.

 

 

Yemeksiz Olmaz Diyenler için

Yukarıda kahveden bahsetmişken, yeni dönem kafelerinden Satan’s Coffee Corner ve Barselona’nın herbir yanlarına yayılmış olan Central Café’ye uğramak gerekir. Bir yandan kahvenizi yudumlarken bir yandan da İspanya’nın cıvıl cıvıl insanlarıyla tanışırsınız. İngilizce anlaşmak oldukça problem olsa da vücut diliyle anlaşmayı dahi öğrenebileceğiniz tatlı insanlarla doludur bu şehir.  Yemek kültürü de kahveleri kadar güzel olan Barselona’da Akdeniz mutfağının esintileri görülüyor. Ne kadar değişik yemekle karşılaşsanız da aç kalmayacağınız kesindir. Kıyı şehri olmasından ötürü deniz ürünlerini sevenleri daha mutlu edecek yemekler bekler Barselona gezginlerini. Ancak paella, tapas, tortilla, pa amb tomaquet gibi atıştırmalık tadında İspanya’ya özgü yemekleri tadabileceğiniz bir çok restaurantı ziyaret etmeden yanında da İspanya’ya özgü sangria şarabından içmeden kesinlikle dönmeyiniz deriz.

 

 

Barselona
100 Montaditos (Görsel: ©Daniel Gómez)

 

100 Montaditos

Öğrencilik sandviçle geçer, hele ki yurt dışındaysanız ve paranızı kuruş kuruş gezmeye harcamak istiyorsanız. Pazartesi günleri her bir sandviçin 50 cent; Pazartesi ve Çarşamba da 1 Euro olduğunu duyduğunuz şu andan itibaren, her öğününüzü 100 Montaditos’ta geçireceğinize eminiz.

 

Nostrum

Hem sağlıklı hem de ucuza yemek istiyorsunuz değil mi? O zaman cüzzi bir miktar paraya üye olduktan sonra Nostrum’da yemekleriniz 1-2-3 Euro arasında değişen fiyatlarla olacaktır.

 

Lizarran

İspanyol yemek kültürüne; tapas, paella, tortilla de patatas ile uygun fiyatlara öğrenci arkadaşlarınızla karışmak istiyorsanız Lizarran sizleri bekliyor.

 

 

Mimarı ve Sanat

 

Mimarinin ve kültürün tadını çıkarmak isteyenler için, görülebilecek bir çok eser bırakmıştır İspanyol sanatçılar. Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Batllo bunlardan yalnızca bazılarıdır. Aslında bu üçünün de mimarı yetenekli Antoni Gaudi’dır.

Görkemli yapısı ve 100 yıllık tarihiyle turistler olarak önünde fotoğraf çektirmek isteyeceğiniz ilk yapıdır. Yıllardır onarımda olan bu yapı şu anda da ziyaretçiye açıktır ve 2026 yılında tamamlanması beklenmektedir.

 

Picasso Müzesi

20.yüzyılın en önemli ressamlarından Pablo Picasso’nun 4000’den fazla eserini göreceğiniz ve gençliğinden ölümüne değin Barselona kültürünün etkilerini gözlemleyeceğiniz muhteşem bir müze. Öğrenci olsanız dahi yetişkin kategorisinde değerlendiriliyorsunuz dolayısıyla müze girişi $25’dır.

 

 

Barselona
Montjuïc tepesinin üzerinde gezebileceğiniz müzeler bulunuyor. (Görsel: ©Juanedc.com)

 

Montjuïc i la Font Màgica

Ziyaretçilerine rahat ve huzurlu bir ortam sağlayan birçok bahçeden ve güzel çeşmelerden oluşan Barselona’nun bu şahane tepesinin doğu tarafından bütün bir şehri ve sahil şeridinin eşsiz manzarasını görme şansını yakalayabilirsiniz.

 

 

Barselona
Hemen Montjuïc tepesinin önündeki fıskiye, özellikle yazın, haftanın belirli günlerinde müzikli ışık gösterileri sunuyor. (Görsel: ©Sean Murray)

 

Spor Tutkunları İçin

 

Spor tutkunlarını kucaklayan şehir Barselona, bilindiği üzere ünlü ve başarılı Katalan futbol takımı FC Barcelona’nın kentidir. Futbol tutkunuysanız eğer, Barselona’da maç olduğu zamanlarda bulunmanız şarttır. Kadın, erkek, çocuk herkesin büyük bir coşkuyla takımını desteklediği o maç zamanlarında belki de hiçbir zaman böyle bir atmosferi yaşayamayacağım hissine kapılmanız kuvvetle muhtemeldir. Ama üzülmeyin, Barselona stadyumunda ya da bir kafede herkesle birlikte maç izlerken çekeceğiniz fotoğraflara ileride de bakıp bu güzel anları hatırladığınızda tekrar tekrar o heyecanı yaşayacağınıza eminiz.

 

 

Barselona
FC Barcelona’nın stadyumu. (Görsel: ©Jose Luis Hidalgo R.)

 

 

Aynı şekilde boğa güreşi de bir spor dalı olarak, ziyaretçilerin ilgisini çeken önemli aktivitelerdendir. Dünya’nın kabul ettiği bir spor olan futbolu değil de daha kültürel bir etkinlikle tanışmak istiyorsanız ki İspanya’da bir spordan çok sanat olan boğa güreşi tam sizliktir. En azından bir tanesine katılmadan dönmeyin deriz.

 

 

Barselona
Her İspanya şehrinde olduğu gibi Barselona’da da boğa güreşleri için bir arena var. Ancak günümüzde bu güreşlere sınırlama getirilmiştir. 2012’den beri Katalan bölgesinde boğa güreşleri yasaktır. (Görsel: ©Jorge Franganillo)

 

Gece Hayatına Karışmayı Bekleyenler

 

Son olarak da bitmek bilmeyen gece hayatına karışmak isteyen ziyaretçiler için Barselona, bol bol seçenek bulundurur. İspanyollarla birlikte eğlenmek istiyorsanız geç saatlerden sabahın ilk ışıklarına kadar bulabileceğiniz mekanlarla, turistlerin daha çok gittiği daha erken saatlerde vakit geçirebileceğiniz ayrı ayrı mekanlar bulunur.

Luz de Gas, The Sutton Club ve Bikini yerel halkın daha çok tercih ettiği sabah 6’ya kadar eğlenebileceğiniz Latin müzikleri ve pop müziklerinin çalındığı mekanlardır.

 

İspanya’nın turist öğrenci olarak sizler de daha çok Port kenarındaki Opium Mar, Shoko, Catwalk, Bling Bling adlı mekanları gece yarısı doldurup eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz. Her birinde yeni kokteyllerin ve müziğin keyfini sürüp İspanyol gecelerine karışma imkanı bulabilirsiniz.

 

Barselona kısacası, gezelim görelim öğrenelim tadını çıkartalım diyen bütün gezginler için ideal bir şehirdir. Sporla, mimariyle, güzel kahveleriyle ve sımsıcacık insanlarıyla tanışacağınız kent sizleri bekliyor!

 

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT