Fransa oturma izni

OFII, Préfecture ve daha fazlası: Fransa oturma izni süreci Fransa’da öğrenciler için oturma izni sürecini ele almak bir çok arkadaşımız için faydalı olacaktır. Fransa’ya lisans ya da master gibi uzun dönem eğitim (1 yılın üzerindeki dil okulu öğrencileri de dahil) almak için gittiğinizde yapmanız gereken okul kaydı kadar, hatta daha da acil bir şey var: Fransa’da oturma izni başvurusu.

 

Türkiye’deki vize merkezinde uzun dönem öğrenci vizesi almak için klasik uzun dönem öğrenci vizesi formu ile birlikte OFII (Office Français de l’Immigration et de l’Intégration – Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi) müracaat formuyla başvuru yapmanız isteniyor.

 

Fransa’ya vardığınızda Fransa’daki adresinizi belirterek bulunduğunuz ildeki ya da bölgedeki OFII merkezine Demande d’Attestation d’OFII’yi pasaportunuzun kimlik sayfasının fotokopisi, uzun dönem öğrenci vizenizin fotokopisi ve Fransa’ya giriş kaşesinin bulunduğu sayfanın fotokopisi ile beraber göndermeniz gerekiyor. (Genellikle posta yoluyla, bazı şehirlerde üniversiteler içerisinde kısa bir süreliğine geçici OFII standları olabiliyor)

Fransa oturma izni için OFII Belgesi.

Bir süre sonra OFII’den belgelerinizi aldıklarına dair bir mektup alacaksınız. (Evet mektup, telefon değil, e-mail değil. Fransa’da işler böyle yürüyor 🙂 ) Daha sonra başka bir mektupla -belgeleri göndermenizden yaklaşık iki ay sonrası için- size bir randevu günü ve saati verilecek. OFII merkezindeki randevuya istenilen belgelerle gittiniz takdirde randevu tarihinden itibaren bir yıllık oturma izninizi almış olacaksınız. Bu izin pasaportunuzun vize kısmına yapıştırılan bir kâğıttan ibaret.

 

OFII, Türk öğrencilere ve bakalorya sahibi öğrencilere, söz konusu idari işlemleri Türkiye’de başlatma imkanı sağlamaktadır.

 

Burada dikkat etmek gereken çok önemli bir nokta var; Fransa vizeniz mesela 20 Ağustos 2018’te başlıyorsa, 20 Ağustos 2019’ya kadar yani bir yıl boyunca geçerli olacak. Fakat OFII merkezinden aldığınız bir yıllık oturma izninin üzerinde, OFII’nin 5 Kasım için randevu verdiğini düşünelim, 5 Kasım 2018 tarihi yer alacak. Bu, oturma izninizin 5 Kasım 2019’ya kadar geçerli olduğu anlamına gelmiyor. Oturma izni yine vizenizin bittiği 20 Ağustos 2019’ya kadar geçerli olacak.

 

Eğitiminiz eğer bir yıllıksa bu durum sorun teşkil etmiyor. Eğitiminiz devam ediyorsa 20 Ağustos’tan önce ikinci yıl için tekrar oturma izni başvurusu yapmanız gerekiyor. Birazdan oturma iznini yenilemek için yapılması gerekenleri anlatacağız fakat birkaç yıl sürecek eğitimiz için yaz tatilinde Türkiye’ye dönmeyi planlıyorsanız şayet, 20 Ağustos’tan sonra Fransa’ya giremeyeceksiniz. Şimdi bu sorunun çözümü nedir ona bakalım:

 

Hayatınıza giren yeni kelime: récépissé

 

Birkaç yıl boyunca Fransa’da eğitim göreceklerin her yıl Fransa oturma izni için başvuru yapmaları gerekiyor. Bu işlem sadece ilk yıl OFII üzerinden gerçekleştiriliyor. Diğer yıllar için yapılacak oturma izni başvurularına biraz sonra değineceğiz fakat şimdi şu yaz tatilinde Türkiye’ye döneceklerin yapması gerekenlere bakalım.

 

Bu kısım biraz can sıkıcı. Aynı örnek üzerinden gidersek tatili 20 Ağustos’ta bitirmek istemeyen öğrenci ne yapmalı? Paris çok kalabalık olduğu için eğer Paris’teyseniz Fransa vizesinin bitmesinden yaklaşık 6 ay önce Préfecture’den oturma izninizin bitişini birkaç ay erteleyecek bir belge (récépissé) almak için randevu almanız gerekiyor.

Diğer şehirlerde genellikle bu işlem için randevu istenmiyor. Vizenin bitiş tarihinden üç ay kadar önce Préfecture’e giderek (hangi saatler arasında bu belge için başvuru kabul ettiklerini internet sitesinden kontrol etmelisiniz) Fransa’ya tekrar girebilmek ve yeni oturma iznini alana kadar oturma izni yerine geçecek bir récépissé almanız gerekiyor.

 

Verilen récépissé genellikle vizenin bittiği tarihten üç ay sonrasına kadar geçerli oluyor. Yine vizenin 20 Ağustos’ta bittiğini düşünürsek, bu belge 20 Kasıma kadar geçerli olacaktır (bitiş tarihi belgenin üzerinde kesin bir şekilde yer alıyor). Bu récépissé sizin yeni oturma izniniz, ona iyi bakın ve Türkiye’ye giderken asla unutmayın çünkü Türkiye’de uçağa binerken bilet ve pasaportla birlikte bu belge de istenecek (eğer Fransa’ya 20 Ağustos’tan sonra gidiyorsanız).

 

İkinci yıl Fransa oturma izni yenileme

İkinci yılınızda artık gerçek anlamda bir oturma izni yani “Carte de sejour” alabileceksiniz. Eğer Fransa dışına çıkmadıysanız vizenizin bitiş tarihinden önce, çıktıysanız da récépissé’nizin geçerli olduğu tarihten önce ikinci yıl için oturma iznine başvuru yapmanız gerekecek.

 

Bu sefer başvuruyu OFII’ye değil bulunduğunuz ildeki Préfecture’e yapmanız gerekiyor. Fakat bu durumu kolaylaştırmak için üniversitelerin yabancı öğrenci bölümlerinde kasım ayına kadar süren stantları oluyor. Oturma izni almak için gerekli belgeleri götürdüğünüz takdirde Préfecture’e gitmeye gerek kalmadan başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Burada size başvurudan yaklaşık iki ay sonra (bazen daha da uzun sürebiliyor) hazırlanacak olan “Carte de sejour”u alana kadar geçerli olacak bir récépissé veriyorlar. İki ay sonra bu kez Préfecture’e giderek “Carte de sejour”unuzu alabilirsiniz. Bu kart sayesinde bir yıllık oturma izniniz olacak. Sonraki yıllarda işlem ikinci yıl yaptıklarınızla aynı. Kolay gelsin!

 

Detaylı bilgi için bağlantılar:

Web: http://www.ofii.fr/ OFII (Office Français de l’Immigration et de l’Intégration)

E-posta: etudiants.turquie@ofii.fr