İngiltere dil okulları kayıt süreci hangi aşamalardan oluşur?

İngilizce dil eğitiminiz için İngiltere’deki dil okullarını seçmeye karar verdiniz; peki Teori Eğitim ile izleyeceğiniz kayıt süreci nedir? Ofisimizi ziyaretiniz veya telefon görüşmemiz ile başlayan bu süreci adım adım ele alalım.

Aşağıda belirtilen aşamaların tamamı Teori Eğitim tarafından ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı kapsamında sunulmaktadır.

 

1 – Kişisel İhtiyaçların Belirlenmesi

Yapılacak olan görüşme ile planladığınız İngiltere dil okulu programınızdan beklentileriniz, kişisel ihtiyaçlarınız, İngiltere vizesi için uygunluğunuz ele alınarak sizin için en uygun seçenekleri oluşturabilmeyi hedeflemekteyiz.

 

Biliyoruz ki doğru programlar ancak doğru ihtiyaçların belirlenmesinin ardından kurgulanabilir. Gereksinimlerinizi ne kadar iyi belirleyebilirsek İngiltere dil kursu  programınızın o derece faydalı olabilmesini sağlamış oluruz.

 

Bilindiği üzere İngilizce dil eğitimi programı sağlayan ülkelerin tamamına yakını Türkiye vatandaşlarına vize uygulamaktadır. İngiltere de vize uygulayan ve bu  konuda son derece hassas bir ülke olması sebebiyle, profilinizin İngiltere Dil Kursu programınıza vize açısından uygunluğunu göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

 

Bu ön kontrol ile sizleri zamansal ve maddi kayıplardan korumak hedeflenmektedir.  Nadiren de olsa İngiltere yerine farklı bir ülkede dil eğitimi almasını tavsiye ettiğimiz öğrencilerimiz olabilmektedir.

 

2 – İngiltere’de Dil Okulu Araştırması ve Seçeneklerin Oluşturulması

Dil eğitimi programınızı İngiltere’de yer alan dil okullarında gerçekleştirmek istiyorsunuz fakat onlarca şehir ve yüzlerce okul arasından seçim yapmanız gerekmektedir.  Bu noktada Teori Eğitim’in yetkin danışmanlarının bir önceki aşamada sizlerden aldıkları bilgiler doğrultusunda beklentilerinizi karşılayabilecek okullar belirlenir. Bu okulların belirlenmesinde aşağıdaki kriterlerin İngiltere Dil Okulu planlarınız ile örtüşmesi gerekmektedir.

 

İngiltere’de dil eğitimine başlamak istediğiniz tarih ve program süresi: Programınıza başlama istediğiniz tarihte seviyenize uygun programları sunan, program sürenizi karşılayabilecek dil okulları üzerinde durulur.

 

Katılmak istediğiniz kurs çeşidi:  İngilizcenin hayatımızın her alanına nüfuz etmiş bir dil olması sebebiyle kurs seçenekleriniz ingilizceyi öğrenme amacınıza göre çeşitlenmektedir. İngiltere’de yer alan dil okulları Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, IELTS sınav hazırlık kursları, iş İngilizcesi, tıp ingilizcesi, hukuk ingilizcesi gibi bir çok seçenek mevcuttur. Araştırmamızda ihtiyacınıza yönelik kurs çeşidi sağlayan okullar bulunacaktır.

 

İngiltere dil kursu programı bütçeniz: Elbette yurtdışı eğitim programınızın önemli bir bölümünü planladığınız bütçe oluşturmaktadır. Bu bütçeyi sadece İngiltere’de gideceğiniz dil okulu ve konaklama olarak görmek hata olur. Bu iki temel kritere ek olarak ulaşım, yemek, aktiviteler, geziler gibi masraflarınızın da hesaba katılarak, bütün kriterler için bütçenize uygun olacak dil okulları seçenekler arasında yerini alır.

 

Konaklama seçiminiz: Eğer kesin olarak belirlenmiş bir konaklama talebiniz var ise size sunumu yapılacak okullar için seçiminizi karşılayıp karşılamakdıkları gözden geçirilir.

 

Yukarıdaki kriterler konusunda talebinizle eşleşme sağlayan okullar ile  İngiltere dil okulu seçenekleriniz oluşturulur. Seçenekleriniz şehir bilgileri, okul bilgileri, fotoğraf ve videolar olmak üzere görseller, ücret bilgileri, var ise promosyon bilgileri, geçmiş dönem öğrenci yorumları ve Teori Eğitim danışmanlarının size özel değerlendirmeleri ile birlikte sunulur.

 

3 – Dil Okulu Seçimi

Size özel hazırlanmış İngiltere dil okulu seçenekleriniz arasından danışmanlarımızın da desteği ile birini seçtiniz. Kararınızın  bireysel ihtiyaçlarınızla ve diğer kriterlerinizle uyumu tekrar kontrol edilir ve kararınız netleşir.

 

Kimi katılımcılar için ekonomik koşullar en önemli kriter iken kimi katılımcılar için dil okulu kalitesi ve şehir belirleyici faktör olmaktadır. Bu noktada kararınızın sağlıklı olabilmesi için öncelikle kendinizi tanımanız, karakteriniz ile örtüşen bir şehir, dil okulu, konaklama biçimi, kurs tipi seçmeniz gerekmektedir.

 

İngilizce dil okulunuzu ve konaklama biçiminizi seçtiniz sonrasında danışmanlarımız belirlediğiniz tarihlerde seçtiğiniz dil okulundaki uygunluğu kontrol eder ve sonucu size iletir. Okul ve konaklama konusunda teyid alınmasının ardından kayıt aşamasına geçilir.

 

4 – Kayıt

Kararınızın netleşmesinin ardından okulunuzun resmi kayıt belgeleri taleplerinize göre doldurulur ve resmi davetiyenizin hazırlanması için pasaport kopyanızla beraber dil okulunuza iletilir.

 

Resmi kayıt işleminizin ardından kurs kabulunuz ve program ücretlerinizin belirtildiği faturanız okul tarafından gönderilir. Tekrar belirtmekte fayda var; Teori Eğitim verdiği danışmanlık hizmetleri karşılığında hiç bir ad altında öğrenciden ücret talep etmez, ücretler okulların resmi açıklanmış liste fiyatlarıdır ve okullar tarafından faturalandırılır.

 

Yapacağınız depozito ödemesinin ardından resmi kurs ve konaklama davetiyleriniz tarafımıza ulaşır ve vize hazırlık aşamasına geçilir.

 

5 – İngiltere Öğrenci Vizesi Başvurusu

Daha önce de belirttiğimiz gibi Birleşik Krallık Devleti İngiltere dil okullarına gelecek Türk öğrencilerden vize talep etmektedir.  Bu vize türü program süresine göre farklı tiplerde olabilir. (Student Visitor Visa, Extended SVV ve Tier4) Bu aşamada öğrenciler Teori Eğitim tarafından sağlanan ücretsiz vize danışmanlık hizmetinden faydalanırlar  ve gerekli evrakların düzenlenmesinin ardından vize başvurusu gerçekleşir.

 

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları 2 hafta ile 6 hafta arasında değişen sürelerde sonuçlanmaktadır.

 

Teori Eğitim ayrıca talep eden öğrenciler için en uygun uçak biletinin reserve edilmesi ve vize sonrası satın alınması işlemlerinde de ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

 

6 – Okul ve Konaklama Ücretlerinin Ödenmesi, Uçak Biletinizin Alınması

Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasının ardından, okul ve konaklama ücretlerinin depozito sonrası kalan ödemeleri yapılır.

 

Ödemelerinizi dilerseniz okulun hesabına döviz havalesi ile ya da Teori Eğitim’e nakit ya da havale olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Uçak bileti rezervasyonunuzun ödemesi yapılır ve uçak biletiniz kesilir.

 

7 – İngiltere’ye seyahat öncesi bilgilendirme

Seyahatinizden 1 hafta -10 gün önce danışmanlarımız tarafından bireysel ya da grup bilgilendirme toplantıları düzenlenmektedir. Bu toplantılarda seyahatinizin detayları, acil durumlarda nasıl hareket etmek gerektiği, İngiltere’deki konaklamanız süresince özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar, İngiltere’deki dil okulu programınız süresince eğitiminize katkıda bulunacak tavsiyeler gibi birçok konu ele alınmaktadır.

 

Unutmamak gerekir ki İngiltere’nin kanunları ve kuralları bazı konularda ülkemizle farklılık göstermekte olup, seyahatiniz sürece İngiltere’nin kurallarına göre hareket etmeniz gerekmektedir.

 

8 – Seyahatiniz

Konaklama rezervasyonları büyük oranda haftasonu başlamakta olduğundan, İngiltere’ye giriş gününüz genel olarak cumartesi ve pazar günleri olmaktadır. Bu durumda Teori Eğitim danışmanlarından birisi nöbetçi olarak haftasonu 24 saat telefon ile ulaşabileceğiniz şekilde çalışmaktadır.

 

Herşeyin yolunda olup olmadığını öğrenmek, konaklamanıza sağlıklı bir biçimde yerleşim yaptığınızı kontrol amaçlı bir telefon alırsınız. Problem yaşamanız halinde derhal  nöbetçi danışmanınız ile bağlantı kurunuz.

 

9 – Eğitim programı başlangıcı ve değerlendirme

İngiltere dil okulu porgramınızın ilk gününde ingilizce seviyenizi ölçen ve seviyenize uygun sınıfa yerleşiminizi sağlayacak olan sınava tabi tutulursunuz.

 

Teori Eğitim danışmanları ilk hafta sonunda sizlerle tekrar iletişime geçerek programınızın beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığı, herhangi bir problem yaşayıp yaşamadığınızı öğrenir, müdahale edilmesi gereken bir nokta var ise okul yönetimi ile bağlantıya geçer.

 

Programınız süresince Teori Eğitim danışmanları sizlerle iletişime geçip görüşleriniz talep edecektir. Programınız süresince Türkiye’ye dönene kadar her türlü ihtiyacınız ile ilgili olarak danışmanlarımız ile telefon ya da internet kanalıyla iletişime geçebilir, taleplerinizi ve gereksinimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.