Bordeaux’da 3 Haftanın Maliyeti

Fransızca öğrenimimiz için Bordeaux’yu seçtik ve dil okulu dışında neler yapabiliriz diye düşündük.

 

Kursumuzu Bordeaux France Langue’da 3 hafta yoğun programı, konaklamayı da rezidansta seçtik. Yoğun Fransızca kursu 1125 Euro ve kursa kayıt bedeli 80 Euro ediyor, buna rezidanstaki 3 hafta konaklama ücreti olan 604 Euroyu eklersek 3 haftalık kurs artı konaklama 1809 Euro ediyor.

 

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Mérignac Havalimanı’na Türk Hava Yolları ile uçulabilir. Gidiş-dönüş uçak bileti yaz fiyatları yüksek oluyor, biz 300 Euro’ya bulduk. Fakat belli zamanlarda çeşitli indirimler, kampanyalar yapılıyor ve ucuza bilet bulunabiliyor.

 

Carte Pass Jeune Bordeaux

 

Bordeaux içi ulaşım için biz en uygununun Pass Jeune adlı 7 günlüğü 9.60 Euro olan kart olduğunu düşündük. Tramvay ve otobüste geçerli olan kart tüm gezi ihtiyaçlarımızı karşılayabilir.

 

Rezidansta konakladığımız için yemekleri dışarıda yemek zorunda kalıyoruz fakat neyse ki Bordeaux’da yemekler uygun fiyatta. Eğer sandviç ve salatalarla da barışıksak yaklaşık 250 Euro, 3 haftalık yemek ihtiyacımız için yeterli olacaktır.

 

Palace de la Bourse

 

Bordeaux’da gezi yönünden hiç boş kalmayacağınıza emin olabilirsiniz. İstanbul’dan 109 kat küçük olan bu şehir müzeleri, tarihi yapıları, botanik bahçeleri, üzüm bağları ve şarap imalathaneleri ile gezmeye doyulmayan tatlı bir şehir. Üstelik çoğu yere herhangi bir ücret ödemeden*1 girebilirsiniz.

 

Pont de Pierre

 

Şarap imalathanelerine yapılan günlük geziler dışında müzeye, bahçeye ve tarihi yapılara cüzi ücretlerle girilebilir. Örneğin tarihi, arkeolojik ve etnolojik eserlerin sergilendiği müze Musée d’Aquitaine’e giriş 6 Euro. Güzel sanatlar müzesine( Musée des Beaux-Arts) giriş 8 Euro. Yarım gün süren paket turlar(şarap imalathanesi, şato turu, üzüm bağları gezisi, şarap tadımı) yaklaşık 40 Euro tutmakta.

 

Bordeaux Grand Theatre

 

Bordeaux alışveriş yönünden diğer birçok şehirden daha uygun fiyatlara sahip. Alacağımız küçük hediyelikler ve kalacağımız süre boyunca artı olarak almak istediklerimiz için yaklaşık 200 Euro fazlasıyla yeterli olacaktır.

 

Fakat düşündük ki Fransa’ya gitmişken, hele de 3 hafta kalacaksak Paris’i görmeden gitmek olmaz. Elimizdeki bütçeyle biraz da ekonomik davranarak Paris’te 4 gün geçirebiliriz! Eurolines otobüs yolculukları için hem tanınmış hem de uygun fiyatlı şirketlerden. Gidiş-dönüş bileti 54 Euro tutuyor, yolculuk 8 saat sürüyor, yani akşamdan yola çıkıp sabah Paris’e varabiliriz. Gezilerimize başlamadan önce eşyalarımızı bırakmak için otel tutmak iyi olabilir. Bunun için uygun fiyatlı ve kaliteli bir otel olan İbis Hotel Paris’te 3 günlük odayı 150 Euro’ya tutabiliriz. Yapacağımız gezilerde kullanmak için 5.80 Euro’ya gün içinde sınırsız  basma hakkı olan biletlerden almak en uygunu.

 

Yine Paris’te de birçok turistik yere ücretsiz giriş hakkımız var. Ücretlilere örnek vermek gerekirse eskiden tren garı olan, şimdiyse Fransız sanatına ait heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğraflar sergilenen müze Musée d’Orsay’a giriş 11 Euro. Fransa’nın tarihinin sembolü haline gelen Zafer Takı’na giriş ücreti ise 10 Euro. Paris’e gitmişken Eiffel Kulesi’ne gitmeden olmaz. Etrafındaki yeşil alanda oturup manzaranın tadını çıkarmak tabi ki de ücretsiz. Eğer en üst kata çıkmak ve Paris’e tepeden bakmak istiyorsanız 16 Euro vermelisiniz. Bir gününüzü Disneyland’da 72 Euro’ya geçirip doyasıya eğlenebilirsiniz. Bunun dışındaki çoğu müzeye, şatolara giriş ücretsiz*2.

 

Eiffel Tower

 

Paris’te yeme-içme Bordeaux’ya göre daha pahalı. 4 günümüzü 200 Euro’ya fazlasıyla doyarak geçirebiliriz. Alışverişlerimiz içinse 150 Euro yeterli olacaktır.

 

*1: Ücretsiz gezilebilecek yerler için: http://fr.bordeaux-tourisme.com/A-voir-a-faire

*2:Diğer gezilecek yerler için: http://www.parisinfo.com/decouvrir-paris

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT