DELF B1 Nedir?

Fransa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Fransızca dil diploması DELF; lisans, master, doktora gibi eğitim başvurularınızda, mesleki başvurularınızda aranan Fransızca dil yeterliliğidir.

Fransa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Fransızca dil diploması DELF; lisans, master, doktora gibi eğitim başvurularınızda, mesleki başvurularınızda aranan Fransızca dil yeterliliğidir. A1’den C2’ye kadar farklı seviyelerde yapılan sınavlardan B1 ile ilgili kısa faydalı bilgiler aşağıda sizleri bekliyor.

 

B1, orta seviye sayılan ve sınavda dört farklı bölümden test edileceğiniz sınavdır: Yazma, okuma, dinleme ve konuşma.

 

– Yazma (45 dakika- 25 puan)

Genel bir konnuyla ilgili bir mektup, makale, deneme şeklinde bir yazı yazmanız beklenmekte. Yazıya başlamadan evvel neyi nasıl yazacağınızla ilgili bir plan hazırlamanız, başlangıcı ve sonucu birbirine nasıl bağlayacağınıza önceden karar vermeniz hem daha iyi hem de daha bilinçli yazmanızı sağlar. Ayrıca size verilen konuyu iyice okuduğunuza, sizden isteneni açıkça anladığınıza emin olun ve yazınızı ona göre yazın. Yani iyi anlama, okuma ve plan yapma yazı sınavında en iyi dostlarınız! Sınava hazırlanırken mutlaka bol bol okumalar yapmalısınız. Okuduğunuz makalelerde, denemelerde geçen kalıplar size sınavda kesin puan getirecek yardımcılar olacak. Bu okumalar sayesinde hem kelime haznenizi geliştirecek hem de nasıl yazmanız gerektiğine dair ipuçları edineceksiniz. Kalıplar çok önemli, yazıya nasıl başlanır,  nasıl örnekler vermeli, nasıl bir dil kullanmalı, sonucu nasıl yazmalı…

 

– Okuma (35 dakika- 25 puan)

Biri genel bir başlık altında, diğer özel bir konu hakkında 2 farklı okuma metni ve bu metinlerle ilgili sorular verilmekte. Önce metinleri dikkatlice okumalı, sonrasında sorulara geçilmeli. Soruları kesin olarak anladığınızdan emin olunca metni tekrar okuyun, bu kez sorularla bağlantı kurarak okuyun ve sorulardaki kelime oyunlarına, benzerliklere dikkat edin. Sorulara kısa ve öz yanıtlar vermekte fayda var, bir ya da iki, istenen cevabı içeren cümle yeterli olacaktır. Uzun uzun cevaplar yazıp olayı karıştırma ihtimalini düşünün, az yazıp eksik kalmasından da kaçının. Okuma sınavına hazırlanmanın en iyi yolunun ne olduğunu hepimiz tahmin edebiliriz. Evet, bolca okuyacağız, gazeteleri, dergileri karıştırıp günlük konular hakkında, belli olaylar hakkında bilgi edineceğiz; bir taraftan da kelime haznemizi genişletip kolay anlama yolunda ilerleyeceğiz. Çok okuma, iyi anlama!

 

– Dinleme (25 dakika- 25 puan)

3 farklı kaydı, ikişer kez dinleyeceğiniz dinleme testinde hem çoktan seçmeli hem de açıklamalı sorularla karşılaşacaksınız. İlk dinlemenizde konuyla ilgili genel bilgileri anlamaya odaklanın. İkinci dinlemede de genel bahsedilenlerden çok vurgu yapılan, özellikle belirtilen önemli yerlere dikkat edin. Soruları iyice inceyip anladığınızdan emin olun ve dinlerken bu noktalara odaklanın, Fransızcanızın düzgünlüğüne dikkat etmekten, her söyleneni anlamaya çalışmaktan kaçının. Önemli olan sorularda sorulanları dinelemelerden çıkarabilmek. Bu anlama becerisini geliştirmek için de bolca Fransızca videolar, filmler izlemeli, radyolar, müzikler dinlemeli, bolca pratik yapmalı. Fransızca konuşulmasına, telaffuzuna, hızına alışkanlık edinmek en önemlisi! Sınavdan önce kendinizi bolca alıştırın.

 

– Konuşma (25 dakika- 25 puan)

Direk soru-cevap, karşılıklı konuşma ve görüş belirtme olarak üçe ayrılan bu bölümde, öğrenci hem normal bir iletişim kurabildiğini hem de bir konu hakkında argüman gelişirip savunabileceğini göstermiş oluyor. İlk iki bölümde jürinin söylediklerine ve sorduğu sorulara dikkat etmeli, uygun cevaplar vermeye odaklanılmalı. Görüş belirtme kısımda size verilen bir metinle 10 dakika düşünme-plan yapma şansına sahipsiniz. Bir kenara sırayla neleri söyleyeceğinizi, metinden neleri alıntılayabileceğinizi kısa kelimelerle not alabilir, böylece sınav esnasında kafa karışıklığından kurtulabilirsiniz. Argümanlarınızı ve onları destekleyecek örneklerinizi seçin, jürinin karşısına geçin ve kendinizden emin bir şekilde, tane tane konuşun. Bu bölüme hazırlanmanın en etkili yolu, bolca konuşma pratiği yapmak, hem de farklı insanlarla. Böylece hem farklı konuşma tarzlarına alışkanlık kazanır, hem de dile daha çok uyum sağlar, daha rahat konuşursunuz. Çok konuşun, hep konuşun, sınavda kendinizden emin olun, konuşabildiğinizi gösterin, çekinmeyin!

 

DELF / DALF hakkında detaylı bilgi için: http://www.ciep.fr/en/delf-dalf