Dil Eğitimi Öncesinde İrlanda Hakkında Bilgiler

Tanıtım eksiği ve geçmiş vize uygulamaları sebebiyle İrlanda’da eğitim veren dil okulları belki de dünyada en az Türk öğrenciye sahip eğitim kurumlarıdır. Bazı okulların hiç Türk öğrencisi bulunmamaktadır. Tamamıyla İngilizce duyan ve sadece İngilizce konuşan bir öğrenci, Türk oranı yüksek olan diğer ülkelere göre dili daha çabuk öğrenecektir.

 

İrlanda dil eğitimi veren oldukça kaliteli üniversitelere ve dil okullarına sahiptir. Türk öğrenciler tarafından bilinmiyor olsa da Avrupa, Uzakdoğu, Güney Amerika, Ortadoğu ve Orta Asya’dan birçok uluslararası öğrenci yıllardır dil eğitimi için bu şirin ülkeyi tercih etmekte olup okullarda uluslararası bir ortam mevcuttur.

 

İrlanda Cumhuriyeti’nde dil eğitimi veren ve MEI üyesi üniversiteler ve dil okulları kaliteli eğitmenlere, önemli fiziksel imkanlara ve sosyal avantajlara sahiptir.

 

1921 yılında Büyük Britanya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden İrlanda, 1949 yılından beri Cumhuriyet ile yönetilen, 1973’ten bu yana da AB üyesi olan oldukça gelişmiş ve modern bir ülkedir.

 

İrlanda’da inşaat sektörünün fazlaca gelişmiş olması ve bazı lüks konutların alıcı bulamaması sebebiyle ülkede başka hiçbir ülkede bulunamayacak kalitede residence konaklama imkanları mevcuttur. Örneğin tek kişilik, havuzlu, spor salonlu otel konforunda bir residenceın aylık fiyatı İngiltere ve Amerika’daki yurt fiyatları ile eşdeğerdir. Residencelara göre daha uygun olan aile yanı fiyatlar maliyet açısından İngiltere Amerika vb ülkelere göre ucuz olmasa da İrlanda’daki geleneksel aile yapısı sebebiyle, aileler çok daha sıcak ve öğrencilere çok daha ilgilidirler. Bunun yanında birçok öğrenci yurdu da bulunmaktadır.

 

İrlanda Cumhuriyeti ülkemize 3.400 km uzakta olup günlük uçak seferleri bulunmaktadır. Ortalama uçuş süresi 4,5 saattir. Öğrenciler İrlanda’ya çok hızlı ve kolay ve uygun fiyatlarla ulaşabilmektedir.

 

İrlanda, doğal güzelliği ile dil eğitimi için ideal bir lokasyondur.

 

İrlanda 2011 yılında dünyada yalnızca Türk üniversite öğrencileri için uygulamaya koyduğu MEI vize pilot uygulaması ile Türk öğrenciler, çok az evrak ve az bir yükümlülük ile 3 iş gününde vize alabilmektedir. Kısa süreli dil eğitiminde alınabilecek en kolay ve hızlı vize şu anda İrlanda vizesidir. Yurtdışında İngilizce eğitimi almak için gereken vizenin alınabilmesi için bazı ülkelerde yalnızca Ankara ya da İstanbul’da başvuru yapmak, bazılarında uzun süre beklemek ya da yüklü miktarda para tutmak, bazılarında sağlık kontrolü zorunluluğu, bazılarında yeminli tercüme masrafları, bazılarında ise oldukça yüksek vize harçları gerekmektedir. Özellikle İstanbul ve Ankara dışında yaşayanlar için bu faktörler maliyeti arttırmaktadır.

 

İrlanda‘da eğitim almak için bir diğer önemli sebep de ülkede Türkiye’ye duyulan sempatidir. İrlanda’da 1845-1849 yılları arasında yaşanan ve 1 milyon kişinin öldüğü büyük kıtlıkta zor durumda olmasına karşın İrlanda’ya 3 gemi yardım gönderen Osmanlı İmparatorluğuna dolayısıyla da Türk insanına büyük bir sempati duyulmaktadır. İrlanda’da halen Drogheda futbol klübünün armasında ay ve yıldız bulunmaktadır.

 

İrlanda oldukça hareketli bir gece yaşamına sahiptir. Özellikle Dublin’de geleneksel ve modern mekanlar bir arada bulunmaktadır. Ülkedeki müzik ve dans kültürü, bunun yanında bazı okullarda sunulan İngilizce ve rock müzik eğitimi büyük ilgi görmektedir.  Ayrıca Galway, Limerick ve Cork şehirleri doğal güzellikleri, sahilleri ve yemyeşil golf alanları ile Avrupa’nın en güzel bölgeleridir.

 

İrlanda’da dil eğitimi almanın avantajlarını derlediğimiz blog sayfamızı ziyaret etmek için tıklayınız.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT