Dil Okulu Seçerken Sorulacak 10 Soru

Yabancı dil öğrenmek ya da sahip olduğunuz bilgiyi pratiğe dökebilmek için en faydalı yolun yurtdışına gidip orada eğitim almak olduğuna karar verdiniz. Çok iyi güzel verdiniz ama asıl olayın bu kararı verdikten sonra başladığına ve akabinde bir sürü ciddi kararlar vermeniz gerektiğine dikkatinizi çekmek isteriz.

 

Hangi ülke, hangi şehir? Hangi okul? Ya fiyat?… Diye sürüp giden bir sorular silsilesine kapılmanız yüksek bir ihtimal. Ama siz hiç telaşlanmaya başlamadan söyleyelim, bu yazıdan sonra ne yapacağınızla ilgili kafanızda daha net düşünceler olacak.

 

Giriş

Öncelikle, ilk adımınızı çeşitli okullardaki öğrenci danışmanlarıyla iletişime geçmek olduğunu söyleyelim.

 

Öğrenci danışmanı;

 • Dil eğitiminiz için doğru yeri seçmenizde,
 • Seçtiğiniz yerde size uygun olan kursu ve orada konaklayacağınız yeri bulmanızda,
 • Kurs işlemlerinde ve konaklama ayarlamalarında,
 • Bu süreçte yaşamanız muhtemel olan zorlukları aşabilmenizde,
 • Kafanızdaki soruları en doğru şekilde cevaplandırmanızda

 

size yardımcı olacak; okul hakkında en geniş bilgilere sahip, muhtemelen son derece sıcakkanlı ve profesyonel kişidir. O zaman ne yapıyoruz; kafamızdakileri soruyor, çıktığımız bu yurtdışı macerasında doğru seçimleri yapıyor; yolcuğumuzu en iyi şekilde ayarlıyoruz. Tamam yapalım da; şimdi yani ne soralım bu kişiye diyenler yazıya devam etmenizi öneriyor ve size sormanız gereken 10 önemli soruyu sunuyoruz! Buyrunuz…

 

1) Fiyata Neler Dahil?

Evet itiraf edelim uygun fiyatlı şeyleri seviyoruz. Fakat bu eğitim konusunda, en ucuz okulda karar kılmak çok da iyi bir seçim olmayabilir. Tabi eğer şehre kilometrelerce uzaklıkta, yıkık dökük, hiçbir imkana sahip olmayan bir binada eğitim görmek sizin için tamamsa durum farklı.

 

Bu yüzden, verdiğiniz ücretin -kurs dışında- ne gibi ekstra imkanlar barındırdığını öğrenmek için ‘Ücrete neler dahil?’ sorusunu sorun. Amaçınız, seçtiğiniz okulun talep ettiği ücretten en üst seviyede yararlanabilmek olmalı.

 

Fiyata neler dahilin tam tersini sormak da oldukça önemli. ‘Fiyata ne dahil değil’ sorusu; okula gittiğinizde herhangi bir sürprizle karşılaşıp sizi zor durumlara düşmekten kurtaracak önemli bir soru.

 

Ayrıca okulda ne kadar çok zaman harcayacağınızı düşünecek olursak, eğer azıcık daha bütçe ayırma imkanınız varsa bu bütçeyi iyi konumlandırılmış, kaliteli öğretmenlere sahip ve en önemlisiyse sizin kendinizi rahat hissedebileceğiniz okulu seçerken kullanmanızı öneriyoruz.

 

Dönelim fiyata neler dahil sorumuza. Size okullarda genel olarak fiyatlara neler dahil olabileceğini sıraladık:

 

Sosyal Program: Kaliteli okullar, dil eğitiminin yanında eğlenmenizi ve sosyalleşmenizi sağlamak amacıyla ücretsiz aktiviteler sunar.

Ücretsiz Ekstra Dersler: Öğrencinin başarılı olmasına önem veren okullar derslere ek olarak çeşitli workshoplar, atölyeler ve eğitimler sunar.

Yerel İndirim: Eğer gerçekten bölgede tanınmış, önemli bir okuldaysanız bu sayede kimi yerel dükkanlarda, restorantlarda ve turistik yerlerde indirime sahip olabilirsiniz.

Okul İmkanları: Öğrenci olarak kullanmanız gerekenleri düşünün ve bunları okulun karşılayıp karşılamadığına dikkat edin: Ücretsiz wi-fii, farklı kaynakların bulunduğu kütüphane, ders çalışabileceğiniz salonlar ve tabi ki arkadaşlarınızla zaman geçirebileceğiniz ortak alanlar gibi.

 

2) Sosyal Programınız Var mı?

Dil eğitimini yurtdışında almanın öğrenme sürecinize olan önemli katkısı tartışılamaz ama bu deneyimi yalnızca derslerle sınırlamayıp, katılabileceğiniz kadar sosyal aktiviteye katılmalı, farklı insanlarla iletişimini güçlendirmeli, bolca pratik yapmalı ve sosyalleşmelisiniz. Bu nedenle okulunuzun -örneğin gezi, spor, alışveriş, parti, atölyeler, kutlamalar gibi- ne gibi etkinlikler düzenlediğini mutlaka öğrenin. Hepimiz biliyoruz ki öğrenmeyle eğlenmeyi birleştirince daha başarılı sonuçlar alıyoruz.

 

Ayrıca okulun bir takım ekstra ücretlerle sunduğu ek aktiviteler de bulunmalı; turistik yerlere gezi düzenlemek, haftasonu günü birlik geziler gibi. Diğer yandan okulun her şeyi böyle planlı bir şekilde ayarlaması, sizin de yurtdışı deneyiminizden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlıyor.

 

Bunun yanında eğer kendiniz gibi insanlarla tanışmayı gerçekten istiyor ve işi şansa bırakmak istemiyorsanız, özelleştirilmiş kurslardan yana tercih kullanmanızı öneririz. Örneğin fransızca öğrenmek istiyor ve kişisel olarak da yemeklere ilgi duyuyorsunuz; o zaman okulunuzda Fransızca ve Fransız Mutfağı gibi özel kurslar olup olmadığına dikkat edin.

 

3) Başarımı Garanti Edebilir misiniz?

İyi bir okulun öncelikli ve en önemli amacı sizin akademik başarınıza odaklanmış olmasıdır. Okula başladığınız ilk günden son güne kadar öğretmenleriniz destekleri ve yönlendirmeleriyle en iyi şekilde eğitim almanızı ve ilerlemenizi sağlamalı.

 

Dersler başlamadan önce bir seviye belirleme sınavına tabi tutulacaksınız. Bu nedenle sınavdan alacağınız sonucun, sonrasında alacağınız eğitime olacak etkisinin önemini göz ardı etmeyin; sınava önem verin ve en doğru sonuçları alabilmeyi hedefleyin. Örneğin, sınavda 4 ana bölümden sorularla karşılaşacaksınız: Okuma, dinleme, yazma, konuşma; bu nedenle sınavdan verim alabilmek için oturduğunuz yeri iyi seçmekte, kafanızı sınava vermekte ve odaklanmakta fayda var.

 

Dersler başladığında hedefiniz, başladığınız seviyeyi aşmak olmalı. Bu da genel olarak seçtiğiniz kurs tipine, ders dışında dille ilgili neler yaptığınıza ve tabi ki öğrenmeyi ne kadar istediğinize bağlı. Ayrıca okulunuza herhangi bir ilerleme garantisi sunup sunamayacaklarını; genellikle öğrencilerin ne kadar sürede nasıl bir aşama kaydettiğini sorun. Aslında öğretmenlerin sizin başarınızı denetlemesi bu noktada çok önemli; eğer gerçekten sizin iyi bir ilerleme gösterdiğinizi düşünenler sizi bir üst seviyedeki sınıflara alabilir; eğer az ilerleme kaydettiğinizi düşünürlerse de ücretsiz ekstra derslerle bu açığı kapatmaya çalışabilirler.

 

4) Okulun Konumu Nasıl?

Bu soru sanki biraz lükse kaçıyormuş gibi gözüküyor ama kesinlikle değil! Düşünün; New York’ta bir dil okuluna kaydoldunuz, her şey harika ama ya okulunuz şehrin taa kuytu köşelerinde konumlanmışsa ve siz tüm o görkeme yalnızca uzaktan seyirci kalıyorsanız?

 

Okulun yeri, hele ki yalnızca kısa bir süreliğine oradaysanız, oldukça önemli bir hal alıyor. Bütün zamanınızı yollarda toplu taşıma araçlarında harcamayı istemiyorsanız mutlaka okulun şehre olan uzaklığını sorgulayın, araştırın. Şehre uzaklığının yanında okulun bulunduğu yerin çevresi de göz ardı edilmemeli: Yakında market, dükkan, restoran var mı? Konakladığınız yerden okula gidiş kolay mı, ne kadar uzak?

 

5) Nerede Kalacağım?

Çoğu okul size farklı konaklama imkanları sunar fakat bu konuyu dikkatle düşünmeniz gerekiyor; çünkü okulunuz kadar kalacağınız yer de dilinizi pratik etmenizde önemli bir parçayı oluşturuyor. Bunun dışında konakladığınız yer, farklı insanlarla tanışabilmek için son derece elverişli bir seçenek. Biz genel olarak sunulan seçenekleri yazalım; sizse size ve bütçenize uygun olanda karar verin.

 

a) Aile Yanında Konaklama

Gideceğiniz yerin kültürüne ve yaşantısına en iyi şekilde alışabilmenizi sağlayan seçenek. O ailenin yaşantısına birebir tanık olup, geleneksel yemeklerinden tatma şansına sahip oluyorsunuz. İsteğinize göre tek ya da iki kişilik odalarda konaklayabiliyorsunuz. Ayrıca aile araştırmaya başlamak için size bir takım sorular soruyorlar -herhangi bir şeye olan alerjiniz gibi-, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda da size uygun evi bulmaya çalışıyorlar.

 

b) Öğrenci Rezidansı

Eğer sosyal olarak oldukça aktif bir dönem yaşamak istiyorsanız bu seçenek ideal. Tek ya da çift kişilik oda gibi seçenekleriniz var fakat yine de mutfak gibi bir takım alanları paylaşımlı olarak kullanıyorsunuz ve bu sayede diğer öğrencilerle iletişiminizi güçlendiriyorsunuz.

 

c) Apartman

Rahatınıza düşkünseniz ve kendinize ait bir alan talep ediyorsanız, okulunuzun size bunu gerçekleştirebileceğiniz bir daire seçeneğine sahip olup olmadığını sorun.

 

d) Kampüs

En temel konaklama biçimi olan ve öğrencilerin daha çok tercih ettiği kampüs seçeneği; öğrencilere ders aldıkları yerde kalma fırsatı sunduğu için oldukça avantajlı. Ayrıca bu seçenekte bazı dil okulları üniversitelerin kampüsünde eğitim verdiği için öğrenciler bu sayede üniversitedeki derslere de katılabiliyor ve oradaki öğrencilerle tanışma fırsatını yakalıyorlar.

 

Yine de, tercihiniz hangisinden yana olursa olsun temel olarak aşağıdaki soruları aklınızda bulundurmanızı öneriyoruz:

 • Konakladığım yer ile okulun arasındaki mesafe nedir? Okula yürüyerek gidebilir miyim? Hangi toplu taşıma araçlarını kullanmam gerek?
 • Okulun yakınlarında otobüs/metro durağı var mı?
 • Yanında konaklayacağım ailenin evcil hayvanı var mı?
 • Odamı paylaşacak mıyım?
 • Banyolar paylaşımlı mı?
 • Konaklama yerinde benden başka öğrenci olacak mı? Ortak alanları kaç kişiyle paylaşacağım?

6) Vize Başvurumda Bana Yardımcı Olacak mısınız?

Öğrenci danışmanı her ne kadar size bu konuda yardımcı olmaya çalışsa da, sonuçta okulun bu konuda resmi bir yardımı ya da yardım etme zorunluğu olmadığını aklınızda bulundurun. Bu nedenle vize işlemlerinizle ilgili araştırmalarınızı iyi yapın Teori Eğitim‘i tercih ettiğiniz takdirde vize işlemleriniz için ücretsiz danışmanlıktan yararlanabilirsiniz- ve kursunuzun başlangıç-bitiş tarihlerini göz önünde bulundurarak başvurunuzu ayarlayın.

 

7) Hangi Milletten İnsanlarla Karşılaşacağım?

Alacağınız eğitime katkı sağlaması açısından -gerek pratik, gerek sosyalleşme olsun- oldukça önemli bir soru. Yani bir İtalyanın başka İtalyanlarla aynı sınıfta olması dil gelişimine pek katkı sağlayacak bir durum değil. Tabi bir de ne kadar farklı millet; o kadar farklı kültür, o kadar zengin bir deneyim demek. Bu nedenle bazı okullar katılan öğencilerin milliyetlerini gösteren verilere sahiptir, danışmandan bunu talep etmeniz iyi olabilir.

 

Dil okullarında farklı milletlerden gelen öğrencilerle tanışma olanağınız vardır.

8) Ne Zaman Başlayabilirim?

Dil Okullarının eğitim tarihleri normal okulların tarihlerinden daha farklıdır; yani daha esnek ve değişkendir diyebiliriz. Böylece kurs programınızı kendinize göre ayarlayabilmeniz mümkün. Genel olarak okullar derslere pazartesi günleri başlar ki bu sizin okul başlangıcından önceki 2 günde kalacağınız yeri ve çevreyi keşfedebilmenize olanak sağlar.

 

Eğer sınava hazırlık kursu alacaksanız, sınav tarihlerini iyice inceleyip kursunuzu ona göre ayarlamaya dikkat edin.

 

Eğer zamanınız kısıtlıysa ya da kısıtlı bir bütçeniz varsa genel kurslardan yana tercih kullanmanız daha iyi olabilir. Tam tersi, çok zamana sahipseniz kursunuzu olabildiğince uzatın, hazır gitmişken ey iyi şekilde eğitiminizi alın, kendinizi geliştirin.

 

Son olarak kimi okullar son dakika başvurularını da kabul edebiliyor, tarihi kaçırdım diye vazgeçmek yerine şansınızı deneyin.

 

9) Diğer Öğrenciler Kaç Yaşında?

Dil kursuna katılmak için çok yaşlıyım-çok gencim sorunsalı oldukça yaygın. Ama bunun bir yaşı olmadığını hemen söyleyelim. Ama yine de kiminle eğitim aldığınızı öğrenmek istiyorsanız okuldan genel yaşın kaç civarında olduğunu öğrenebilirsiniz. Ama bazı okullar yaş gruplarına göre ayrı kurs seçenekleri de sunmakta, eğer isteğiniz bu yönde olursa kendi yaşınıza yakın kişilerle eğitim alma şansına da sahipsiniz. Bu kurslar da genellikle şu şekildedir:

 

Genç Öğrenci Programı

Bu program 18 yaşın altındaki öğrencileri içerir. Bu nedenle okul öğrencilerin güvenliğini sağlamak ve onlara yardımcı olmak için gözetmenler atar. Eğer ebeveyn olarak siz de dil eğitimi almak istiyorsanız kimi okullarda aile programları bulunmakta, danışmanınızdan bu konuda bilgi talep edebilirsiniz.

 

Yetişkin Öğrenci Programı

Eğer genel üniversite yaşını geçmişseniz ve eğitiminizi sizin tarzınıza, olgunluğunuza daha uygun insanlarla birlikte almayı tercih ediyorsanız okulunuzun buna özel bir kurs sunup sunmadığını kontrol edin. Bu programlar daha çok çalışma hayatına başlamış, olgun insanlar için tasarlanmış; aktiviteleri daha çok kültürel konulara yönelik olan kurslardır.

 

Bunun yanısıra 50 yaş üzerinde dil eğitimi almaya istekli insanlar için kurslar da var; bunlar daha çok iletişim kurma, konuşma üzerine kurulmuş kurslar.

 

10) Kurs Programı Nasıldır?

Genel olarak okullar ders saatlerini sabaha koyarlar; böylece öğrenci günün geri kalan zamanında da etrafı keşfetme, arkadaşlarıyla etkinlikler düzenleme ve sosyalleşme şansına sahip olur. Sizin de programınız büyük olasılıkla şu şekilde olacaktır:

 

09:00 – 10:30: Ders
10:30 – 10:45: Ara
10:45 – 12:15: Ders
12:15 – 13:00: Öğle Yemeği
13:00 – 14:30: Ders

 

Eğer sabahları kendinize ayırmak, derse gitmeden önce rahatça kahvaltınızı yapıp bir iki dolaşmak sizin için daha uygunsa, bazı okulların öğleden sonra ders ayarlayabildiğini söyleyelim. Bunun yanında üçüncü seçenekse -ki belki de en iyisi- her iki seçeneği de içinde barındıran kurslar. Bir gün dersiniz sabahsa, ertesi gün öğleden sonra olabilyor; bu sayede siz de hem sabahın hem de öğleden sonranın tadını çıkarabiliyorsunuz. Bu nedenle tercihinizi iyice düşünün ve danışmanlardan bu konuda bilgi almayı unutmayın.

 

Sormanız gereken tüm soruları kararlaştırdığımıza göre şimdi tek yapmanız gereken okulları aramak ve sorularınızı sormak; isterseniz sorularınızın yazılı olduğu bir kağıt hazırlayıp, konuştuğunuz okulları verdikleri cevaplara göre puanlayabilir, böylece tercih işini kolaylaştırabilirsiniz. Kolay gelsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT