Dublin’de En iyi Dil Okulu Seçimi

İrlanda Hükümeti’nin son yıllarda yaptığı araştırmalara göre tahmini olarak her yıl 100,000’den fazla uluslararası öğrenci İrlanda’ya İngilizce öğrenmek için gelmekte ve bu öğrencilerin çoğu okumak için hem başkent hem de İrlanda’nın en büyük şehri olan Dublin’i seçmektedir. Ortalama olarak Dublin’de 25 Dil Okulu bulunmaktadır. Bu kadar çok seçenek olduğunu düşününce, öğrencilerin hangi okulun kendileri için en iyisi olduğuna karar vermeleri bazen zor olabilir.

 

 

Atlas, Dublin

 

Emerald, Dublin

 

ISI, Dublin

 

 

Dublin’de okul seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri ACELS (Accreditation and Coordination of English Language Services) onaylı dil okullarını araştırmaya öncelik vermektir. ACELS, İrlanda Hükümeti’ne bağlı bir organizasyon olup İrlanda’daki İngilizce eğitim veren okulları belirli eğitim standartlarına göre puanlamaktadır. Kısacası ACELS onayı alan bir okul, eğitim için minimum standartları sağlıyor demektir. Bir dil okulu ACELS onaylı olsa bile dil eğitimi almak için her öğrencinin minimum standartlardan fazlasını aradığını söyleyebiliriz. Bu nedenle, bireysel araştırma yaparak Dublin’deki hangi okulun sizin için en iyi eğitimi sunacağına karar vermeniz önemlidir. Bunu yapmanın en popüler yollarından biri listenizdeki okulları sosyal medyada araştırmaktır. Geçmişte bu okullarda eğitim alan öğrencilerin yorumlarını okumak, bu okulların müşterilere karşı tutumunu incelemek, size en uygun okulu seçmenize yardımcı olabilir. Dikkat edilecek diğer önemli noktalardan biri ise Dublin’deki dil okullarının sınıf kapasitesi ve sınıf seviyeleridir. Şüphesiz ki en iyi eğitim, az kişilik gruplarla çalışabileceğiniz ferah sınıf ortamlarında mümkündür. Bu nedenle maksimum 12 kişilik sınıflarda eğitim alabileceğiniz okul tercihlerine öncelik vermelisiniz. Bu sayede her öğrenci, sınıftaki öğretmeniyle daha fazla konuşma, soru sorma imkânı bularak daha faydalı bir eğitim süreci geçirebilir.Seçtiğiniz okulun her seviyeye uygun eğitim vermesi de önemlidir. En azından 5 temel seviyeye (A1 Elementary; A2 Pre-Intermediate; B1 Intermediate; B2 Upper Intermediate; C1 Advanced) sahip sınıflar olmalıdır.

 

Gideceğiniz dil okulundaki uluslararası öğrenci çeşitliliği önemli bir etkendir (Görsel: ©University of the Fraser Valley)

Bir diğer önemli konu ise sınıflardaki uluslararası öğrenci çeşitliliğidir. Örneğin, sınıflardaki öğrencilerin birçoğunun aynı ülkeden geldiğini düşünelim. Muhtemelen böyle bir ortamda eğitim almak sizin için hayal kırıklığı ile sonuçlanırdı. Eğer birden farklı ülkeden gelen bir grup uluslararası öğrenciyle beraber eğitim alırsanız kendinizi daha güvenli ve rahat hissedersiniz. Dolayısıyla Dublin’deki İngilizce eğitim veren okulları araştırırken, okulun ağırlıklı olarak hangi ülkelerden gelen öğrencileri ağırladığını ve ulusal çeşitlilik yüzdelerini araştırmanız da önemlidir.

 

Son olarak ise ana dili İngilizce olan eğitmenler ile çalışmak, onlardan eğitim almak sizin dil becerilerinizi kısa zamanda geliştirmeniz açısından son derece faydalıdır. Kullanılan kelime ve kalıpları konuşma dilinde geçtiği şekilde öğrenmek üzerinden zaman geçse bile bu kelimeleri aynı kontekste doğru bir şekilde kullanmanızı sağlar. Kısacası dil ve kültür iç içe bir şekilde eğitim alma şansı ancak İngilizceye hâkim olan native öğretmenlerle birlikte mümkündür.

 

İrlanda’da okurken çalışma olanaklarını incelemek için tıklayınız.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT