Edinburgh Nasıl Bir Yer?

Soğuk ve yağmurlu havası, sıcak insanları ve ortaçağdan beri olduğu gibi korunan onlarca tarihi binasıyla Edinburgh, 1437 yılından beri İskoçya‘nın başkenti olma özelliğine sahip. İnsanlar neden bu şehri özellikle ziyaret etmek istiyor -ya da “Ben niye ziyaret edeyim?” diye soranlar için kısa bir Edinburgh tanıtımına girişelim.

 

Tarihle İlgilenenlere…

Burada bahsettiğimiz, kimileri 5000 yıllık geçmişe sahip, UNESCO Dünya Mirasları listesinde halihazırda bulunan, Batı Avrupa’daki en önemli Neolitik eserler. Edinburgh aslında Eski Şehir denilen, Ortaçağdan kalma kalelerin bulunduğu alanlar ve Yeni şehir diye anılan, 18.yüzyıldan itibaren geliştirilen ve Avrupa şehir planlaması üzerinde etkisi bulunan alanlar olarak 2’ye ayrılmış durumda. Bu iki karşıt görüntünün oldukça uyumlu bir şekilde bir arada bulunabiliyor oluşu, Edinburgh’ü eşsiz bir şehir haline getiriyor. Edinburgh Kalesi, Greyfriars Kirkyard, The Royal Yacht Britannia, Calton Hill, Royal Mile, St.Giles Katedrali… ve çok daha fazlası bu uzun geçmişi hala daha korumaya ve göstermeye devam eden yerler. Bir kez gitmeye karar verildiğinde, görülmesi gereken ne kadar güzel ve aynı zamanda ilginç tarihe sahip yer olduğuna şaşıracaksınız; 15 ve 18.yüzyıllar arasında yaklaşık 4000 kişinin ‘cadılık’ suçundan yakılmış olmasını söylemek sanırım ilginçliğini anlatmak için yeterli olacaktır.

 

Greyfriars Kirkyard, Edinburgh

Aktivitesiz Kalamayanlara…

Geniş geniş yaylaları, tepeleri, dağları ile Edinburgh; yürüyüş severlere, golfla ilgilenenlere, bisiklet kullananlara çok güzel doğal imkanlar sağlıyor. Tabi deniz yanında olması sayesinde balık tutma, yelken, ski ve snowboard gibi sporları da gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ben daha değişik şeylere meraklıyım diyorsanız bir takım değişik aktiviteler de bulunuyor tabi. Ağaçların üzerinde yürüyüp yemyeşil tepelerden yuvarlanabileceğiniz macera dolu geziler; 4×4’lerle tepeleri turlamak; atlarla çevreyi gezmek; şehrin geleneksel sporlarından olan avlanma, kuş vurma vb. gibi farklı aktiviteler de yapabilirsiniz.

 

‘Festival’cilere…

İnsanların, özellikle öğrencilerin ve farklı eğlence arayanların Edinburgh’ü seçmesinin en önemli nedenlerinden biri: Dünya Festival Lideri olması. Sürekli ‘festival’leyenler bilir de, henüz eğlencenin ne kadar yüksek dozda olduğunun farkına varamamışlar için kısa bir festival özeti geçmekte yarar var.

 

Dünya Festival Lideri: Edinburgh

 

 • 10 gün süren ve dünyanın her yerinden hikaye anlatıcıları ve müzisyenleri ağırlayan Hikaye Anlatma Festivali: Tabi ki yalnızca oturup hikayeler dinlemiyoruz. Bu hikayeler çeşitli görsel şovlarla desteklenerek anlatılıyor, bunun yanında anektodlar, şarkılar ve balatlar da bu etkinliğe dahil. Aynı zamanda workshoplar ve sergiler de bulunuyor.
 • 3 gün boyunca yeni yılı kutlayabileceğiniz; sokak partileri, konserler, davetler, korolar ve havafişeklerle eğlenceyi tavan yaptırabileceğiniz festivaller festivali Edinburgh’s Hogmanay: Ölmeden önce yapmnız gereken 100 şey listesinde olduğunu söylemek yeterli sanırım?
 • Yenilikçi tarışmalar, performanslar, kültürün, dünyanın, evrenin gidişatı ve geleceği hakkında diyaloglarla donatılmış 2 hafta süren Avrupa’nın en büyük Bilim Festivali: Workshoplar ve davetlerle zenginleştirilmesi; gelişmiş teknolojilerle uzaya, dinazorlara ve insan vücuduna dair gözlemler yapmanızı sağlayabilmesi ile klasik(kimi zaman sıkıcı olabilen) ‘bilim festivali’ kavramına yeni bir boyut katıyor.
 • Dünyanın en seçkin performans sanatlarıyla dopdolu bir haftalık kültür yağmuru İmaginate Festival: Özellikle çocuklar -ve içindeki çocuğu yaşatanlar- için hazırlanmış tiyatrolar ve performanslarla bezeli sanatsal günler geçirmek hoş olmaz mı?
 • Film sektöründe son yenilikler, gelişmeler için film-severlere 2 haftalık doping Film Festivali: Uluslararası film-yapımı alanına dair değişiklikleri görmek ve bunlar üzerine uzun sanatsal tartışmalar yapmak için toplanmış insanlardan biri olma şansı kaçmaz.
 • Trompet aşıkları ve saksafon hayranlarını bir araya toplayan boogie-woogie’den blues’a, sambadan swinge çeşit çeşit müzikleriyle danslarıyla Edinburgh Jazz&Blues Festivali karşınızda: Bunlara bir de Edinburgh Caz Orkestrasını, İskoçya müziklerini ve açık havada ücretsiz Mardi Gras ekleyin; bir festivalden daha ne beklenir?

 

Edinburgh Jazz & Blues Festivali

 

 • En merak edilen ve en ünlü müzeleri, sanat galerilerini bir araya getiren; her yıl 200.000’den fazla ziyaretçi kabul eden Sanat Festivali: Sergiler, performanslar, sanatçılarla sohbetler ve rehberli turlar gibi etkinliklerin çoğunun üretsiz olması da cabası.
 • Müzik, tiyatro, opera ve dansı, Edinburgh’ün en büyük tiyatro ve konser salonlarında izleyebilme şansı Edinburgh Uluslararası Festivali: Dünya’nın her yerinden gelen sanatçılar ve şirketlerin yaratıcılık dolu performanslarıyla sanat ve kültür patlamasına hazır olun.
 • Dünyaca ünlü artistlerden henüz tanınmaya çalışanlara kadar birçok sanatçının, sanatın her dalından farklı performanslarla kendilerini gösterecekleri büyük gösteri Edinburgh Festival Fringe: Tiyatro, komedi, dans, kabaret, müzikal, opera… Ağustos’ta Edinburgh’ta olmaya ne dersin?
 • İskoçya kültürüne birinci elden tanık olma fırsatı Royal Edinburgh Military Tattoo: Massed Pipes and Drums, Massed Military Bands ve geleneksel grupların katılımıyla her sene 200 bine yakın dinleyiciye eğlenceli zamanlar yaşatan festivali kaçırmamalı.

 

Royal Edinburgh Military Tattoo

 

 • Kurguculardan Nobel ödülü sahiplerine onlarca yazarı okurlarla buluşturan; fikir paylaşımı ve tartışımı yapmaya olanak sağlayan Uluslararası Kitap Festivali: 3 büyük kitapçının festivalde satış yapacağını ve istediğiniz her konuda kitap bulabileceğinizi de söylesek?
 • Müzik ve dansın bir araya geldiği, uluslararası Mela Festivali: Her yaştan insanın kendine hitap eden bir tür bulabileceği bu eğlenceden renk, ritim ve lezzetli yemekler de eksik olmuyor.

Eğlenirken öğrenmeyi sevenlere…

Böylesine canlı, eğlenceli, her şeyiyle yaşayan bir şehri gidilecekler listenize sokmak için daha demin anlattıklarımız henüz yeterli olmamışsa ya da bir şey eksik diye düşünüyorsanız tüm bunların üstüne eğitimi de ekleyelim. Edinburgh sahip olduğu 4 üniversite -ki aralarında tıp İngilizcesi verenler de var- ve Edinburgh dil okulu sayesinde her sene dünyanın farklı yerlerinden öğrencilerin akınına uğramakta. Şehir bunca eğlenceli aktivitesi sayesinde öğrencilerin tercih ettikleri önemli yerlerden biri haline gelmiş. Siz de eğitimle eğlenceyi birleştireyim, her yönden karlı çıkayım diye düşünenlerdenseniz, Edinburgh’ü bir deneyin, pişman olmama garantili…

 

Şundan bundan kısa kısa bahsederek ‘niçin Edinburgh’ sorunsalına bir cevap vermeye çalıştık. Çok bilinenlerden -klişelerden (viski, gayda, ekose etekler…)- uzak ve keyifli olması amaçlanan bu yazı, elbette ki Edinburgh şehrinin her bir şeyini açıklayan bir yazı değildir; yani Edinburgh’ü sırf bunlardan ibaret diye düşünmemenizi temenni ediyor; bir gün bunlardan çok daha fazlası olduğunu birebir deneyimlemenizi içten bir şekilde diliyoruz:

 

Gidin, görün, eğlenin, öğrenin!

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT