Eğitim Amaçlı Amerika’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Amerika’da üniversite eğitimi görmek dünyanın her yerinden öğrencinin hayallerini süslüyor. Günden güne artan oranlarıyla da Amerika, yurt dışından gelen yabancı öğrencilere kapılarını açmaya devam etmektedir. Buraya kadar her şey rüya gibi ancak gitmeden önce bilmeniz gereken, Türkiye’deki eğitim düzenimizden farklı olan bazı noktalar da mevcut.

 

Her şeyden önce üniversite eğitimi Amerika’da artık sizin için yalnızca derslerinizi öğrenme ve bu dersleri geçme yeri olmuyor. Kültürel ve akademik açıdan kendinizi geliştirebileceğiniz bir ortam yaratmak gerek diliniz gerek ki okuldaki başarınız açısından size katkı sağlar. Konferanslara, klüp etkinliklerine, sertifika programlarına katılmanız, bir spor dalında başarı göstermeniz çevrenizi genişletmeniz ve güzel arkadaşlar edinmeniz açısından size büyük artılar katar.

 

Derste aktif olmak çok önemlidir. Türkiye’de bir derste pasif öğrenme dediğimiz derse gidip sonrasında hoca ne dediyse yalnızca onu çalışarak sınavlardan yüksek notlarla geçebilirken, Amerika’daki derslere aktif bir şekilde katılmanız çok önemlidir. Çünkü, genelde profesörlerin derste işlediği konular ile sizin kendi çabalarınızla çalışmanız gereken konular birebir aynı değildir. Örneğin; sizin derste öğrenmeniz gereken, sınavda çıkacak ya da ödevini yapacağınız konu A’dır ancak profesör, derste size A ile alakalı bilgileri verir ve siz kendi çabanızla A’nın ne olduğunu dersteki bilgilerle ilişkilendirerek ve bu bilgileri kullanarak anlayabilirsiniz. Dolayısıyla katılım sağlamadan dersi takip etmeniz ve başarı göstermeniz çok da mümkün değildir.

 

Profesörlerin sizin dersle ilgilendiğinizi bilmesi; kendinizi dil konusunda yetersiz ya da derste pasif görseniz dahi dönem sonunda aldığınız yüksek harf notlarıyla emeğinizin karşılığını almanızı sağlar. Bunun için de hocaların office hour’larına gitmeniz, ders sonrası sorular sormanız gerekir. Bu, hocaların hem hoşlarına gider hem de siz kendinizi tanıtma fırsatı bulduğunuz için size dersler konusunda her türlü yardımda bulunmak için ellerinden geleni yaparlar.

 

Konferanslara katılmanız, yeni arkadaşlar edinmenize katkı sağlar. (Görsel © California State Polytechnic University)

Zorluklar Neler?

İngilizce genelde en büyük problem diyebiliriz. Kendi ülkemizde öğrendiğimiz İngilizce çoğunlukla dil bilgisi üzerinde yoğunlaşılmış şekilde veriliyor bizlere. Ama o dili konuşabileceğiniz bir ülkede yaşamaya başladığınızda günlük dile adapte olmakta zoruklar çekilebiliyor haliyle. Bunu bir sorun olarak görmeden, girdiğiniz her ortamda kendinizi zorlamak ve pratik yapmak en basit ve bilinen yoldur. Çok büyük ihitmalle en başlarda çoğu konuşmayı kaçıracaksınız, ortamda yalnız hissedeceksiniz ama zamanla her şeyin ne kadar kolaylaşıtığını görmek sahip olabileceğiniz en büyük mutluluk.

Bu sorundan kurtulmak için kişisel olarak yapmanız gerekenleri sıralarsak,

  • Dizi ve filmleri altyazısız izlemek
  • Arkadaşlar arasında çekinmeden konuşmak
  • Her gün ders dışı gazete, dergi, kitap okumaya çalışmak
  • Restaurant, cafe, sokak gibi bulunduğunuz her vakitte bildiğiniz soruları dahi başka insanlara sormak

 

Bu küçük ama etkili bilgilerle Amerika’da hem kendinizi geliştirebilecek hem de eğitim hayatınızın ne kadar keyifli olduğunu kendiniz günden güne keşfedeceksiniz!

 

Kaynaklar:

Görsel © Regents of the University of Colorado)

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT