En Keyifli Tutkumuz Yemek Yapmak!

EN KEYİFLİ TUTKUMUZ YEMEK YAPMAK!

Yemek yapmak kimilerimiz için bir tutku, kimilerimizin ise hala keşfetmediği bir alan. Genelde hep duymuyor muyuz yemek yapmayı bilmiyorum diyenleri. Aslında onlar hiç denemedikleri için yemek yapmaktan korkanlar.

Her şeyden önce yemek bir içgüdü meselesi. Yani hayatta kalmak için yemek zorundayız. Sonrasında ise bu temel ihtiyacımızı keyifli bir hale getirebiliz. Bunu yapmak için çok kaliteli mutfak gereçlerine, gizli tariflere ihtiyacımız yok.

Basit ama farklı malzemeleri bir araya getirirek de güzel tatlar ortaya çıkarabiliriz. Hazırladığımız yemeğin tadına baktığımızda ortaya çıkan sonuçtan mutluysak bir de tattırdığımız kişiler de yemeğimizi beğenmişsse bizden keyiflisi olmaz. Kısacası bazen çok beğendiğimiz bir şeyin tarifini almak istediğimizde göz kararı yaptım, tarifi yok derler ya işte tam öyle bir şey bu yemek yapmak. Yani bu işin sırrı önce gerçekten keyif alarak yemek yapmak.

Bu konuda anlaştıysak sonraki aşama bu tutkumuzu kendimizi geliştirerek ilerletmek. Gerçekten istesek de yemek yapmayı bilmiyoruz muyuz? Bu konuyla alakalı pek çok kurs ve program mevcut. İlk etapta dünyanın falanca yerinden gelen sosa ya da yemeği neredeyse kendisi pişirebilen fırınlara ihtiyacımız yok. Bu güne kadar farklı meslek dallarına yönelmiş ve yemek yapmak nedir? Uzaktan yakından alakamız yoksa bile araştırıp kendimize uygun bir aşçılık programı bulabiliriz.

Günümüzün modası da bu değil mi zaten? Çevremizde yaptığı meslekten yakınan bir dolu insan var. Zamanında yanlış bölümü okuyup pişman olanından hayallerinin mesleği diye başlayıp aradığını bulamayanına kadar…

Türkiye’de aşçılık alanında son zamanlarda isimden söz ettiren Arda Türkmen, İdil Tatari, Deniz Orhun gibi şeflere baktığımızda hepsi pazarlama, işletme, ekonomi gibi yemek yapmakla ilgisi olmayan alanlarda çalışırken radikal bir kararla bu sektöre atılmışlar.

Genelde aşçılık kursları ve sertifika programları için yurt dışını tercih eden şeflerimiz şu an başarılarına başarı katıyor. Bizim burdan çıkarmamız gereken mesaj ise bizim de içimizdeki yemek yapma tutkusunu açığa çıkarmamız için geç olmadığı.

O halde kolları sıvayıp mutfağa girme zamanı…

Deniz Orhun

Deniz Orhun

Arda Türkmen

Arda Türkmen

İdil Tatari

İdil Tatari

Kimilerine göre, yemek yapmak bir tutku. Farklı malzemeleri bir araya getirip, tadına baktığınızda güzel bir sonuç olduğunu tatmak çok büyük bir zevk olabilir. Bir bakıma, simyacılığın günümüze yansımış hali.

Peki, yemek yapmak ve yemek, neden bu kadar büyük bir tutkuya dönüşüyor, hiç düşündünüz mü?

Yemek yapmaktan zevk almak için dünyanın ücra bir noktasından özel getirilmiş pahalı malzemelere, yemeğe neredeyse takla bile attırabilen binlerce liralık fırınlara gerçekten ihtiyacınız var mı? Bana kalırsa, yanıt hayır.

Milano - Italya - Piazza Del Duomo
ILSC Vancouver Tıp İngilizcesi
New York Film Akademisi
En Keyifli Tutkumuz Yemek Yapmak!