Expat çocukları için Londra’daki en iyi 10 okul!

 

Çocuğunuz için en iyi okulu seçmek bir hayli zor, hele ki yeni bir ülkeye taşınıyorsanız. İşiniz gereği ülkeden ülkeye taşınmanız gerekiyorsa tahmin ederiz ki sizin için en büyük kaygılardan biri de çocuğunuzun eğitime nerede ve nasıl devam edeceği konusudur. Bambaşka bir ülkeye çocuğunuzun adapte olması, okulunu sevebilmesi, ona uygun olması çok önemli.  

 

Gittiğiniz ülke İngiltere; şehir de Londra ise eğitimin nasıl olacağı konusunda kaygılanmanıza gerek yok. Bu yazımızda sizin için Londra’daki en iyi okul seçeneklerini derledik! Fakat bu okulları incelemeye başlamadan önce İngiltere’deki eğitim sisteminden biraz bahsederek özellikle Türkiye’deki sisteme nazaran ne gibi farklılıklarla karşılaşacağınızı göstermek istiyoruz.

 

İngiltere’de 7-18 yaş arası öğrenciler için kademelenme genelde 3 kısımlı. ilk seviye 7-11  yaş aralığını, ikinci seviye 11-16 yaş aralığın, üçüncü seviye ise 16-18 yaş aralığını kapsıyor.

 

 

Devlet okulu mu, özel okul mu?

Londra’da eğitim seviyeleri oldukça yüksek ve pek çok sayıda devlet okulu ve özel okul var. Özel okullar için belli bir tutar her sene gözden çıkarılmak zorunda ve bu bazen zorlayıcı olabiliyor; ancak bu ücreti ödemek istemeyenler üzülmesin, çünkü İngiltere’deki devlet okulları da çok iyi eğitim veriyor.

 

İngiltere’de devlet okullarına adrese dayalı sistemle kayıt yapılıyor. Bu nedenle de eğer planlarınızda devlet okulu varsa, öncelikle Londra’da ikamet ediyor olmanız gerekiyor.

 

Ama siz henüz taşınma sürecinizi bitirmediniz ve biran evvel işimi sağlama alıp risk almak istemiyorum diyorsanız sizin için hem eğitim kalitesi yüksek, hem de yabancı öğrencilerle çokça deneyimi olan özel okullar mevcut. Yabancı öğrencilerle deneyimli bir okul seçmeniz aslında sizin için çok önemli çünkü çocuklarınızın hem öğretmenleriyle hem de arkadaşlarıyla olan ilişkisi onun akademik başarısını da etkileyecek çok önemli bir etmen.

 

 

İngiltere’de karma okul yok mu?

İngiltere’de karma okullar olmakla birlikte, çok köklü ve akademik anlamda oldukça güçlü kız/erkek okulları mevcut. Kız/erkek okulları Türkiye’de bizim için muhafazakar bir bakış açısını temsil ediyor. Aslında İngiltere’de de geçmişten gelen bir geleneğin uzantısı; fakat bunun yanı sıra kız/erkek okullarının akademik anlamda daha başarılı oldukları üzerine çalışmalar da mevcut. Kız ve erkek öğrencilerin zihinsel ve anatomik yapılarının, öne çıktıkları alanların farklı olduğunu ve birbirlerini baskılayabildiklerini savunan insanlar genelde bu okulları tercih ediyor. Bunları çok cinsiyetçi yaklaşımlar gibi de görebilirsiniz, haklı da bulabilirsiniz, yahut karma okulların toplumu daha iyi yansıttığını da düşünebilirsiniz. Biz işin orasını size bırakıp, her türlü seçeneği sunmayı uygun bulduk.

 

 

Hangi ekol?

Karma olan ve olmayan okulların yanı sıra Londra’da pek çok İngiliz, Amerikan, Fransız ve Alman okulu var.  South Kensington’da bulunan Lycée Charles de Gaulle ya da St John’s Wood’da bulunan American School of London çocuğunuz için farklı birer tercih olabilir. Eğer sürekli farklı ülkelere taşınmanızı gerektiren bir işiniz varsa uluslararası geçişi kolaylaştıracak bir international okul da tercih edebilirsiniz. Ama siz yine de Londra’da yaşıyorken çocuğunuzun İngiliz eğitimi almasını istiyorsanız işte listeniz!

 

 

Londra’daki en iyi 10 okul !

 

1) Eton College

1140 yılında Kral 6. Henry tarafından Windsor’da Thames nehrinin kenarında eski bir kraliyet kalesinde kurulmuş olan ve sadece erkek öğrencilere eğitim vermekte olan okul Londra’ya yaklaşık bir saat uzaklıkta. Fakat hem çok köklü, hem de prestijli olan bu okul ne kadar Londra’nın merkezinde olmasa da ilk sırada olmayı hak ediyor. Okulun mezunları arasında Prince William, Prince Harry, David Cameron, John Maynard Keynes, Hugh Laurie gibi isimler var.

 

 

2) Eaton Square Mayfair

Karma bir okul olan Eaton Square Mayfair Londra’nın tam kalbinde yer alıyor. Mayfair ve Chelsea çevresinde yaşayan özellikle varlıklı finans uzmanı, aristokrat ya da oligark ailelerin çocukları için tercih ettikleri oldukça butik bir okul. Prens George henüz öğrencileri değil ama gelecekte olma ihtimali oldukça yüksek. Okulun 10 adım uzağındaki park, öğrencilerin yeşille iç içe olmasına imkan sağlıyor. 11-18 yaş arası öğrencilere İngiliz eğitimi sunan Mayfair’deki tek okul.

 

 

 

3) North London Collegiate School

NLCS Londra’da bulunan en iyi kız okullarından biri. 1850’de kurulmuş ve geniş bir kampüse sahip olan okuldan çıkan öğrencilerin iyi üniversitelere yerleşme oranı oldukça yüksek. NLCS öğrencilerine küresel bir perspektif sunuyor, öğrenciler International Baccalaureate (IB) programında eğitim görebilme şansına da sahipler. Mezunları Ivy League, Russell Group ve Avrupa’nın prestijli üniversitelerinden kabul alabiliyorlar. Ancak bir gündüz okulu olan NLCS Londra’nın merkezinde yaşıyorsanız evinize biraz uzak kalabilir.

 

 

4) King’s College School

Eton Group okullarından biri olan King’s College School Londra’nın güneybatısında Wimbledon’da yer alıyor. Genel yapı itibariyle bir erkek okulu olsa da 16 yaş sonrası kız öğrencilere de eğitim imkanı sunuyor. Mezunları genellikle Oxford ve Cambridge üniversitelerinden kabul alıyor; ancak bunun yanı sıra IB programı sayesinde uluslararası alanda da öğrencilerine kapılar aralamayı başarıyor.

 

 

 

5) Highgate School

1565 yılında erkeklerin eğitimi göz önünde tutularak kurulan okul, 2001 yılında bu sistemin toplumu daha fazla kucaklamadığına inanmaya başladı. Aşamalı olarak gerçekleştirilen karma eğitime geçiş süreci 2010 yılında tüm kademelerde tamamlandı. Highgate 3-7 yaş arası minikler için okul öncesi, 7-11 yaş arası öğrenciler için ilkokul, 11-18 yaş arası öğrenciler için ise ortaokul eğitiminin sunulduğu 3 okula sahip. Londra’nın kuzeyinde, Highgate’de yer alan okul şehrin merkezinde yer almadığı için geniş bir kampüse sahip olma avantajına sahip.

 

 

 

6) St Paul’s School

Eton Group okullarından bir diğeri olan St Paul’s School 1509’dan beri 7’den 18’e erkek çocuklar için eğitim sunmakta. Akademik olarak çok başarılı ve 1904 yılında hemen iki sokak ötesinde kızlar için de  ayrı bir binası kuruldu. Thames nehrinin kenarında, Londra’nın merkezinde yer alan okul, merkezdeki diğer okulların aksine geniş bir kampüs üzerine kurulu. Akademik anlamda başarılı olmasının yanı sıra sosyal faaliyetler konusunda da öne çıkıyor. Bundandır ki mezunları arasında, John Kerry, Catherine Oxenberg, Neil Jordan, John Lindsay, Ian Somerhalder gibi isimler var.

 

 

 

7) Dulwich College

Genel anlamda erkek okulu olan Dulwich College akademik anlamda başarılı, hem gündüz hem de yatılı seçeneği sunan bir okul. 0-7 yaş arası kız çocuklarına da kapılarını aralıyor. Londra’nın biraz güneydoğusunda ama merkeze yakın Dulwich’de yerleşik olan okul, Eton Group okullarından bir diğeri. Okul 6 farklı yurda sahip ve her öğrenci kendi yurdunu temsil eden renklerdeki kravatı taşıyor. Akademik alan dışında, spor aktivitelerine çok önem veriyorlar, özellikle Rugby takımı oldukça başarılı.

 

 

 

8) City of London School

1442’de kurulmuş olan ve 10-18 yaş arası erkekler için eğitim sunan okulun, kızlar için olan bölümü City of London School for Girls 1894’te kuruldu. Ayrı ayrı hizmet veren iki okulun araları yaklaşık 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Harry Potter’ın Harry’si Daniel Radcliffe ve Narnia Günlükleri’nin başarılı aktörü  Skandar Keynes bu okulun mezunları arasında. Belki de sizin çocuğunuz da bu okuldaki drama derslerinin ardından dünyaca ünlü bir aktör olacak.

 

 

 

9) Francis Holland School

Londra’nın merkezinde bulunan okulun Regent’s Park ve Sloane Square yakınlarında olmak üzere iki kampüsü var. 1870 yılında kurulmuş olan okulun mezunları arasında çok sayıda politikacı, aktör, model, yazar vb. bulunuyor. Hristiyan geleneklerine bağlı bir okul olmasına rağmen, tüm milletlerden ve dinlerden minikleri de ağırlıyor. Akademik alanda başarısının yanı sıra, sportif ve sanatsal faaliyetleri de oldukça iyi.

 

 

 

10) Queen’s College London

11-18 yaş arasındaki kız çocukları için 1848 yılında kurulmuş olan bu okul, Londra’nın merkezinde Harley Street üzerindeki 4 binasıyla çocukların müze, galeri, tiyatro gibi şehrin imkanlarından faydalanmalarına olanak sağlıyor. Okul King’s College London profesörü Frederick Denison Maurice tarafından, Kraliyet Fermanı ile kurulmuş ilk okul ve başında İngiliz kraliçeleri yer alıyor. Okul,  bugün de Kraliçe Elizabet’in himayesi altında.

 

 

 

 

 

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT