Fransa’da Staj Programı Nasıl Bulunur?

Fransa’da Master programları genel olarak ikiye ayrılıyor; tezli yüksek lisans yani master recherche ve stajlı yüksek lisans yani master professionnel. İlki akademik kariyer hedefleyen öğrencilere yönelikken ikincisi, master professionnel, iş hayatına yönelik.

 

 

 

 

Türkiye’de lisans eğitimi 4 yıl sürerken Fransa’da 3 yıl sürüyor. Yüksek lisans yapacak öğrenciler iki sene daha okuyor. İlk yılı Master 1 (M1), ikinci yılı Master 2 (M2) olarak geçiyor.

 

Türkiye’den Fransa’ya master yapmaya giden öğrenciler eğer okudukları fakülteyle aynı alanda bir master programına yazıldılarsa yalnızca M2 okumaları yeterli.

 

Master professionnel yapan öğrencilerin akademik tez yazmalarına gerek yok ancak okulu bitirmek için staj yapmaları gerekiyor. Çoğu okulda ilk dönem derslere devam eden öğrenciler ikinci dönem staj yapıyor. Bu durum M1 için de M 2 için de geçerli.

 

Öğrenciler ancak stajları bittikten, yaptıkları staja dair bir bitirme ödevi hazırladıktan sonra master mezunu olabiliyor. Yani derslerin tamamını vermiş olsanız da bir sonraki eğitim-öğretim yılı başlayana, staj jüri tarihlerinin (genellikle eylülde) sonuna gelene kadar staj yapmayan öğrenciler okulunu bir yıl uzatıyor.

 

 

 

 

Ne duruyorsun, staj yapsana

 

Gel gelelim Fransa’da staj bulmak öyle kolay bir iş değil. Bu uğurda ne parlak öğrenciler iş hayatına küstü. Bu arada staj bulmak yalnızca yabancı öğrenciler ya da Türkiye’den gelen öğrenciler için zor değil. Şubat ayında staj aramaya başlayan pek çok Fransız da aylarca staj bulamayarak nisan ayında depresyona girebiliyor.

 

Depresyona girmemek için “nasılsa gelecek seneye kadar staj bulurum” diyerek okulunuzu bir sene uzatabilirsiniz tabi ama o kadar beklemeye gerek yok.

 

 

O staj bulunacak!

 

Öncelikle özel ve devlet okullarının hepsinde öğrencilerin staj bulması için danışmanlar bulunuyor. Kimi zaman bu kişiler okulda özel bir birimde yer alırken kimi zaman bölüm profesörlerinden biri bu konuyla ilgileniyor.

 

İlk dönem sonuna doğru staj başvurusunda gerekli olan belgelerin hazırlanmasıyla ilgili toplantılar, konferanslar düzenleniyor. Öğrencilerin CV, motivasyon mektubu, referans mektubu, portfolyo, niyet mektubu gibi belgeleri okunup düzeltiliyor, metodolojik olarak gözden geçiriliyor. Belgelerdeki bilgilere eklenmesi ya da çıkarılması gerekenler hakkında bilgi veriliyor. Yani belgeler hazır, artık staj başvurusu yapmaya hazırsınız.

 

Nasıl ve nereye başvuracağım diyorsunuz tabi. Bu konuda yine okul size yardımcı olacak. Bazı profesörler kendi bağlantılarını kullanarak da öğrencilerine staj bulmak için uğraşıyor. Ancak böyle bir hocanız yoksa da merak etmeyin bir sürü staj ilanı yayımlanan internet sitesi var. Çoğu okulun kendi internet sitesi de ya bu sitelerin linklerini verir ya da kendi staj ilan sayfalarını hazırlar.

 

 

Siz her halükarda şu sitelere bir göz atın: https://www.monster.fr/ –  https://www.indeed.fr/http://www.vitijob.com/https://www.jobijoba.com/fr/http://www.profilculture.com/

 

Onlarca, yüzlerce, binlerce başvuru yapacaksınız. Hiç kendinizi üzmeyin. Nice Sorbonne mezunları not ortalamaları 20 üzerinden 19’ken hiçbir başvurusuna dönülmediği için hayata küsmüştü. Hepsi staj bulup mezun oldular şimdi. Ümidinizi ve özgüveninizi kaybetmeyin, buyurun 100. başvurunuzu da yapın.

 

 

 

Evet sonunda görüşmelere çağrılmaya başlayacaksınız. Bu noktada görüşmelere hazırlanmak için de okullarda çeşitli simülasyonlar yapılıyor. İş görüşmesi hakkında tavsiyelerinizi aldıktan sonra artık korkmadan görüşmeye gidin. Görüşmeler başladıktan kısa süre sonra rahatlıkla staj bulacaksınız. Benim başvurduğu 5 yerden çağrılmayınca tam bir sene piyasaya küsüp tekrar başvuru yapmaya başladığı hafta staja başlayan arkadaşlarım oldu.

 

Siz bilginize, kendinize, ekip çalışmalarına uygun olduğunuza, en kötü özelliğinizin çok çalışmak olduğuna güvenin, gidin ve o stajı bulun!

 

Fransa’da yaşam maliyetleri hakkında daha detaylı bilgi için makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT