Fransa’da Fashion Design & Business yüksek lisansı

Fransa’da pek çok farklı sektörde yüksek lisans yapmak mümkün. Devlet üniversitelerinden ziyade “business school”ların pek çok sektörde eğitim veren şubelerini bulmak mümkün. Lyon Supdemod Fashion Design & Business School’da moda üzerine pazarlama okuyan Alara Yavuz’la okula nasıl başvuru yaptığını, nasıl staj bulduğunu konuştuk….

 

 

 

Alara, lisans eğitimini Lyon’da aldın. Okulun biter bitmez de master programına başladın. Biraz kendinden de bahsederek neden moda ve pazarlamaya yöneldin anlatır mısın?

 

Galatasaray Lisesi’nde okurken son sınıfta Lyon’da okumak için başvuru yapmıştım. Mezun olduktan sonra buraya gelerek Université Lumière Lyon 2’de İşletme ve Ekonomi okudum. Okurken de aklımda moda sektörü vardı, oraya yönelmek istiyordum ama tam olarak neler yapabileceğimi bilmiyordum. Üniversitenin son yılında bir bitirme projesi yaptık. Bir şirket kuruyor onun üzerinden simülasyonlar yapıyorduk. Ben de pazarlamayı seçtim, çünkü aklımda pazarlama vardı daha çok. O projeden çok büyük keyif aldım ve pazarlama yapmak istediğime karar verdim.

 

 

Neden Supdemod’a başvurdun?

 

Zaten her zaman moda sektörüyle ilgili bir şeyler yapmak istiyordum, okulları araştırmaya başladım. Tabi bir sürü okul var ama onlar pazarlama olmasına rağmen portfolyo istiyordu. Yani daha bu konuya adanmış bir hayat bekliyorlardı. Daha önce bu konuda çalışmamıştım ben, o yüzden aslında sadece öğrenmek istiyordum. Bir sürü okul buldum ama bilgi almak için Supdemod Fashion Design & Business School’a direkt görüşmeye gidip nasıl bir okul olduğunu görmek istedim. Bu okulun pek çok farklı sektöre yönelik bölümleri başka şubelerde var ama moda üzerine başka şubesi yok. Normalde internet sitelerinde bulunan bir dosyayı indirip doldurmak ve onunla gitmek gerekiyordu. Ben sadece görüşüp fikir almak istemiştim. Konuştuğum insanlar eğitimin iyi olduğu konusunda beni ikna etti açıkçası. Zaten bu okul Christian Dior’un teşvikiyle kurulmuş bir okul. Pek çok partneri var. Staj bulma konusunda da oldukça başarılı burada okuyan öğrenciler. IDRAC Business School’la da anlaşması var, mezun olunca onun da diplomasını alıyorsun.

 

 

Okulu beğendin, başvuru ve kabul süreci nasıl oldu?

 

Bana birkaç dosya verdiler doldurmam için. Biraz motivasyon mektubu yazmak gibiydi o dosyaları doldurmak. Neler yaptın daha önce, neler öğrenmek istiyorsun, ileride ne üzerine çalışmak istiyorsun gibi sorular vardı. Onları yanıtladım, ailemle görüştüm durumu. Başvurumu yaptım. Görüşmeye çağırdılar ve hemen görüşme sonrası kabulüm geldi.

 

 

Şu an staj yapıyorsun. Okuldan, derslerden memnun kaldın mı?

 

Okuldan memnunum. Güzel, eğitici dersler aldım. Yoğun bir programı var ama gerçekten çok şey öğrendim. Pazarlama, tasarım, satın alma, yaratıcılık gibi derslerimiz vardı.

 

 

Program ne kadar sürüyor, staj yapmak zorunda mısın?

 

Okul bir yıl sürüyor, ilk dönem dersler ve ikinci dönem staj şeklinde. Okuldan mezun olmak için minimum 3 ay, maximum 6 aylık staj yapmak zorundasın. Ben kendim bir staj bulmuştum Mango’da. Ama o çok istediğim bir staj değildi. Onlar kabul etmişti ama ben henüz onaylamamıştım. O dönemde okulda benden sorumlu olan danışmanprofesörün Pimkie’de müdür olan bir arkadaşı vardı. Bizim okula sunuma geldi. Profesör de onunla tanıştırdı beni ve bir görüşme ayarladı. Tamamen hazırlıksızdım ama görüşmeye gittim. Kabul ettiler. 6 aylık bir süre için anlaştık. Aylık 500 Euro veriyorlar. Fransa’da genellikle staj için bu kadar para ayrılıyor en az.

 

 

 

 

Stajdan sonra mezun olmak için bir bitirme projesi yazacak mısın?

 

Bizde tez yok “recherche” olmadığı için. Staj raporu var ve sunum yapıyorsun.

 

 

Bundan sonra neler planlıyorsun?

 

Bundan sonrası için emin değilim. Sanırım bu stajın sonunda bir işe alım gerçekleşecek. Onun şartlarına bir bakacağım. Ona bakarak birkaç yıl burada çalışmak istiyorum. Belki İsviçre’de Cenevre ya da Lozan’ı da deneyeceğim. Sonunda kalıp yapmak istediği sektör bu ama.

 
Fransa’da eğitim ve yaşam hakkında daha detaylı bilgi almak için öğrencilerimizden Barış ile yaptığımız röportaja göz atmak için tıklayınız.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT