Fransa’da Harçlar Artıyor mu?

Fransız hükümeti 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak şekilde Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilere yönelik üniversite harç ücretlerini arttırmak istiyor.

 

Eğer bu tasarı yürürlüğe girerse, her yıl Fransa’ya eğitim amacıyla AB dışından gelen yaklaşık 100.000 öğrenci, artık Fransız sınıf arkadaşlarıyla aynı haklardan yararlanamayacak. Eylül 2019’dan itibaren, yabancı bir öğrenci için üniversite harçları altıya katlanacak. Bir yıllık lisans eğitiminin ücreti 170€ yerine 2770€, bir yıllık yüksek lisans eğitiminin ücreti ise 243€ yerine 3770€ olacak.

 

Başbakan Edouard Philippe “Bienvenue en France” (Fransa’ya Hoşgeldiniz) isimli stratejisini tanıtırken, bu artışın sebebini öğrencilere verilecek bursların finansmanını sağlamak ve yabancı öğrencileri karşılama koşullarını iyileştirmek olarak açıkladı. Buna ek olarak bu sayede hedeflerinin 2027 yılında 500.000 öğrenci ağırlamak olduğunu söyledi.

 

 

İngilizce konuşulmayan ülkeler arasında en çok yabancı öğrenci kabul eden ilk ülke olan Fransa, uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği dördüncü ülke konumunda bulunmaktadır. Geçmiş senelerde bu alanda üçüncü olan Fransa, yerini yüksek eğitim ücretlerine rağmen Avustralya’ya kaptırmıştır. Başbakan bu düşüşü engellemek ve koşulları iyileştirmek adına böyle bir karar aldıklarını duyurdu. Fransa’nın güçlü sendikalarından Fage ve Unef bu kararı sosyal adaletsizlik yaratacağı gerekçesiyle protesto etmektedirler.

 

 

 

 

Tasarının onaylanıp onaylanmayacağı henüz belli değil, ancak öğrenciler şimdiden buna göre tercihlerini yeniden değerlendirmeye başladılar bile.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT