TÜM YÖNLERİYLE FRANSA’DA ÜCRETLİ STAJ OLANAKLARI

Fransa’nın dünya genelinde sahip olduğu prestiji ve global iş sektöründe önde gelen ülkelerden olması; staj yapmak için Fransa’yı seçmeyi ve ileride iş başvurularında özgeçmişe Fransa’da stajın da eklenmesini oldukça avantajlı hale getiriyor.

Fransa’da Staj: Paris ve Nice

İş hayatına adım attığınızda; geçmişinizde kendinize katmış olduğunuz artı özelliklerin, işverenlerin göz önünde bulundurduğu hususların başında geldiğini görebilirsiniz. Yetenekleriniz, farklı alanlarda yapmış olduğunuz ihtisaslar, sertifikalar, almış olduğunuz eğitimler, yabancı dil(ler)… Fakat bunların başında stajlar gelmektedir. İşveren daha önce herhangi bir çalışma deneyimi yaşayıp yaşamadığınıza, nerelerde çalıştığınıza, kendinize neler kattığınıza dikkat eder ve artı bir kriter olarak değerlendirir. Bu doğrultuda Fransa’nın Paris ve Nice şehrindeki staj seçenekleri ilginizi çekebilir.

Fransa'da Ücretli Staj

Fransa’da Staj Yapmanın Avantajları

Fransa’nın dünya genelinde sahip olduğu prestiji ve global iş sektöründe önde gelen ülkelerden olması; staj yapmak için Fransa’yı seçmeyi ve ileride iş başvurularında özgeçmişe Fransa’da stajın da eklenmesini oldukça avantajlı hale getiriyor.

Fransızca dili, yine şirketlerde iş alımlarında göz önünde bulundurulan önemli bir avantaj. İngilizce ve Almanca’dan sonra avrupada en çok konuşulan üçüncü dil olan Fransızca, bu özelliğiyle Fransa’da yapılacak bir staj programının kişinin iş hayatında ne kadar avantajlı olabileceğini gösteriyor.

Fransa’nın tarih, kültür, bilim, moda, sanat, yemek gibi bir çok çeşitli konuda öncülerden biri olması, orada staj yapacak kişiye iş tecrübesinin yanında büyük bir kişisel fayda sağlıyor. Kişinin açık fikirli, bilgili, özgüvenli, kendi iş alanı dışındaki konularda da kendini geliştirmiş olmasına yardımcı oluyor. Bu sayede iş alımlarında hem kendi mesleğine yönelik staj yapmış, deneyimli biri hem de Fransa gibi bir ükede çalışmış, yaşamış, oraya ayak uydurmuş biri olarak öne çıkmanızı sağlıyor.

Fransa’da Staj Programına Kimler Başvurabilir?

Program için öncelikle kişinin Fransızca seviyesinin en az B1 olması gerekir. 18-30 yaş aralığında, pasaport ve vize alabilecek durumda olan herkes bu programa başvurabilir. Staj programı 2 aşamadan oluşup en az 2 aydan başlayan sürelerle devam eder. Bu nedenle başvuru yapacak kişinin bu süreyi göz önünde bulundurması önemli olacaktır.

Programa Nasıl Başvuru Yapılır?

Kişi staj yapmaya karar verdikten sonra öncelikle bu programa katılmak için başvurusunu hazırlar. Bu aşamada France Langue’ın talep ettiği dökümanlar: Fransızca özgeçmiş, Fransızca niyet mektubu, France Langue’ın online seviye testinin sonucu, pasaport ve öğrenci kartının birer fotokopisi.

France Langue tüm bu formları değerlendirdikten sonra başvuranlarla Fransızca Skype görüşmesi yapar. Bu görüşmede amaç sizlere programla ilgili bilgi vermek, başvuru bilgilerinizi gözden geçirmek, çalışmanıza engel olabilecek herhangi bir engelleyici sebep olup olmadığını öğrenmek (alerji vs.) ve en önemlisi Fransızca seviyenizi görmektir. Bu nedenle görüşmeye iyi hazırlanılması ve kendini iyi ifade etmeye dikkat edilmesi önemlidir, çünkü görüşmedeki performansınız başvurunuzun kabul edilmesi noktasında öncelik oluşturur.

Staj Programının Detayları

Staj programı 2 aşamadan oluşmaktadır:

İlk aşama staja uygun Fransızca düzeyinizi geliştirmek; ikinci aşama ise Fransız bir şirkette staj yapmak.

Staja başlamadan önce Fransızca seviyenize göre 2 ya da 4 haftadan oluşan bir kurs verilir. B1 seviyesindekiler için 2 hafta standart ve 2 hafta yoğun olmak üzere 4 haftalık kursa katılmaktadırlar. B2 seviyesindekiler ise yalnızca 2 haftalık yoğun kurs seçeneğine katılmaktadırlar.

Standart kursun amacı Fransızcadaki temel konuşmayı geliştirmektir. Haftada 20 ders olarak verilen bu kurslara devamlılık zorunludur. Dersler sabah verildiği için öğleden sonraları staj mülakatları gerçekleştirilebilir.

Yoğun kurs ise iş alanında yazı, konuşma, fonetik, anlama gibi yetenekleri geliştirmek için hazırlanmıştır. Aynı şekilde haftalık 20 ders standart kursa ek olarak haftada 6 ders iş Fransızcası, 4 ders fonetik (dil takviyesi) ve 2 ders ise görüşme, müşteri ilişkileri, profesyonel etkileşimlerle ilgili olmak üzere ders alınır.

Paris veya Nice şehirlerinden herhangi birinde yapabileceğiniz stajın süresi 2 aydan başlar, 6 aya kadar devam eder.

Staj Mülakatları Nasıl Yapılır?

France Langue, stajınız için Fransız şirketlerle yüz yüze mülakat ayarlamaktadır. Bu mülakatların bir kısmına ilaveten Fransa’ya gidişinizden önce Skype üzerinden de mülakat gerçekleşebilir. France Langue ekibi mülakatlarla ve şirketlerle ilgili bilgileri sizlerle önceden paylaşır ve mülakattan sonra kendilerini bilgilendirmenizi bekler. Mülakat sırasında ise aktif olmanız, ilginizi ve isteğinizi göstermeniz önemlidir, ayrıca çoğu şirket için mülakatın yalnızca bir formalite olduğu da göz önünde bulundurulabilir.

Mülakat saatleri genellikle boş zamanlarınıza uygun olarak ayarlanır fakat ders saatine denk gelirse okulu ve öğretmeni bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.

France Langue, öğrencilere en fazla 5 kez staj mülakatı ayarlar. İşe kabul edilememe durumunda ise herhangi bir geri ödeme yapılmamaktadır.

Hangi Alanlarda Staj Yapılabilir?

Okul pek çok farklı alandaki Fransız şirketlerde staj ayarlaması yapmaktadır; endüstri, gastronomi, iletişim, pazarlama, hukuk, gazetecilik, moda, sanat… Bu program katılımcılarına hem dil hem de kültürel alanda oldukça büyük bir gelişme fırsatı sunar. Aynı zamanda CV ve dolaylı olarak iş hayatında da önemli artılar kazandırır. Bu nedenle staj seçilirken istek ve yetenekler doğrultusunda bir seçim yapılması; staj süresince de ilgi ve motivasyonun en üst seviyede tutulması, böylece en iyi şekilde faydalanılarak stajı tamamlamak öncelikli amaçtır.

Fransa’da Staj Yaparken Ücret Alabilecek miyim?

Evet. 2 aydan uzun süreli tam gün stajlarında ücret/maaş almaktasınız. Bu ücretler sektörün türü, şirketin insan kaynakları ücret politikası ile stajyerin deneyimi ve azmi neticesinde en az aylık 436 avrodur. Bu ücret, stajyerin alacağı minimum aylık ücret olup, şirketler tarafından daha yüksek ücretler de stajyere ödenebilir.

France Langue, şirkette ve çalışma arkadaşları arasında meydana gelebilecek olaylardan sorumlu değildir. Bu nedenle sergilenen tavırlar, Fransızca seviyesi, geçmişiniz gibi faktörler orada sahip olunacak pozisyonu ve alınacak görevleri etkiler.

Fransa’daki çalışma koşulları ve tüm merak ettikleriniz için Fransa Çalışma Bakanlığı resmi sitesi: Ministre du Travail, de l’Emploi, de la Formation Professionnelle et du Dialogue Social 

Fransa’ya Varış ve Konaklama

France Langue talep edenlere konaklama ve transfer yardımı sağlamaktadır. Paris’e gelmeden en az 15 gün önce ofis kalkış ve varış saatleri hususunda bilgilendirildiği takdirde konaklama yerine ulaşımınızı sağlar.

Konaklama içinse 2 farklı seçenek sunmaktadır. Aile yanı konaklama, yemeksiz ve yarım pansiyon; öğrenci rezidansı ise kahvaltı içeren, istenirse akşam yemeği de dahil olabilen bir konaklama seçeneğidir.

Fransa’ya, kursa ve staja daha kolay alışabilmeniz için France Langue her Çarşamba oryantasyon düzenler; bu oryantasyonun amacı bürokratik işleri daha kolay halletmeye yardımcı olmak ve potansiyel işverenlerin katılımıyla sizi mülakatlara hazırlamaktır.

Fransa’ya varışta ilk yapılması gereken, kalınacak süreyi kapsayan bir sağlık sigortası yaptırmaktır. Bu katılımcılar için zorunludur.

Fransa’da Nerelerde Staj Yapılabilir?

Fransa’da staj programının alınabileceği 2 ayrı lokasyon bulunmaktadır: France Langue Paris Opéra ve France Langue Nice.

Paris şubesi; 9 kişilik sınıfları, birçok turistik ve ünlü yere yakın olması, metro ve otobüse yakınlığı ve halihazırda bir iş merkezi olması sayesinde oldukça avantajlı bir seçenektir.

Nice şubesi ise coğrafi konumu, kültürü ve mimarisiyle stajın yanında son derece iyi vakit geçirmenizi sağlayacak bir şehirdir.

Fransa’da Staj ve Fransızca “Work Experience” Programı Fiyatları

B1 Fransızca düzeyindeki öğrenciler için;

2 haftalık standart + 2 haftalık yoğun Fransızca kursu;

Paris Opéra şubesi için: € 1870

Nice şubesi için: € 1710

B2 Fransızca düzeyindeki öğrenciler için;

2 haftalık yoğun Fransızca kursu;

Paris Opéra şubesi için: € 1350

Nice şubesi için: € 1270