Fransa’da Ulaşım ve Toplu Taşıma

Malumunuz; hepimiz her sene, yaz-kış farketmeden tatilde, 3-4 günlük boşluğumuzda, ya da daha kapsamlı olarak eğitime, yani kısacası şu veya bu şekilde yurt dışına, genelde yakınlığından ötürü Avrupa semalarına, ziyarette bulunuyoruz. Fransa bu noktada en çok tercih ettiğimiz ülke olarak başı çekiyor; gitmeden bakılacaklar-öğrenilecekler listenize bir katkıda bulunalım dedik, Fransa’da şehir şehir toplu taşımayı yazdık. Sizin şehriniz hangisi?

 

Paris’te Ulaşım ve Toplu Taşıma

Metro, tramvay ve otobüs olmak üzere 3 temel toplu taşıma şekline sahipler. Metro diyince öyle belli yerlere giden trencikleri düşünmeyin, büyük düşünün. Çünkü bu metrolar Paris’te aklınıza gelebilecek, gidip görmek isteyeceğiniz her yere ulaşacak şekilde dizayn edilmiş. Yani başlı başına ulaşımınız için yeterli olsa da, biraz dışarıyı göreyim diyorsanız tramvay ve otobüs de (metro kadar kapsamlı olmasa da) isteğinizi karşılar nitelikte.

 

Peki ne ile kullanacağız bu araçları derseniz; Ticket denilen, tanesi 1.90€‘ya denk gelen ve tüm ulaşım araçlarında geçerli olan biletlerden alabilirsiniz. Tabi ‘Carnet’ adı verilen, 10 Ticket’den oluşan paketleri de bulunuyor, bu ise 14.10€. Eğer daha uzun süre kalacaksanız, Navigo denilen, bizdeki pasolar gibi düşünebilirsiniz, kartları bulunuyor. Bu kartların ücreti 5€. Haftalık ve aylık olmak üzere farklı seçenekler var. Örneğin haftalık, Paris 1-2 zonlarında geçerli tarifenin ücreti 22.15€ (üstüne bir de kart ücretini eklemelisiniz). Aylıkta ise Paris 1-2 zonlarında geçerli tarifenin ücreti 73€ (yine kart ücretini ekleyin). (Bu paragrafta yazan ücretler 25 Ekim 2016 tarihinde güncellenmiştir.)

 

BONUS: Paris’te bir ulaşım seçeneği daha bulunuyor, ki bu seçenek(tabi bize göre) diğerlerini mükemmellikte sollar. Her istediğinizde kullanabileceğiniz, tüm kontrolü sizin elinizde olan, nereye isterseniz oraya giden, dursun istediğinizde duran ve en güzeli belli durumlar altında ücretsiz olabilen, ücretli olduğundaysa 2-3€ gibi cüzi ücrete tabi olan seçenek… Bisiklet. Eğer kullanabiliyorsanız ve seviyorsanız, Paris’te bu avantajı mutlaka kullanmalısınız. Bisikletler kredi kartıyla, 5er dakikalık aralıklarla konumlandırılmış bisiklet istasyonlarından kiralanıyor. Yarım saate kadar ücretsiz, sonrasında 2€ ve üzeri şeklinde saat başı artış gösteriyor. Tabi Paris’te her yolda bisiklet için ayrılmış bir yol bulunduğunu ve şoförlerin bisikletlilere karşı oldukça nazik olduğunu da belirtelim.

 

Nice’te Ulaşım ve Toplu Taşıma

Toplu taşımada tramvay ve otobüsü kullanan Nice, ulaşım kalitesini göz ardı etmemiş ve tramvay hatlarını kuzeyden güneye, şehrin merkezinden geçecek şekilde düzenlemiş (bilenler-duyanlar için Avenue Jean-Médecin ve Place Masséna). Tramvay her sabah 04.25’te işlemeye başlıyor ve 4 dakikada bir geçiyor. Bir bilet 1.50€ ücrete sahip. Haftalık bilet de alınabilir (limitsiz), bu ise 15€’ya denk geliyor.

 

BONUS: Paris’te bisiklet olur da, Nice’te olmaz mı? Olur, çok da güzel olur. Velo Bleu dedikleri bu sistem aynı Paris’teki gibi, kredi kartınızla bisiklet kiralıyorsunuz, ilk yarım saat ücretsiz, bir saat 1€ . Her 300 metrede bir bisiklet istasyonu bulunduğundan, kolayca ulaşabilir, kullanabilir ve teslim edebilirsiniz.

 

Montpellier’de Ulaşım ve Toplu Taşıma

36 otobüs, 4 tramvay hattı ile Montpellier toplu taşıması, şehrin büyük kesimine ulaşabilmenizi sağlıyor. Tramvaylar 04.30-01.30 arası çalışıyorlar. Her iki ulaşım şeklinde de geçerli olan biletin ücreti 1.60€. Daha uzun süreli bir şeyler yok mu derseniz, bir haftalık bilet 16.50€ karşılığında alınabilir. Eğer çok daha uzun süreli istiyorsanız aylık da var, 18-26 yaş aralığındakilere 1 aylık bilet 28€. (Bu paragrafta yazan ücretler 25 Ekim 2016 tarihinde güncellenmiştir.)

 

BONUS: Artık bonusları anlamışsınızdır, yine her anlamda en karlı ulaşım şekli bisiklet: Kredi kartınızla bisikleti kiralıyorsunuz, kiralama ücreti saatlik 0.50€, kiralama kodunuzla kiralayabileceğiniz bisiklet sayısı ise 4 (bir sınırlama olması ve ilk yarım saati ücretsiz yapmamaları biraz üzücü olsa da, yine de güzel bir seçenek şu bisiklet.).

 

Toulouse’da Ulaşım ve Toplu Taşıma

Toulouse ulaşımını metro, tramvay ve otobüsle sağlıyor. Metro sabah 05.15’te açılış yapıyor, haftaiçi 00.00’da, hatfa sonuysa 03.00’a kadar işlemeye devam ediyor. Birbirini çapraz kesen 2 ayrı metro hattı bulunuyor, böylece şehrin çoğunluğuna ulaşılmaya çalışılmış. Tabi bunlara bir de tramvay ve otobüs hatları da eklenince ulaşılmadık yer kalmıyor. Tramvay 05.45’te açılış yapıyor. Tüm bu ulaşım araçlarında geçerli olan biletin ücreti 1.60€. Bunun yanında bir gün boyunca geçerli olan, limitsiz kullanılabilen bilet ise 5.50€. Diyelim ki 1 haftanız var, o zaman tam size uygun haftalık bilet de var! Bunu alabilmek için Carte Pastel dedikleri(paso gibi) kartı 8€’ya temin etmeniz gerekiyor. Bunun üzerine haftalık tarifeden 14.20€ gibi bir ücretle yararlanabiliyorsunuz. Diyelim ki ziyaretiniz 1 aylık, o zaman bu kart sayesinde yine tarifeyi kullanabiliyor, 46.80€’ya bir aylık ulaşım hakkına sahip oluyorsunuz.

 

BONUS: Yine yeniden bonus… Ülkenin her yerinde bu muhteşem hizmeti sağlamış olmaları başlı başına bir olay, peki ya bu sistemi böylesine cüzi bir ücretlendirmeyle yürütebilmeleri? Toulouse’da da bisiklet kiraladığınızda ilk yarım saat ücretsiz sayılıyor, sonrasında 0.50€, 1€, 2€ diye saat başı artarak devam ediyor.

 

Vichy’de Ulaşım ve Toplu Taşıma

Vichy diğer şehirler kadar kapsamlı bir toplu taşıma ağına sahip olmasa da, 18 farklı otobüs hattı ve oldukça fazla sefere sahip. Genel olarak seferler sabah 06.30’da başlıyor. Bir biletin ücreti 1.15€, bir gün boyunca geçerli bilet ise 3.15€. Hani aylık derseniz o da var, eğer 18 yaşından küçükseniz 20.45€, değilseniz 29.10€ şeklinde ücretlendirilmiş.

 

BONUS: Bonusları seviyoruz. Vichy de bu karlı ve sağlıklı ulaşım şeklini vatandaşlarından esirgememiş. Fakat ücretsiz değil ve belli saatlerde kullanılabilmekte. Yine de otobüsün yanında iyi bir seçenek olduğunu inkar edemiyor ve aklınızın bir köşesinde bulunmasını diliyoruz.

 

Lyon’da Ulaşım ve Toplu Taşıma

Metro, tramvay, troleybus, füniküler, otobüs… Lyon oldukça geniş ve kolayca kullanılabilen bir ulaşım ağına sahip. Bu kadar çok toplu taşıma aracıyla şehrin her yerine ulaşabileceğiniz zaten açık. Peki nasıl kullanacağız bunları derseniz o da şöyle: Tek bir biletin ücreti 1.70€, günlük alırsanız bir gün boyunca sınırsız bir şekilde tüm araçlarda kullanabilirsiniz, ücretiyse 5€. Bir aylık tarifenin ücreti 53.70€

 

BONUS: Sorunuzu hemen cevaplayalım, ilk yarım saatlik kullanım ücretsiz, bir saati 0.75€.

 

Bordeaux’da Ulaşım ve Toplu Taşıma

Bordeaux; Garonne Nehri boyunca uzanan, şehrin kuzeyini güneyini kaplayan tramvay hatları ve 65 farklı otobüs hattına sahip. Zaten her yerde belirttikleri gibi amaç sizi gideceğiniz yere mümkün olan en yakın noktaya ulaştırabilmek, eh bunca farklı hatla da bunu sağlıyorlar. O nedenle biz biletlerden bahsedelim. Tek 1.50€, 5’li 6.70€, 10’lu ise 12.40€ olan bilet çeşitleri bulunuyor, bu biletleri tüm ulaşım araçlarında kullanabiliyorsunuz. Ama bunlardan çok daha karlı bir seçenek bulunuyor, o da günlük bilet, kendisi 4.60€ ve bir gün boyunca sınırsız kullanabilme hakkınız var; bunun bir de haftalığı var, o da sınırsız ve 12.40€. Uzun süreli isteyenlere ise, eğer 28 yaşın altındaysanız, 30.40€’ya aylık sınırsız bilet alabilirsiniz.

 

BONUS: Olmazsa olmazımız; Bordeaux’nun VCub adını verdiği bisiklet kiralama sistemi bulunmakta. Günün her saati, istediğiniz istasyondan alıp işiniz bittiğinde herhangi başka bir istasyona teslim edebileceğiniz bisikletlerle ulaşımınıza hız kazandırabilirsiniz. Bu sistemi kullanabilmek için önce abone olmanız ve bu ücreti ödemeniz gerekiyor(1 günlük abonelik 1.50€, 1 haftalık abonelik 7€); sonrasındaysa ilk yarım saatlik kullanımınızdan yine ücret alınmıyor.

 

Cannes’da Ulaşım ve Toplu Taşıma

19,62 km2’lik yüzölçümüyle Cannes mini mini bir güney şehri; dolayısıyla pek fazla ulaşım aracına sahip değil, tek toplu taşıma aracı otobüs. Fakat bu onlara yetiyor da artıyor bile diyebiliriz; ulaşımın adı ‘Palm’ olarak geçiyor ve 30 normal, 6 isteğe bağlı, 4 adet de gece olmak üzere seferleri bulunuyor. Yani ulaşımı insanların yaşayışına uydurmuşlar diyebiliriz. Fiyatlara gelecek olursak; bir bilet 1.50€; 10’lu bilet ise 10€. Bunların yanında uzun süreli konaklamalar için de aylık kart bulunuyor, onun ücretiyse 36.20€.

 

BONUS: Üzülerek belirtiyoruz ki Cannes’da henüz bisiklet sistemi oluşturulmamış; bunu sahip olduğu küçük popülasyon ve yüzölçümüne vuruyoruz ve yine de gittiğiniz yerlerdeki bisikletçilerden bisiklet kiralama imkanınız olduğunu belirtiyoruz.

 

Strasbourg’da Ulaşım ve Toplu Taşıma

Fransa’nın Ren Nehri tarafına doğru gidersin, kafayı kaldırıp bakarsın Almanya da oradadır; işte öyle güzel bir konuma sahip bu güzel şehir Strasbourg; haliyle gideni görmek isteyeni çok. U sayede kapsamlı bir ulaşım ağı karşımıza çıkıyor; hem tramvay hem de otobüsü kullanan Strasbourg, Almanya’ya giden otobüs seferlerine bile sahip. Bilet fiyatlarına gelince, tekli bilet 1.70€, 10’lu bilet 14€, 30’lu biletse 40.50€. Günlük, sınırsız kullanıma sahip bilet 4.30€. Aylık kullanım için önce Badgeo denilen seyahat kartını almanız gerekiyor(4€); sonrasında yaşınıza göre farklılık gösteren ücretlerle(4-18: 24.20€, 19-25: 24.20€, 26-64: 48.40€) aylık tarifeyi yükleyebiliyorsunuz.

 

Biliyoruz, son paragrafa geçerken Strasbourg’un ‘Bonus’unu aradı gözleriniz. Bonus olmadığını yazmaya gönlümüz el vermedi, çaktırmadan geçiştirelim dedik. Ama çok isteyene yine bisikletçiler yok değil, onları da değerlendirebilirsiniz. Fransa’da genelinde ulaşım şekilleri-ücretleri hakkında biraz fikir vermeye çalıştık, güle güle kullanın!

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT