Fransa’da Yaşam ve Eğitim Maliyeti

Fransa her insanın mutlaka görmeyi, belli bir süreliğine ya da ömür boyu yaşamını sürdürmeyi düşündüğü; insanlarından, tarihinden, kültüründen, kalitesinden, gelişmişliğinden kendine bir şeyler katmak istediği popüler bir ülke. Fakat diğer ülkelere kıyasla Fransa’nın, özellikle Paris’in, yaşama açısından oldukça pahalı olduğu da bir gerçek. Eğer siz de Fransa’dan kendine bir şeyler katmak isteyenlerdenseniz, bu yazıda sizlere bir ön bilgi olması açısından Fransa’da yaşam ve eğitim masraflarından bahsedeceğiz.

 

 

Eğitim Ücretleri

 

Dil Okulları

 

Her ülkede olduğu gibi, şehirden şehire ve okuldan okula ücretler farklılık göstermekte. Ortalama olarak 4 haftalık bir dil okulunun maliyetinin 1000 Euro olduğunu söyleyebiliriz. Paris, Nice, Montpellier gibi en popüler şehirlerde bu ortalama üzerinden fiyatın +200 Euro’ya çıkabildiğini, diğer şehirlerde -200 Euro’ya indiğini söyleyebiliriz. Teori Eğitim Fransa’da 16 farklı şehirde 40’tan fazla dil okulunun resmi acentalığını yapmakta ve öğrencilere ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır. Bu sayede vereceğiniz ücretin yalnızca okulun talep ettiği belirlenmiş fiyat olduğu konusunda içiniz rahat olabilir.

 

 

Fransa'da Eğitim ve Yaşam Maliyeti
Sorbonne Fransa’nın en kaliteli üniversitelerinden sadece biri.

Üniversite Lisans, Master ve Doktora Programları

 

Fransa’daki devlet okullarında lisans programlarının ücretleri devlet tarafından belirlenir. Okullar, verecekleri ek hizmetler için ek ücret talebinde bulunabilmekteler. Fakat belirlenen fiyatlar şu şekildedir:

 

 • Science Lisans: 184 €.
  • Master: 256 €.
  • Doktora: 391 €
 • Tıp Lisans: 184 €.
  • Tıp Doktorası: 512 €.
  • Paramedikal Doktora: 342-1316 €.
 • Mühendislik Lisans: 610 €.

 

Ayrıca lisans programına başlayabilmek için sosyal sağlık sigortasına sahip olmanız isteniyor. Yine devlet tarafından belirlenmiş sigorta ücreti 215 €’dur.

 

Özel okulların lisans programlarıysa bunlara kıyasla yüksek ücretler talep ediyor. Bahsedilen ülke Fransa olunca, çok sayıda işletme, moda, sanat, gastronomi okulları ile karşılaşıyoruz. Bu okullar aldıkları yüksek ücretin karşılığını hakkıyla veriyorlar. Öğrenim süresince edinmeniz gereken tüm bilgi ve deneyimi size sunuyorlar. Şirketlerle sizleri daha okul yıllarında tanıştırıyor, bilgilerinizi pratik etmeniz için her türlü imkanı sağlıyorlar. Böylece daha mezun olmadan geleceğinizi hazırlamış oluyorsunuz. Fiyatlar değişkenlik gösteriyor fakat bir izlenim vermesi açısından birkaç okulun lisans programlarını ücretleriyle örnek verelim.

 

 

MODART; moda tasarım ve yöneticilik okulu. Modanın her alanında  özelleştirilmiş programları bulunuyor. Moda Yöneticiliği lisans programının senelik ücreti 8700 €. Moda Tasarım ve Yöneticiliği programının bir senelik ücreti 9300 €.

 

Penninghen; tasarım, iç mimarlık gibi farklı sanat alanlarında programlara sahip. İlk senenin ücreti 8050 €,  ikinci sene 9100 €, 11.100 € da üçüncü sene ve master programları için talep edilen ücret.

 

Cordon Bleu, Fransa’nın en popüler aşçılık okulu. Kısa dönem sertifika programlarının yanında pastacılık üzerine 3 yıllık diploma programı da bulunuyor. 3 senelik programın toplam maliyeti 47.000 €.

 

 

Fransa'da Eğitim ve Yaşam Maliyeti
Dil okulu, lisans, yüksek lisans, doktora… Siz Fransa’ya hangisini için gidiyorsunuz?

Sertifika ve Yaz Okulu Programları

 

Fransa’daki üniversitelerde lisans eğitimleri, hem okul ödemeleri hem de yaşam maliyeti açısından herkes için uygun olamayabiliyor. Ama çoğumuz kendimize bir şeyler katabilmek adına yurtdışında eğitim alma isteğine de sahibiz. Bunu gerçekleştirebilmenin çoğu açıdan en uygun yolu üniversitelerde, bazen de dil okullarında sunulan sertifika ve yaz okulu programları. Çoğunlukla yazın açılan bu programlarda, ister halihazırda okuyor olduğunuz bölümle ilgili derslerei konferanslara, teknik eğitimlere katılın ister ilgilenmek istediğiniz alana dair belgeli eğitim alın. Bu programlar yurtdışında eğitim almak isteyenler için çok iyi bir fırsat ve lisans, master, doktora gibi programlara nazaran daha tercih edilmekte.

 

Bu programların ücretlerini ise örneklerle şöyle özetleyebiliriz:

 

Nice Üniversitesi’nde yazın 3 haftalık Fransızca Dili ve Kültürü Yaz Okulu Programı 825 €.

Devlet üniversitelerinde fiyatlar bu şekildeyken, özel okullarda daha yüksek fiyatlatla karşılaşıyoruz.

Örneğin Cordon Bleu okulunun Paris’te, 1 aylık Temel Aşçılık Sertifika Programı 10.600 €.

Kedge Business School’un Marseille’de 3 haftalık Sport ve Davet Yöneticiliği yaz programı 1.710 €.

 

 

Fransa'da Eğitim ve Yaşam Maliyeti
Teori Eğitim Fransa’da 16 farklı şehirde 40’tan fazla okulun resmi acentalığını yapmakta ve öğrencilere ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır.

 

 

Teori Eğitim Fransa’da 16 farklı şehirde 40’tan fazla okulun resmi acentalığını yapmakta ve öğrencilere ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır. Fransa’ya okumaya geldiniz, yaşam giderleriniz ne kadar olacak?

 

 

Yaşam Giderleri

 

Eğitim ücretleri gibi, yaşam sürdürme açısından da maliyeti çok düşük diyemeyiz. Fakat Fransa’da şöyle bir seçenek var ki, karşınıza talep ettiğiniz şeyle ilgili onlarca farklı seçenek çıkabiliyor. Konaklamadan tutun beslenmeye, ulaşıma, gezmeye kadar.

 

Buradaki giderlerinizin seviyesini aslında biraz da sizin orada nasıl yaşamak istediğiniz belirliyor; evet kiralar pahalı fakat 5 kişiyle birlikte küçük bir evde yaşamaya tamam derseniz uygun bir ücretle eve çıkabilirsiniz; 4 kişilik odada kalır, paylaşımlı mutfak-banyo kullanırım derseniz oldukça uygun bir fiyata yurtta kalabilirsiniz.

 

Ben yemeklerimi kendim yaparım derseniz, bir anda yemek harcamanız yarıya inebilir! Bu nedenle pahalılık gözünüzü çok da korkutmasın, araştırın ve en uygun olanı bulmadan durmayın! Bizler burada ortalama ücretlendirmeleri örneklendirerek vermeye çalıştık, böylece genel bir ön izlenim edinebilirsiniz.

 

 

Barınma / Konaklama

 

Fransa’nın özellikle pahalılığını gösterdiği alan konaklama giderleri olmakta. Örneğin Nice’te 15m2’lik bir stüdyo dairenin aylık kirası 380 €. Bordeaux’da 45m2’lik bir oda bir salon dairenin aylık kirası 575 €. Lyon’da 29 m2 544 €; Montpellier’de 18 m2 334 €. Paris’teki kiralar ise bunları hayli sollamış durumda. 11 m2’lik stüdyo dairenin aylık kirasi 468 €; arkadaşlarla birlikte tutalım, kira bölüşelim diyorsanız 73 m2’lik 4 odalı evin aylık kirası 1.998 €.

 

Öğrenci olarak gidince tabi ki yurt seçeneğini de göz önünde bulundurmak gerek. Üniversitenizin ya da eğitim aldığınız yerin konaklama imkanı sunup sunmadığına, kendi yurtları olup olmadığına dikkat etmekte fayda var. Örneğin yukarıda örneğini verdiğimiz Nice Üniversitesi’nde 3 farklı konaklama seçeneği sunuluyor, aylık ücretleriyse şu şekilde: Üniversite Yurdu 1.200 € , Öğrenci Yurdu 1.500 €, Aile Yanı Konaklama ise 1.800 €.  Kedge Üniversitesi de aynı şekilde rezidans seçeneği sunuyor, 2-3 kişilik, mutfaklı banyolu stüdyo dairelerin gecelik ücreti 30 €, tek kişilik odanın ücretiyse 59 €.

 

 

Beslenme / Yeme-İçme

Restoran fiyatları oldukça yüksek olabiliyor, öğrenci olarak daha çok ‘kendin yap’ olayına ağırlık vermek bütçeye büyük bir katkı sağlar. Dışarıda yiyecekseniz restorandaki fiyatlara birkaç örnek verelim:

 

 • Pizza: 10€
 • Limonata: 5€
 • Makarna: 16€
 • Hamburger: 12€
 • Krep: 10€
 • Kahve: 3.80€

 

 

Fransa'da Eğitim ve Yaşam Maliyeti
Fransa’ya okumaya geldiniz, yaşam giderleriniz ne kadar olacak?

 

Market fiyatları nispeten daha uygun. Zaten kendiniz yemek yaparsanız alışverişiniz sizi birkaç gün götürüyor, böylece her gün yemeğe para harcamak zorunda da kalmıyorsunuz. Zaten marketlerde her şeyin hazırı bulunuyor; sandviç, salata, makarna, tabldot; bunların yanında kolayca ev yemeği hazırlayabilmeniz için birçok konserve var. Bu besinlerin ortalama ücretleri ise şöyle:

 

 • Su: 0.50€
 • Ekmek: 2€
 • Peynir: 2€
 • Sandviç: 2-5€
 • Konserve Ispanak: 0,73€
 • Konserve Fasulye: 1,70€

Ulaşım – İletişim

 • Aylık ulaşım gideri: 70€
 • Sim Kart: 5€
 • Doktor Randevusu: 20-40€
 • Taksi: 13km, 25€

 

 

 

Fransa'da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Fransa’da Çalışmak

 

Yazıdaki bilgiler de gösteriyor ki Fransa yaşaması her yönden biraz maliyetli bir ülke. Bu nedenle bir yükseköğretim kurumuna başvurmuş, öğrenci vizesi sahibi öğrenciler çalışma yollarına başvurmakta. Her ne kadar kazanılan para masraflarını karşılamaya yetmese de öğrenciye bir gelir sağlıyor ve daha rahat yaşamasına yardımcı oluyor. Peki nasıl çalışabilirsiniz?

 

Öncelikle Fransa’da çalışmak isteyen öğrenciler, uzun ya da kısa süreli bir öğrenci vizesi almalı; herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna kayıt yaptırmış ve oturma izni almış olmalıdır.

 

 • Eğer, C tipi dediğimiz, kısa süreli öğrenci vizesi sahibiyseniz, DIRECCTE(Direction Régionale des Entreprises, de la Concurrence, de la Consommation, du Travail et de l’Emploi)’e geçici çalışma izni başvurusunda bulunmalısınız.
 • Eğer, D tipi dediğimiz, uzun süreli öğrenci vizesi sahibiyseniz oturma izni almanız gerekmiyor çünkü hükümet vizenizi oturma iznine eşdeğer buluyor; fakat bunu yapabilmek için de OFII(Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi)’ye vizenizi tasdik ettirmeniz gerekiyor. Süresi hafifletmek adına işlemlere Türkiye’de başlayabiliyorsunuz:
 • Vize başvursu yapıldıktan sonra OFII tarafından İstanbul ya da Ankara’da görüşmeye çağrılıyorsunuz; bu görüşmede sağlık kontrolünden geçiyor ve VLS-TS adı verilen vizenizin oturma izni yerine geçmesi için başvurunuzu yapıyorsunuz.
 • Fransa’ya gittiğinizde ilk olarak kaldığınız yerin yakınındaki OFII ofisinden konsolosluğun onayladığı müracaat formunu dolduruyor, pasaport ve vize fotokopiniz ile birlikte OFII’ye teslim ediyorsunuz. Sonrasında bu dosyayı işleme alıyorla ve sizi görüşmeye çağırıyorlar. Ayrıca 58 Euro’luk pul da bu işlem için zorunludur; görüşme sırasında ücreti verebilir ya da gazete bayilerinden, vergi dairesinden kendiniz de alabilirsiniz.

Böylece oturma izni almadan vizenizle işleminizi halletmiş olursunuz.

 

Bunu da hallettikten sonra çalışmanız için herhangi bir engel yoktur. 6 aylık vizesi olanlar 427 saat, senelik veya daha fazla vizesi olanlarsa senede en fazla 964 saat çalışma hakkına sahipler; bir yıl üzerinden yasal haftalık çalışma süresiyse 35 saattir fakat öğrenciler okurken tam zamanlı çalışamayacakları için part-time olarak haftalık 19.5 saat çalışırlar. Fransa’da asgari ücret saat başına 9 Euro’dur, bu ücret üzerinden %20’lik sosyal kesintiler yapılmaktadır.

 

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT