Gastronomi ve Dünya Mutfakları

Son yıllarda ülkemizde popülerlik kazanmasına rağmen “Gastronomi” teriminin açıklanması ve yaygın olarak kullanımının başlaması on dokuzuncu yüzyılda Fransa’da hayat bulur. Gastronomi deyince akla genelde “yiyecek ve içecek kültürünün bilime ve sanata dönüşmesi” gelir. Bu bağlamda gastronomi sadece hünerli parmakların ürettiği lezzetli yiyecekler değil, düşünen ve araştıran zihinlerin de bilgilerini aktardığı bir bütündür.

 

Şüphesiz ki, zengin Türk mutfağımız ve annelerimizin elinin lezzetiyle birçoğumuz yemek yapmak konusunda hevesli, tatma konusunda da bir o kadar başarılıyız. Başlangıçta hayatımıza giren, şeflerin düelloları gibi televizyon programları, yemek üzerine yapılan söyleşiler ve tadımlar yabancı gelse de yavaş yavaş bizde de yemek yapma ve değişik lezzetler tatma isteği uyandırdı. Hobi olarak yeni restoranlar keşfetmeye, değişik tatlar denemeye, kendi mutfağımızda da küçük dokunuşlarla farklı lezzetler yaratmaya başladık. Bunun yanı sıra, yediğimiz güzel yemeklerin fotoğraflarını, değişik tarifleri ve pratik bilgileri birbirimizle paylaşmaya başladık. Bence esas büyük atılım sosyal medya üzerinde oldu. 2014 yılında pek çok yerli ve yabancı youtube ve instagram hesabı açıldı. Bu konudaki bir numaralı isim Jamie Oliver oldu diyebiliriz. Youtube’da 1 milyonu geçen takipçi sayısı ile kurduğu Food Tube kanalı büyük başarılara imza attı.

 

Jamie Oliver, Youtube’da açtığı Food Tube kanalıyla Gastronomi alanında büyük başarılara imza attı.

 

Hem sevdiği işi yapıp hem para kazanmak şüphesiz ki herkesin hayalidir. Bu amaçla kimilerimiz hobi olarak başladıkları Gastronomi tutkusunu, eğitim alarak meslek haline getirmek istedi. Instagram hesabından lezzetli yemek fotoğrafları paylaşmakla başlayan bu yolculuk, keyifle para kazanabileceğimiz bir fırsata dönüştü. Dünya mutfakları, temel mutfak eğitimleri, aşçılık, pastacılık gibi birçok alanda eğitim almak yaygın hale geldi. Bu sayede annelerimizden öğrendiğimiz klasik tariflerle modern mutfak tekniklerinin sentezi sonucu yeni aşçılar ve şefler mutfaktaki yerlerini almaya başladı.

 

Genel olarak eğitimlerin içeriğine bakacak olursak, hemen hepsinin programında hem yiyecek içecek işletmesi hem de yemek pişirme sanatı eğitimi var. Sertifika programı süresince temel mutfak bilgileri, ileri gastronomi teknikleri, dünya mutfaklarının incelikleri, Türk mutfağı öğretiliyor. Adaylara yurt içi ve ya yurt dışı otellerde, restoranlarda, tatil köylerinde staj yapma imkanı sunuluyor.

 

Yurtdışında Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanında kendini geliştirmek isteyenlere bir kaç seçenek sunacak olursak, bir marka haline gelen Paris’te Le Cordon Bleu, Güney Fransa’da ulusları arası eğitim veren Gastronomicom, Ecole Nationale Superieure de Patisserie (L’ENSP) ilk aklıma gelenler oldu.

 

Türkiye’de ise Mutfak Sanatları Akademisi, İstanbul Culinary Institute, Chef’s Table Mutfak Akademisi iyi bir aşçı olmak isteyenlere kapsamlı sertifika ve diploma programları sunuyor.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT