GASTRONOMICOM

Aşçılık ve Gastronomi alanında uluslararası bir okulda eğitim almak bu alana ilgi duyanların en büyük hayali. Teori Eğitim ekibi olarak bizler de ülkemizde de son yıllarda değerini bulmaya başlayan aşçılığı güzel programlarla destekleyerek ilginizi mesleğe dönüştürmenize yardımcı oluyoruz. Bu doğrultuda Michelin yıldızlı restoranlarda eğitim alıp farklı kültürlerden gelen kişilerler arkadaşlık kurabilirsiniz.

 

Dünya mutfağı dipsiz bir kuyu ve günümüz dünyasında her mutfağın meraklısı, alıcısı var. Bu mutfaklardan en önemlilerinden biri de Fransız mutfağı. Güney Fransa’da şirin bir aşçılık okulu olan Gastronomicom ile Fransız mutfağını keşfe çıkacağız. Hem yemek hem de pastacılık diyince ilk akla gelen adres olan Fransa’yı Gastronomi okulumuz üzerinden ele alalım.

 

Hepsinden önce belirtmeliyiz ki Fransa Paris’ten ibaret değil! İnsanları kendine aşık eden Güney Fransa her alanda damağınızda bambaşka bir tat bırakıyor. Huzur dolu Güney Fransa’da Fransızların artizanlığı ile Akdeniz ruhunun buluşmasına şahit oluyorsunuz.

 

Gastronomicom uluslararası mıtfak sanatlarına gönül vermiş eğitmenler tarafından 2004 yılında Montpellier’e 50 km mesafedeki bir sahil kasabası olan Agde’de kurulmuş bir okul. Tren ile Barcelona’ya 1,5-2 , Paris’e ise 3,5 saatte ulaşım mümkün. Ayrıca yılın 300 günü güneşli olan samimi bir Fransız kentinde eğitiminize rahatlıkla motive olabileceğiniz garanti.

Fransızca bilmiyorum sıkıntı olur mu?

Gastronomicom Aşçılık ve Gastronomi Okulu’ndaki tüm eğitimler İngilizce verilmektedir.Teori Eğitim olarak Gastronomicom’daki eğitiminiz süresince Fransızca eğitim de almanızı tavsiye ediyoruz ama okul için Fransızca şart değil.

Konaklama

Konaklamalar okula ait olan ve herbirinde 2 kişinin konakladığı dairelerde gerçekleşir. Öğrencilerin kendilerine ait odaları bulunur ve tam donanımlı mutfağı ortak kullanırlar.

Konaklama ücreti sunulan imkanlara göre son derece caziptir, aylık 320 Euroluk bir ücret tüm konaklamanızı kapsar.

İsteyen öğrencilere rezidans seçeneği de sunulur.

Hangi Eğitimler var?

4 haftadan 2 yıla kadar bir çok farklı program almanız mümkün.

Sonrasında Gastronomicom size staj desteği de veriyor. Yani öncelikle siz eğitiminize ayıracağınız süreye karar veriyorsunuz sonrasında Teori Eğitim ekibi sizin için en uygun programı oluşturuyor.

Ana hatlarıyla Gastronomicom’da sunulan kursları Yemek Kursları ve Pastacılık Kursları olarak ayırabiliriz.

 

GURME PROGRAM

Program Süresi: 4 Hafta | Program Ücreti: 3410 Euro | Kayıt Ücreti: 240 Euro

 

4 hafta süresince haftalık 30 saat mutfak eğitimini kapsar. Bu sure zarfında isterseniz 30 saat yemek eğitimi isterseniz 15 saat yemek + 15 saat pastacılık olarak alabilirsiniz.

4 Haftalık yemek programı içeriği;

 

▪1.Hafta: Soğuk başlangıçlar
▪2.Hafta: Sıcak Başlangıçlar
▪3.Hafta: Balıklar ve soslar
▪4.Hafta: Etler ve soslar

4 Haftalık pastacılık programı içeriği;

 

▪1.Hafta: Ekmekler, Gevrekler ve atıştırmalıklar
▪2.Hafta: Kekler
▪3.Hafta: Çikolata
▪4.Hafta: Tatlılar ve sunum

STAJLI PROGRAM

Program Ücreti: 16.504 Euro | Kayıt Ücreti: 240 Euro

 

Gastronomic Programa 3 ay süre ile katılan öğrencilerin bunun üzerine4 ay süresince lüks bir Fransız otel ya da restoranda staj yapmasını içeren programdır.Staj süresince haftasonu tatilleri değişiklik gösterebilir.

1 Yıllık Diploma Programı: Gastronomic Cooking

Program Ücreti: 16.504 Euro | Kayıt Ücreti: 240 Euro

 

Bir yıllık süreye yayılmış olan program;

▪3 ay Fransız mutfağıAşçılık Kursu
▪3 ay Fransız Pastacılık Kursu
▪6 ay stajdan oluşur.

2 Yıllık Diploma Programı: Gastronomic Food & Beverage Management

Program Ücreti: 33.008 Euro | Kayıt Ücreti: 240 Euro

 

1 yıllık diploma programına ek olarak 6 aylık sektörel işletme eğitimini ve sonrasında 6 aylık staj programını içerir.

 

Tüm işletme eğitimleri Fransızca dilinde verilmektedir. 5 yıllık sektörel tecrübe ve Fransızca yeterlilik sahibi öğrenciler direkt ikinci yıl eğitiminden başlayabilirler.

GASTRONOMIC PROGRAM

Program Süresi: 2-3 Ay | Program Ücreti: 5.324 Euro (2 ay) , 7.150 Euro (3 Ay) | Kayıt Ücreti: 240 Euro

 

Bu program Fransız mutfağı eğitimi ile Fransızca eğitimini birleştirmek isteyenler için kurgulanmıştır.Haftada 15 saatlik mutfak eğitiminizin yanında 15 saat Fransızca eğitimi alırsınız.

 

Öğrencilere program ortasında 1 haftalık ara verilir. Aradan sonra program kaldığı yerden devam eder.Her 4 haftalık periotta farklı bir modül ele alınır.