Geleceğin Meslekleri

Yeni bir yıl başladı..Herkese mutlu, sağlıklı bir yıl diliyoruz ancak bu yazımız, hedefi 2019 değil 2029 olanlar için geliyor: Geleceğin meslekleri! Jüpiter tur rehberi ya da zihin nakli uzmanı olmak gibi hayalleri olan arkadaşlar, sizleri seviyoruz fakat şimdilik biraz daha yakın geleceğe odaklanarak mümkün en önemli mesleklerden beş tanesini inceleyelim istedik.

Mobile Applications Developer

Mobil uygulama geliştirme hali hazırda oldukça önemli bir alan ve daha uzun yıllar revaçta olacağı da büyük bir sır değil. Tahmin ederiz ki kod yazmayı bilmeyen gencin kalmayacağı yakın gelecekte, artan ihtiyaçları iyi gözlemleme ve bu ihtiyaçlara uygun çözümler geliştirme kabiliyeti bu tür alanların en önemli parçası olacak. Değişen teknolojiler bir yana, insanı ve yaşamı anlama ihtiyacı antik ninelerimiz ve dedelerimizden beri değişmeyen büyük dertlerimizden. Bu yüzden fark yaratacak olan gençler sürekli kariyer ve kazanç odaklı bir gelecek planı çizenler değil, değişen teknolojileri takip ederken bir yandan kendini araştıran ve bu doğrultuda sanat dalları ile sıkı fıkı bir ilişki geliştirip sürekli öğrenmeye açık olanlar olacak.

 

User Experience (UX) Designers

Kullanıcı deneyimi tasarımı web sitelerini kullanıcılar için görsel olarak güzelleştirmekten ziyade efektifleştirmek için çalışır. Örneğin internet üzerinden alışveriş yapacaksınız, arama butonu nerede olmalı, nasıl olmalı, kategorizasyon nasıl yapılmalı bunlar UX tasarımcıların işi kapsamına girer. Tabii ki mevzubahis yalnızca efektif bir web sitesi tasarlamak olmayabilir; sizi daha çok tüketime yöneltmek yahut güven duygusu aşılamak gibi saikler de bu işin bir parçası olabilir. Pek çok boyutu olan ve oldukça keyifli olabilecek bir alan.

 

Alternative Energy

Alternatif enerji kaynakları alanı, insan tahribatı sebebiyle sonlarına yaklaşan Dünya gezegeni için köprüden önceki son çıkışlardan biri olabilir. Sürdürülemeyen enerji kaynaklarına olan bağımlılığımız ve tüketim alışkanlıklarımız bugünkü haliyle devam ederse geleceğin mesleklerini unutabilirsiniz çünkü bu meslekleri icra edecek yaşanabilir bir gezegen kalmayacak ne yazık ki. Yani anlayacağınız alternatif enerji kaynakları uzmanlarına aslında muhtacız. Türkiye’de mevcut rüzgar enerjisi potansiyelinin sadece %3’ünün kullanıldığını biliyor muydunuz? Bence ne yapacağınızı biliyorsunuz!

Virtual Reality Designer

Sanal gerçeklik teknolojisi şimdiden hayatımıza giriş yaptı ve bu teknolojinin 2 yıla kadar 30 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşması bekleniyor. Sanal gerçekliğin içinde barındırdığı imkanlar hayal gücünüz kadar geniş. En en basit örnek olarak, nasıl ki neredeyse tüm e-ticaret şirketleri kendi mobil uygulamasını geliştirmek zorunda kaldıysa, yakın bir zamanda da tüm bu marketin sanal gerçeklik alanına sıçramak zorunda kalacaklarını söyleyebiliriz.

 

Digital marketing manager

Dijital Pazarlama da uzun zamandır hayatımızda olan önemli bir iş kolu ve gelecekte de bu önemli yerini korumaya devam edeceği aşikar. Bir dijital pazarlama uzmanının, işin pazarlama kısmının yanı sıra  SEO, SEM, Google Analytics gibi alanlarda da uzman olması beklenir. Bu alanlar sürekli güncellenen dolayısıyla esneklik gerektiren alanlardır fakat bu esnekliği gösterip gerçekten pazara hakim olabilirseniz sırtınız yere gelmez.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT