GMAT Sınavı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

 

GMAT Türkiye’de ve yurtdışında özellikle işletme yüksek lisans (MBA)  programına sahip 6.000’den fazla okulun talep ettiği ve bu alanda yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen kişilerin başvurduğu bir sınavdır. GMAT, Graduate Management Admission Council (GMAC) tarafından yönetilir ve Pearson VUE tarafından gerçekleştirilir.

 

Yurt dışında master programları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

GMAT Sınavına Kimler Girebilir?

 

Yurtdışında ve Türkiye’de işletme ve yönetim alanlarında yüksek lisans ve doktora programlarına katılmak isteyen herkes bu sınava girebilir. Ancak sınava girebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. 13-17 yaş arasındaki katılımcılar velilerinden aldıkları izin belgesiyle sınava katılabilirler.

 

Her İngilizce düzeyine sahip kişinin katılabildiği bir sınav olmasına rağmen upper intermediate ve üzeri seviye sınava hazırlık için daha uygundur.

 

 

1 Dakikada GMAT Nedir?

 

 

Sınav Tarihleri ve Ücretleri

 

GMAT dünyanın birçok yerindeki sınav merkezlerinde bilgisayar üzerinden katılabileceğiniz bir sınav olduğu için yılın birçok günü sınavlara girilebilmektedir.

 

Bir sene içinde en fazla 5 kez sınava girebilirsiniz. Teste tekrar girmek için en az 16 gün geçmesi gerekmektedir. Eğer sınavdan 800 tam puan alırsanız sınava tekrar girebilmek için 5 yıl beklemeniz gerekir.

 

Sınav sonuçlarınız 5 yıl süreyle geçerlidir.

 

GMAT başvuru ücreti: 250 $

 

Ödemelerinizi kredi kartı, debit kart, çek ya da havale yoluyla yapabilirsiniz.

 

Eğer randevunuzu kaçırırsanız 16 gün sonrasına yeni bir randevu ayarlayabilirsiniz. Ancak telefon üzerinden yeniden randevu alıp başvuru ücretini yeniden ödemeniz gerekir. Eğer sınav tarihinden en az 7 gün önce sınav tarihinizi değiştirmek isterseniz ödeyeceğiniz başvuru ücretinde indirim olacaktır.

 

Sınav tarihinden en az 7 gün önce başvurunuzu iptal ederseniz başvuru ücretinin bir kısmını geri alabilirsiniz. Sınav tarihinden 7 gün önce ya da daha geç bir tarihte başvurunuzu iptal etmek isterseniz başvuru ücretinizi geri alamazsınız.

 

Telefon üzerinden randevu yenilemek ya da iptal etmek için fazladan 10 $ ek servis ücreti ödemeniz gerekir.

 

 

GMAT Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

 

GMAT’e online olarak, telefonla, postayla veya fax yoluyla başvurabilirsiniz.

 

Online kayıt için www.mba.com üzerinden hesap açıp başvurunuzu yapmanız yeterlidir.

 

Telefonla başvuru yapmak için bölgenizdeki GMAT Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz. Telefonla başvurularda $ 10 ek hizmet bedeli talep edebilirler.

 

Telefon: +44 (=) 161 855 7219 (9.00)-17.00)

 

Posta yoluyla başvurmak isteyen adaylar www.mba.com sitesindeki formu doldurup çıktısını ödeme bilgileriyle beraber aşağıdaki adrese yollamaları gerekmektedir. Eğer çek ya da banka havalesi yoluyla ödeme yaptıysanız bu başvuru şekli sizin için zorunludur.

 

 

Pearson VUE –

 GMAT Program,

 5601 Green Valley Drive, Suite 300, Bloomington,

MN 55437 USA

 

Faks ile yapılacak başvurularda başvuru formu doldurulduktan sonra aşağıdaki numaraya faks ile gönderilmelidir.

Faks: +44 (0) 161 855 7301

 

Önemli: Başvurularda kullandığınız ismin kimliğinizdeki isim ile tamamen aynı olduğundan emin olunuz.

 

 

Sınav İçeriği Nasıldır?

 

GMAT Analitik Yazı (Analytical Writing Assessment), Bütüncül Mantık Yürütme (Integrated Reasoning), Sözel (Verbal) ve Sayısal (Quantitative) olmak üzere 4 bölümden oluşur. Bu dört bölüm için ayrılan toplam süre 3 saat 30 dakikadır.

 

 

GMAT Sınavı İçeriği
GMAT Sınavı İçeriği

 

 

Analitik Yazı (Analytical Writing Assessment) eleştirel düşünme ve fikirlerinizi ifade etme yeteneğinizi ölçer. Bu bölümde sizden bir tartışmayı analiz etmeniz istenir.

 

Bütüncül Mantık Yürütme (Integrated Reasoning) kısmı farkli kaynaklardan alınmış farklı şekillerdeki bilgileri değerlendirme becerilerinizi ölçer. Grafik yorumlama ve tablo analizleri içerir.

 

Sayısal (Quantitative) kısım verileri yorumlama ve doğru sonuçlara ulaşma becerilerinizi ölçer. Bu bölümde veri yorumlama ve problem çözme ile ilgili sorular bulunmaktadır.

 

Sözel (Verbal) kısım okuma ve okuduğunu anlama becerilerinizi ölçer. Bu bölümde okuduğunu anlama, eleştirel mantık yürütme ve cümle düzeltme ile ilgili sorular bulunmaktadır.

 

Sınav bilgisayar üzerinden yapılmaktadır ve ekranda kalan sürenizi ve soru sayısını gösteren bilgiler bulunur. Sınavda geçtiğiniz sorulara geri dönemezsiniz.

 

 

BölümlerSoru SayısıAyrılan Zaman
Analitik Yazı (Analytical Writing Assessment)1 Konu30 Dakika
Bütüncül Mantık Yürütme (Integrated Reasoning)1230 Dakika
Sayısal (Quantitative)3775 Dakika
Sözel (Verbal)4175 Dakika

 

 

 

Sınava girmeden önce sınav içeriğini daha iyi anlayabilmek için mba.com üzerinden GMATPrep® yazılımını ücretsiz olarak indirerek sınavı önceden deneyimleyip kendinizi teste hazırlayabilirsiniz.

 

 

Sınav Puanlaması Nasıl Yapılır?

 

Analitik Yazı (Analytical Writing Assessment): 0-6 arasında puanlama yapılır. Her yazı bir kez gerçek okuyucu bir kez de bilgisayar olmak üzere en az iki kez puanlanır.

 

Bütüncül Mantık Yürütme (Integrated Reasoning): 1-8 arası puanlama yapılır.

 

Sayısal (Quantitative): 0-60 arası puanlama yapılır.

 

Sözel (Verbal): 0-60 arası puanlama yapılır.

 

Sözel ve sayısal bölümler bilgisayara uyarlanmış olduğu için cevapladığınız soru sayısı, cevaplarınızın doğruluğu ve cevapladığınız soruların zorluk derecesine göre puan alırsınız.

 

Toplam (Total): 200-800 arası puanlama yapılır. Bu sonuçlar sözel ve sayısal bölümlerin ham puanlarının dönüştürülmüş halidir.

 

Kabul edilen puanlar okula ve programa göre değişiklik göstermektedir.

 

 

Sınav Sonuçları

 

Sınavı tamamladıktan sonra size resmi olmayan GMAT sonuçlarınız gösterilir. Analitik Yazı (Analytical Writing Assessment) ve Bütüncül Mantık Yürütme (Integrated Reasoning) bu sonuçlara dahil değildir. Sonuçları iptal etmek veya kabul etmek için 2 dakika süre tanınır ve bu sürenin sonunda hala karar vermediyseniz sonuçlarınız iptal edilir. Eğer iptal etmeyi seçerseniz resmi olmayan sınav sonuçlarınızı alamaz ve resmi sınav sonuçlarınıza ulaşamazsınız.

 

Eğer sonuçlarınızı kabul ederseniz resmi olmayan sonucunuzun bir kopyasını sınav merkezinden alabilirsiniz. Ancak bu belgeyi yapacağınız başvurularda kullanamazsınız.

 

Sınavı tamamladıktan sonraki 72 saat içinde de sonuçlarınızı iptal etme şansınız vardır. Mba.com adresinden hesabınıza giriş yaparak 25 $ karşılığında sonuçlarınızı iptal edebilirsiniz. Aynı şekilde iptal edilen sonuçlarınızı 50 $ ödeyerek geri alabilir ve kullanabilirsiniz.

 

Sınav tarihinden 3 hafta sonra size resmi sonuçların www.mba.com üzerinden görüntülenebileceğini bildiren bir mail gönderilir. Bu mailde sonuçlarınıza ulaşmanızı sağlayacak yönergeler de bulunur. İptal ettiğiniz sonuçlar hariç son beş yıl içinde girdiğiniz bütün sınav sonuçları görülebilir.

 

Sınav gününde sınavdan önce seçmiş olduğunuz en fazla 5 kuruluşa sınav sonuçlarınız ücretsiz bir şekilde gönderilir. Okulların tercihlerine göre online olarak ya da posta yoluyla sınav sonuçları gönderilebilir. Sınav gününden sonra sonuçlarınızı okullara ücretsiz gönderemez ya da seçtiğiniz okulları değiştiremezsiniz.

 

 

GMAT Sınav Merkezleri

 

İstanbul

 

Pearson Professional Centers

 

Süleyman Seba Cad. No: 48
BJK Plaza, A Blok, Kat 1, D: 3
Akaretler, Beşiktas
İstanbul

 

Telefon: +90 212 227 49 37

 

 

Ankara 

 

Perfect English

 

Meşrutiyet Caddesi, Kök İşhanı
No: 2, Kat 3-6-7
Kızılay – Çankaya
Ankara

 

Telefon: +90 312 418 64 67

 

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT