GRADUATE RECORD EXAMINATION (GRE)

GRE, yani Graduate Record Examination, Amerika ve Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkenin İngilizce eğitim veren üniversitelerinde yüksek lisans veya doktora yapabilmek için girilmesi gereken bir sınavdır.

GRE, yani Graduate Record ExaminationAmerika ve Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkenin İngilizce eğitim veren üniversitelerinde yüksek lisans veya doktora yapabilmek için girilmesi gereken bir sınavdır. Genellikle sosyal bilimler ve mühendislik bölümlerinde yüksek lisans veya doktora yapmak isteyenlerin girdiği bu sınav bilgisayar üzerinden ya da yazılı olarak gerçekleştirilebilir.

 

Educational Testing Service (ETS) tarafından düzenlenen GRE Revised General Test yüksek lisans ve doktora için gerekli sınavlardan biriyken GRE Subject Test talebi okuldan okula değişir. Başvuru koşulları incelenerek okulun GRE Subject Test sonucu isteyip istemediği öğrenilebilir.

 

GRE SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

Yurt dışında veya Türkiye’de özellikle sosyal bilimler ve mühendislik bölümlerinde yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen herkes girebilir.

 

Zorunlu bir İngilizce seviyesi istenmemekle beraber upper intermediate ve üzeri seviye sınava hazırlık için daha uygundur.

 

GRE BAŞVURU NASIL YAPILIR?

GRE General Test 160’tan fazla ülkede 1000 sınav merkezinde yıl boyunca bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Bigisayar tabanlı GRE General Test’e başvurular online olarak, telefon aracılığıyla ve posta yoluyla yapılabilir.

 

Yazılı olarak yapılan GRE General Test ve GRE Subject Test’e online olarak ya da posta yoluyla başvurabilirsiniz. Online olarak başvurmak için ETS’nin sitesine kayıt olup MY GRE hesabı açmak gerekmektedir. Posta yoluyla başvurmak için ise başvuru formu doldurulup son başvuru tarihine kadar formun üzerinde bulunan adrese gönderilmelidir.

 

Önemli: Sınava kayıt olurken kullandığınız isim ile kimliğinizdeki ismin birbirine tamamen uyduğuna emin olunuz. Aksi takdirde sınava girişiniz engellenebilir ya da sınavınız iptal edilebilir.

 

GRE SINAV TARİHLERİ VE ÜCRETLERİ*

GRE General Test’e bilgisayar üzerinden bir yıl içinde 21 gün aralıklarla 5 kez girebilirsiniz. Bilgisayar tabanlı sınav sistemi olmayan bölgelerde yılda üç kez EkimKasım ve Şubat aylarında yazılı sınav düzenlenmektedir.

 

GRE Subject Test yazılı olarak EylülEkim ve Nisan aylarında olmak üzere yılda üç kere sınav merkezlerinde gerçekleştirilir. Her sınav tarihinde yalnızca bir Subject Test’e girebilirsiniz. Subject Test’lere istediğiniz sıklıkta girebilirsiniz.

 

GRE Revised General Test ücreti: 255 $

GRE Subject Test ücreti: 150 $

*2018-2019 güncel fiyatlar

 

Not: Eğer sınav kaydınızı iptal edecekseniz sınav tarihinizden 4 gün önceye kadar bildirip başvuru ücretinizin yarısını alabilirsiniz.

 

GRE GEÇERLİLİK SÜRESİ

1 Temmuz 2016 tarihinde ve sonrasında sınava giren kişilerin sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir. Örneğin 17 Eylül 2016’da girdiğiniz sınavın sonuçlarını 16 Eylül 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz.

 

1 Ağustos 2011 ve 30 Haziran 2016 arasında sınava girmiş olan kişilerin sınav sonuçları sınava girdiğiniz yıldan itibaren beş yıldır.

 

GRE SINAV İÇERİĞİ

Sınav GRE revised General Test ve GRE Subject Test olarak ikiye ayrılır. GRE Revised General Test sözel ve sayısal becerilerinizi ölçen genel bir sınav iken GRE Subject Test belirli bir branş üzerindeki bilgilerinizi ölçer.

 

GRE Revised General Test’e bilgisayar üzerinden (computer based) veya yazılı şekilde (paper based) girebilirsiniz.

 

GRE revised General Test sizi 3 temel başlıkta ölçer: Sözel Mantık Yürütme (Verbal Reasoning), Sayısal Mantık Yürütme (Quantitative Reasoning) ve Analitik Yazı (Analytical Writing).

 

Sözel Mantık Yürütme (Verbal Reasoning) yazılı bilgiyi anlama ve yorumlama, cümlelerin birbiriyle ilişkisini analiz etme ve kavramlarla kelimeler arasındaki ilişkiyi ayırt edebilme yeteneğinizi ölçer.

 

Sayısal Mantık Yürütme (Quantitative Reasoning) aritmetik, cebir ve geometrinin temel kavramlarını kullanarak problem çözebilme yeteneğinizi ölçer.

 

Analitik Yazı (Analytical Writing) eleştirel düşünme, analitik yazma becerileri ile karışık fikirleri etkili bir biçimde ifade etme ve destekleme yeteneğinizi ölçer.

 

Bilgisayar temelli GRE General Test yaklaşık olarak 3 saat 45 dakika sürer. 6 bölümden oluşur ve 3. Bölümden sonra 10 dakika ara verilir.

 

Bu sınavda ekran üzerinde hesap makinesi bulunmaktadır. Ayrıca bölüm içerisinde geri dönüp cevapları değiştirme hakkı vardır.

 

Analitik yazma kısmı her zaman önce çıkar. Diğer bölümlerin çıkma sırası değişkenlik gösterebilir.

 

 

* Bu bölümün sınav sonucunuza etkisi yoktur ve Analitik yazma kısmından sonra herhangi bir sıralamada karşınıza çıkabilir. Bu bölümdeki sorular gelecek sınavların soru tiplerini denemek amacıyla kullanılır.

 

** Araştırma bölümünün sınav sonucunuza etkisi bulunmamaktadır. Her zaman sınavın sonunda çıkan araştırma bölümü ETS’nin araştırma amaçları için kullanılır.

 

Yazılı olarak gerçekleştirilen GRE General Test hemen hemen 3 saat 30 dakika sürer. 6 bölümden oluşur ve 2. Bölümden sonra 10 dakika ara verilir.

Analitik yazı kısmı her zaman ilk önce yapılır. Diğer dört kısım farklı sıralarda çıkabilir.

 

Kağıt üzerinden gerçekleştirilen sınavda cümle tamamlama ve numaralandırma gibi farklı soru tipleri mevcuttur. Sayısal mantık yürütme bölümü için size sınav yerinde bir ETS hesap makinesi sağlanacaktır.

 

 

www.ets.org üzerinden POWERPREP® II yazılımını ücretsiz olarak indirerek GRE General Test’i önceden deneyimleyerek sınava hazırlanabilirsiniz.

 

GRE Subject Test lisans eğitimini aldığınız veya geniş kapsamlı deneyiminiz olan şu yedi branşta bilgilerinizi ölçer:

 

– Biyokimya, Hücre ve Moleküler Biyoloji

– Biyoloji

– Kimya

– İngiliz Edebiyatı

– Matematik

– Fizik

– Psikoloji

 

Sınav 2 saat 50 dakikadır ve farklı zamanlara bölünen kısımları yoktur.

 

Biyokimya, Hücre ve Moleküler Biyoloji Subject Test:

Yaklaşık 170 adet çoktan seçmeli sorudan oluşur. Biyokimya (%36), hücre biyolojisi (28) ve moleküler biyoloji ve genetik (%36) kısımlarından oluşur.

 

Biyoloji:

Yaklaşık 190 adete 5 şıklı çoktan seçmeli sorulardan oluşur. Sorular hücresel ve moleküler biyoloji (%33-34), ekoloji ve evrim (%33-34) ve organizma biyolojisi (%33-34) olarak gruplandırılır.

 

Kimya:

130 adet çoktan seçmeli soru bulunur. Sorular analitik kimya(%15), inorganik kimya (%25), organik kimya (%30) ve fiziksel kimya (%30) kısımlarından oluşur.

 

İngiliz Edebiyatı:

230 adet çoktan seçmeli sorudan oluşur. Edebi analiz (%40-55), tanımlama (%15-20), kültürel ve tarihsel içerik (%25) ve edebiyat eleştirisinin tarihi ve teorisi (%10-15) kısımlarından oluşur.

 

Matematik:

Yaklaşık olarak 66 çoktan seçmeli sorudan oluşur. Kalkülüs (%50), cebir (%25) ve diğer konular (%25) den oluşur.

 

Fizik:

100 adet çoktan seçmeli sorudan oluşur. Klasik mekanik (%20), elektromanyetizm (%18), optikler ve dalgalar (%9), termodinamik ve istatistiksel mekanik (%10), kuantum mekaniği (%12), atom fiziği (%10) özel görelilik (%6), laboratuvar metotları (%6) ve diğer konular (%9) dan oluşur.

 

Psikoloji:

Yaklaşık 205 sorudan oluşur. Deneysel (%40), sosyal (%43) ve diğer kısımlardan (%17) oluşur.

 

Puanlama

GRE Revised General Test için:

 

Analitik yazı (Analytical Writing): 130 ile 170 puan arasında 1’er puanlık artışlarla ölçülür.

Sözel Mantık Yürütme (Verbal Reasoning): 130 ile 170 puan arasında 1’er puanlık artışlarla ölçülür.

Sayısal Mantık Yürütme (Quantitative Reasoning): 0 ile 6 puan arasında yarım puanlık artışlarla ölçülür.

 

Her GRE Subject Test 200 ile 990 puan arasında 10’ar puanlık artışlarla ölçülür.

 

Kabul edilen puanlar okula ve programa göre değişiklik göstermektedir.

 

SONUÇLAR

GRE General Computer based sınavınızın sözel ve sayısal akıl yürütme bölümlerinin resmi olmayan sonuçlarını sınav merkezinde görebilirsiniz. Yazdığınız denemenin puanlama sürecinden dolayı Analitik Yazı puanınızı bu sırada görüntüleyemiyorsunuz. Sınav tarihinden 10-15 gün sonra ETS hesabınızda resmi sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

 

GRE General paper delivered testinizin sonuçlarını sınav tarihinizden yaklaşık beş hafta sonra ETS hesabınızdan inceleyebilirsiniz.

 

GRE Subject Test sonuçlarınızı sınav tarihinizden 5 hafta sonra ETS hesabınızdan görüntüleyebilirsiniz.

 

Sınav günü sınavdan çıktıktan sonra sonuçlarınızı inceleyip bu sonuçların ilgili kurumlara gönderilmelerini isteyebilirsiniz. Son girdiğiniz sınavların sonuçlarını ya da tüm sınavlarınızın sonuçlarını göndermelerini isteyebilirsiniz. Ancak sınav merkezini terk etmeden size verilen formu doldurmalı ve sonuçlarınızın gönderilmesini istediğiniz kurumları belirtmelisiniz. Sınav merkezi sınav sonuçlarınızı 4 kuruma kadar ücretsiz göndermektedir. Eğer kağıt üzerinden sınava girdiyseniz sınav sonuçlarınızın gönderileceği kurumları kayıt esnasında bildirmelisiniz.

 

Sınav gününden sonra sınav sonuçlarınızı kurumlara göndermek istediğinizde kurum başına 27$ ödemeniz gerekmektedir.

SINAV MERKEZLERİ

İstanbul (General Test)

Test Hizmetleri,

Büyükdere Caddesi, Onur İş Hanı, No:118, Kat:10, Esentepe, Şişli 34394 İstanbul

 

Telefon: (0212) 216 0837

Ankara (General Test)

Türk Amerikan Derneği

Cinnah Caddesi, No:20, Çankaya

06690 Ankara

 

Telefon: (0312) 426 2644

İzmir (General Test)

Türk Amerikan Derneği

1379 Sokak, No:39, Alsancak

35210 İzmir

 

Telefon: (0232) 464 2095

Ankara (Subject Test)

Türk Amerikan Derneği

Cinnah Caddesi, No:20, Çankaya

06690 Ankara

 

Telefon: (0312) 426 2644