Havacılık İngilizcesi (Aviation English) Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Havacılık İngilizcesi temel olarak pilotlara ve hava trafik kontrolörlerine İngilizce iletişim becerileri kazandırmak için oluşturulmuş bir sistemdir.

 

“Pilot olmak için zaten yeterli derecede İngilizce biliyor olmak gerekmiyor mu, ayrıca İngilizce kursuna ne gerek var?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak maalesef iyi derecede İngilizce biliyor olmak uçuş operasyonlarını yönetmek için her zaman yeterli olmuyor. Havacılık İngilizcesi’ne hakim olmak ve bunu telsiz telefon üzerinden farklı aksanlara sahip uluslararası görevlilerle etkili bir biçimde kullanabiliyor olmak öncelikli ihtiyaç.

 

Son yıllarda gerçekleşen uçak kazaları üzerine yapılan araştırmalarda bu kazaların sebebinin çoğunlukla iletişim yetersizliğinden kaynaklandığı belirlendi. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ise bunun önüne geçebilmek için uluslararası geçerliliği olacak İngilizce Dil Yeterlilik Şartları’nı belirledi. Yani artık tüm pilot ve trafik kontrolörlerinin ICAO’nun İngilizce Dil Yeterlilik Şartlarını yerine getirmesi gerekiyor.

 

 

Son yıllarda gerçekleşen uçak kazaları iletişim yetersizliğinden kaynaklanıyor.
Son yıllarda gerçekleşen uçak kazaları iletişim yetersizliğinden kaynaklanıyor.

 

 

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (International Civil Aviation Organization) İngilizce yeterlilik seviyelerini 1’den 6’ya sıralar:

 

  • Level 1: Pre-elementary
  • Level 2: Elementary
  • Level 3: Pre-Operational
  • Level 4: Operational
  • Level 5: Extended
  • Level 6: Expert

 

Pilot ve hava kontrolörlerinin sahip olması beklenen İngilizce seviyesi ICAO Seviye 4 İngilizce Yeterliliği (ICAO Operational Level 4) olarak adlandırılıyor.

 

Adayların belirlenen yeterliliği sağlayabildiklerini kanıtlayabilmeleri için TEAP (Test of English for Aviation Personnel) uygulanmakta olup sınav British Council tarafından akredite edilir ve ICAO dil yeterlilik göstergesi olarak yıllardır uygulanmaktadır.

 

 

Level 4 seviyesindeki çalışanlar her 3 yılda bir tekrar test edilmelidirler ve başarısız olmaları durumunda uluslararası uçuşlarda görevlendirilmeyebilirler.

 

 

Havacılık İngilizcesi (TEAP) Sınavı yüz yüze mülakat şeklinde gerçekleştirilir ve 4 bölümden oluşur.
Havacılık İngilizcesi (TEAP) Sınavı yüz yüze mülakat şeklinde gerçekleştirilir ve 4 bölümden oluşur.

 

 

TEAP (Test of English for Aviation Personnel) Nedir?

 

TEAP Sınavı pilotlar ve pilot adayları, profesyonel ve öğrenci kontrolörler, uçuş bilgi hizmetleri çalışanları ve radyo operatörleri için hazırlanmıştır.

 

Sınav yüz yüze mülakat şeklinde gerçekleştirilir ve 4 bölümden oluşur. 30 dakika süren sınav adayların İngilizce iletişim kabiliyetlerini ölçer. Buna göre adayların telsiz telefonla sağlanan iletişimlerde konuşma ve anlama yeteneklerinin üst düzeyde olması beklenir.

 

İlk bölümde adaya hızlıca havacılık geçmişi ile ilgili birkaç soru yöneltilir. Burada amaç havacılıktaki rolü hakkında konuşabildiğini ve soruları doğru anlayarak yorumlayabildiğini görmektir.

 

İkinci bölüm ise adayın uluslararası konuşmacıların kaydedilmiş İngilizce konuşmalarını dinlediği kısımdan oluşur. Adaya rutin olmayan bir havacılık durumunda bir pilot veya kontrolörün yaptığı konuşmalar dinletilir. Her konuşmadan sonra adayın bunları tekrar etmesi ya da kendi cümleleriyle açıklaması istenir.

 

Üçüncü kısımda ise yine rutin olmayan havacılık durumları ile ilgili 3 genel kayıt dinletilir. Adayın bu konuşmaları dinleyerek sorulan soruların en azından yarısını doğru şekilde cevaplaması gerekir.

 

Son kısımda ise adaya 1 dakikalık bir kayıt dinletilerek duyduğunu anlatması ve yorumlaması istenir.

 

Sınav sonuçları ise sınav tarihinden itibaren 15 iş günü içerisinde açıklanır.

 

 

Havacılık İngilizcesi kurslarını yurt dışında bire bir veya grup dersleri olarak alabilirsiniz.
Havacılık İngilizcesi kurslarını yurt dışında bire bir veya grup dersleri olarak alabilirsiniz.

 

Havacılık İngilizcesi Kursları

 

Sektör çalışanlarının geçmesi gereken bu sınav için verilen Havacılık İngilizcesi kursları pilotların, hava kontrolörlerinin ihtiyacı olan dil yeterliliğini kazandırmak üzere tasarlanmıştır. Öğrencilere Havacılık ile ilgili senaryolar üzerinden kelime bilgisi ve iletişim becerileri kazandırılır.

 

Kurslarda çeşitli durum canlandırmalarıyla pilot/kontrolör, pilot/pilot, kontrolör/kontrolör iletişimi üzerine çalışmalar, rutin ve rutin dışı operasyonlarda gerçekleştirilen konuşmalar, acil durumlarda doğabilecek yanlış anlaşılmalar üzerine etkili konuşma yöntemleri gibi özellikle konuşmaya yönelik İngilizce dil eğitimi verilmektedir.

 

Havacılık sektörü çalışanlarının yeterli vakte sahip olamamaları durumunda çeşitli çözümler sunan okullar kişiye özel havacılık kurslarının oluşmasına zemin hazırlamıştır.

 

Havacılık İngilizcesi programlarını yurt dışında bire bir ders ya da grup kursları şeklinde nasıl alabileceğinizi ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için Teori Eğitim danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT