Hollanda’da Psikoloji Eğitimi

 

İnsan beyni nasıl çalışır? Neye, neden, nasıl karar veririz? Psikoloji insan zihnini ve davranışlarını inceleyen ve bu incelemenin hayatın her alanında ihtiyaç duyulduğu bir disiplin. Bu nedenledir ki Psikoloji hem Türkiye’de hem de dünyada en çok tercih edilen bölümler arasında.

Sosyal Bilimlerin her alanında olduğu gibi iyi bir üniversite iyi bir kariyer demek. Hepimiz dünyaca tanınmış bir üniversitede eğitim görmek istiyoruz. Yüzümüzü hemen Avrupa’ya döndüğümüzde bizi en çok düşündüren konu ise dil problemi. Eğer Fransızca bilmiyorsanız Fransa’da herhangi bir alanda lisans eğitimi alabilmek neredeyse imkansız. Bu noktada karşımıza çıkan en ideal seçeneklerden biri Hollanda. Hollanda sunduğu 2000’den fazla İngilizce lisans ve yüksek lisans programıyla, Kıta Avrupası’nda birinci sırada yer alıyor.

Hollanda’da Psikoloji lisans eğitimi 3 yıl; ardından 1 ya da 2 yıl da yüksek lisans eğitimi sürer. Klinik Psikoloji için Yüksek Lisans eğitimini tamamlamanız şarttır. Biz bu yazımızda sizler için özellikle – İngilizce program bulmak daha zor olduğu için – İngilizce Psikoloji Lisans eğitimi veren üniversiteleri derledik.

 

 

University of Amsterdam

Amsterdam’ın merkezinde yer alan kampüsünde psikoloji eğitimi sunan Amsterdam Üniversitesi dünya sıralamasında Hollanda üniversiteleri içinde ilk sırada yer alıyor. Donanımlı laboratuvar imkanlarıyla, psikoloji araştırmalarında oldukça önde geliyor. Dünyanın diğer prestijli üniversiteleri ile anlaşmaları olan Amsterdam Üniversitesi, sizlere ilerleyen senelerde farklı bir ülkede de eğitim imkanı da sunuyor.

 

Leiden University

Leiden Üniversitesi psikolojinin alt dallarını tanıyarak, ikinci senenin ikinci döneminden itibaren eğitiminizi kariyerinize devam etmek istediğiniz yöne doğru şekillendirme imkanı veriyor. Küçük gruplardan oluşan sınıflar sizlere aktif bir katılım imkanı sağlıyor. Mezun olduktan sonra Yüksek Lisans programına devam edebilme imkanı sağlayan program, kariyeriniz için çok iyi bir basamak olacak.

 

 

Erasmus University Rotterdam

Psikoloji Biliminde hem teorik hem de pratik yaklaşımlarla ilerlemenizi sağlayacak bir okul olan Erasmus University Rotterdam, problem bazlı öğrenme metodu uygulamaktadır. Dünyanın dört bir tarafından gelen 200’den fazla yabancı öğrencisi ile uluslararası bir atmosferde eğitim alma imkanı bulacaksınız.

 

University of Groningen

Groningen Üniversitesi’nde İlk senenizde genel, biyolojik, gelişim, kişisel ve sosyal psikoloji konularına giriş yapılır. İkinci sene klinik psikoloji, bilişsel psikoloji, klinik nöropsikoloji gibi alanları tanıma şansı yakalarsınız. Araştırma yöntemleri ve istatistik dersleriyle birlikte akademik anlamda tam donanımlı hale gelirsiniz.

 

 

Maastricht University

Bazılarımız sadece insanlar neden ve nasıl böyle düşünür ve davranır sorusuyla yetinmezler, zihin ve davranışlara nasıl müdahale edilir sorusuyla da ilgilenirler. Bu noktada, Maastricht Üniversitesi lisans eğitiminde sizlere hem bilişsel hem de biyolojik psikolojiyi birlikte sunar. Problem bazlı öğrenme tekniği ile, küçük gruplarla interaktiv olarak derslere katılım ve bireysel çalışma imkanı bulursunuz.

 

Vrije University Amsterdam

Programın ilk iki yılında, psikoloji alanında ve metodoloji konusunda geniş bir bakış açısı kazanacaksınız. İkinci yılın sonuna doğru ise, ilgi alanınıza göre bir konu seçerek uzmanlaşma fırsatına sahip olacaksınız. Bu da sizlere gelecek yıllarda kariyerinizi kendi çizeceğiniz yönde ilerleyebilmeniz için bir temel oluşturacak.

 

 

Tilburg University

Tilburg Üniversitesi sizlere kariyerinizi yönetmenize imkan verecek bir program oluşturma fırsatı sunuyor. Hollanda’da ekonomik, adli ve medikal psikoloji alanlarında uzmanlık imkanı sağlayan nadir kurumlardan birisi olan okul, çokuluslu ve küçük sınıflarda interaktif eğitim imkanının yanı sıra mentörlük sistemi ile çalışmalarınızda profesyonel destek alıyor olacaksınız.

 

Psikoloji eğitimi alabileceğiniz diğer Avrupa ülkeleri hakkında bilgi almak için ”Avrupa’da Psikoloji Yüksek Lisans Programları” adlı makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT