İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ

Dünyanın her yerinde İngilizce öğretme ve eğitim kurumlarında çalışabilme imkanı sunan Teacher Training programları ile katılımcılar, İngilizce öğretim teknikleri hakkında bilgi sahibi olurken Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde kullanılan eğitim metotlarını öğrenme fırsatı bulur.

Uluslararası Teacher Training programları, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının İngilizce öğretme becerilerini geliştirmeyi hedefler. Okuma, dinleme, konuşma, yazma, kelime bilgisi gibi birçok farklı alanda uzman kişilerle birlikte çalışan katılımcılar pratik yapma imkanı da bulur.

 

Öğretmenler ve öğretmen adayları seviyelerine göre bir program tercih eder. Sunulan programlar arasında uluslararası geçerliliği olan TESOL ve TEFL, Cambridge CELTA ve DELTA sertifika programları, Creative Teaching and Culture ve CLIL bulunur. Peki bu programların içeriği nasıl?

 

TEFL (Teaching English as a Foreign Language)

Dünyanın her yerinde İngilizce öğretmenliği yapmak isteyen kişilere yöneliktir. Uluslararası geçerliliği olan TEFL’e sahip eğitmenler üniversite, kolej ve dil okullarında çalışabilir. Diğer programlar sonunda sertifika verilirken TEFL programının sonunda adaylara diploma verilmektedir. Amerika ve Avrupa’da yaygındır.

 

TESOL (Teachers of English to Speakers of Other Languages)

TEFL ile aynı nitelikteki TESOL belgesi de yurt dışında İngilizce öğretmek isteyen adaylara yöneliktir. Genellikle Avustralya ve Kanada gibi resmi dili İngilizce olan ülkelerdeki ana dili İngilizce olmayan kişilere İngilizce öğretme alanında kullanılır.

 

CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults)

En çok alınan yeterliliklerden biri olan CELTA, TEFL sertifikasının Cambridge Üniversitesi onayı ile sunulan halidir. Daha önce hiç öğretmenlik deneyimi olmayan ya da çok az deneyime sahip olan kişilere yöneliktir. Ayrıca kariyer değişikliği yapmak, ülkesinin dışında çalışma ve yaşama deneyimine sahip olmak isteyenler de tercih etmektedir.

 

70 ülkedeki 300 merkezde verilen CELTA kursları tam zamanlı 4-5 hafta ya da yarı zamanlı birkaç aylık ya da yıllık programlardan oluşur. Katılımcılara etkili öğretme teknikleri, yetişkinlere İngilizce öğretmenin incelikleri, birebir İngilizce öğretme becerisi kazandırılır.

 

CELTA kursu boyunca katılımcılar bir İngilizce öğretmenin sahip olması gereken en temel yöntemleri öğrenir. Kurs içeriği genel olarak dil analizi ve bilinci, öğrenci öğretmen ve öğretme bütünü, dil becerileri (okuma, dinleme, konuşma, yazma), planlama ve kaynak kullanımı, öğretim metotları, profesyonellik ve sınıf gözetimi gibi konuları kapsamaktadır. Kurs boyunca değerlendirilen adaylar bir sınava girmemektedir. Katılımcılar eğitmenleri tarafından kurs sürecince planlama ve öğretme olarak iki ayrı alanda yapılan ödevler ve stajyer öğretmenlik performansı ile değerlendirilir. Sertifika almak için bu iki aşamadan geçmek gerekir.

 

CELTA sertifikasını alan kişiler, Yetişkinlere İngilizce Öğretme Diploması olan DELTA belgesini alarak eğitimlerine devam edebilirler.

 

DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults)

Dünya çapından en yaygın TEFL/TESOL yeterliliklerinden biri olan DELTA, deneyimli İngilizce öğretmenlerinin kendilerini geliştirmeleri için sunulan bir programdır. Öğretmenler bu programa kariyerinin her aşamasında katılabilir, öğretim becerilerini ve uygulamalarını geliştirme imkanına sahip olabilir. Tam ve yarı zamanlı ya da online uzaktan eğitim seçeneğine sahip olan katılımcıların 21 yaşın üzerinde  ve programa katılmadan önce en az iki yıllık deneyime sahip olması önerilir.

 

DELTA üç modülden oluşur ve 3. modül iki seçeneklidir.

 

Modül 1 dili anlama, metodoloji ve öğretim kaynakları üzerine eğitim verir. Katılımcılar program sonunda iki sınava girer. Her iki sınav da doksan dakikalık yazılıdır.

 

Modül 2 profesyonel uygulama geliştirmeye yönelik diğer öğretmenlerinin gözlemlenmesini de içeren bir programdır. Öğrenciler program boyunca hazırladıkları raporlara ve ödevlere göre puan almaktadır.

 

Modül 3 ise öğretmenlerin uzmanlıklarını genişletmesi, geniş çaplı pratik yapmasına dayanan kurs planlama ve değerlendirmeye, müfredat tasarımına odaklı bir programdır. Öğrenciler hazırladıkları kapsamlı ödevlerden aldıkları puanlara göre değerlendirilmektedir.

 

Creative Teaching and Culture

İngilizce öğretmenlerinin akıcı bir şekilde İngilizce konuşmasına; kelime, gramer ve telaffuz becerilerini geliştirmesine yönelik olarak hazırlanmış programlardır. Kurs boyunca eğitim metotları üzerine pratik yapan katılımcılar; hikaye anlatımı, müzik, şiir, drama gibi yaratıcı yollarla öğrencilerin  derse olan ilgisini arttırmak için gerekli metotları öğrenir. Aynı zamanda bu program; katılımcıların dil, popüler kültür, literatür, politika, eğitim ve daha birçok alanda kendilerini geliştirmelerini amaçlamaktadır. Bu nedenle program süresince kullanılan materyaller, internet ve medya kaynaklı güncel makaleler, anketler, DVD ve videolar ile genişletilmiştir.

 

CLIL (Content and Language Integrated Lesson)

Branş derslerinin öğretimi sırasında İngilizce ve anadilin kullanılmasına yönelik eğitim veren içerik ve dilin entegre olduğu bir programdır. Avrupa Birliği ülkelerinin birçoğunda uygulanan bu program, yabancı dili öğretmekten ziyade yabancı dili kullanarak öğretmeyi esas alır. Kurs boyunca katılımcılar yazılı, görsel ve işitsel kaynaklarla çalışarak, branşlarına özel dil becerilerini geliştirirler. 3-6 haftalık üç modülden oluşan program süresi boyunca her modül için ödev hazırlayan öğretmenler, küçük çaplı öğretim deneyimlerine de katılmaktadır.

 

CAE (Cambridge Advanced Exam Preparation)

CAE, uluslararası geçerliliğe sahip İngilizce dil yeterliliğini ölçen bir sınavdır. CAE hazırlık kursu olarak bilinen bu program katılımcıların okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi alanlardaki dil becerilerini geliştirerek bu sınavda başarılı olmalarını amaçlamaktadır. İsteğe bağlı hafta sayısı değişebilen kurslar boyunca CAE’nin tüm bölümleri detaylı bir şekilde incelenir, deneme testleri ve sınav teknikleri ile katılımcıların sınavdan en iyi notları alması hedeflenir.