İngiltere Eğitimde Amerika’dan Daha mı Pahalı?

İngiltere’deki okul ücretleri gerçekten pahalı ama Amerika’daki kadar değil.

 

Ya da bu basmakalıp kurulan cümlelerden biri.

 

Ya da bu düşünce Harvard $60,000 ya da Yale $48,000 gibi uç miktarda ücretlere sahip üniversiteler yüzünden mi kaynaklanıyor?

 

Daha geniş bir perspektifle California Üniversitesi (Amerika) ile Lancashire Üniversitesi (İngiltere) karşılaştırmasına baksak?

 

Lancashire Preston’da, California Üniversitesi ise Los Angeles’ta dünyanın en iyi 20 üniversitesi içinde bulunuyor.

 

Preston vs. Los Angeles

Lancashire Preston’da bulunup yıllık ücreti £9,000, California Üniversitesi’nin yıllık ücreti $13,251 yani £9,350 kadardır ki bu da ücretlerinin hemen hemen aynı olduğunu gösterir.
Doların yükselip Sterlin’in yükselmesinin öncesinde California ucuz bile sayılabilirdi.

 

 

Washington Üniversitesi vs. Wolverhampton Üniversitesi

Peki Washington Üniversitesi ile Wolverhampton Üniversitesi’nin ücretlerini karşılaştırdığımızda, Washington daha mı ucuz çıkacak dersiniz?

Washington Üniversitesi’nde okul ücreti yıllık $11,839 (£8,354) iken Wolverhampton ya da İngiltere’deki diğer üniversitelerde £9,000’dur.

 

Amerika’daki devlet üniversitlerinin ortalama ücretine $9,410 (£6,610) diyebiliriz.

Peki Arada Bu Kadar Fark Yokken, Pahalılık Sonucu Nereden Çıkıyor?

New York temelli Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nden Peggy Blumenthal bu durumu Amerika’nın yüksek öğretim kurumları için büyük bir yanlış anlaşılma olarak gördüğünü ifade ediyor.

“Okul ücretleri değerlendirildiğinde büyük bir çeşitlilik gözlemleniyor,” diyor. Pratikte de Amerika’daki okulların ücretlerinin bir çoğu İngiltere’deki ve Avrupadaki okullarla kıyaslanabilir düzeydedir.

 

Amerikan yüksek eğitimin lokomotifi sayılan devlet üniversiteleri iki katmanlı bir ödeme sistemine sahiptir, dolayısıyla Amerikalı öğrenciler dışarıdan gelen uluslararası öğrencilere nazaran daha az para öderler.

 

Ve de devlet üniversitelerinde, çoğu öğrenci ekstra masraftan kaçınmak adına evde kalmayı tercih ederler.

 

 

Günümüzde öğrenciler için aile yanı olsun, özel yurt olsun pek çok konaklama imkanı sunuluyor.(Görsel ©Priya.Chauhan)

Konaklama Ücretleri

Genelde diğer bir karışıklığa neden olan konu da Amerika’daki üniversiteler ücretlerini yayınladıklarında okul ücretlerinin içine konaklamanın da dahil olduğu yatak ve yemek fiyatlarını da eklerler.

İngilteredeki aileler yaşam ve konaklama masraflarını, okul ücretinden ayrı bir şekilde ödeme konusunu düşünerek kendilerini avuturlar.

Amerika’daki ücretler korkunç derecede yüksek görünse de, Ms Blumenthal’in da dediği gibi “Çoğu Amerika’lı okul ücretinin tamamı olan parayı ödemez. Amerikan üniversiteleri başlangıcından itibaren ücretlerinde bir çok indirim uygular. Öncelikle üniversiteyi kazandığınıza dair bir başarı mektubu alırsınız ve finansal desteğe sahip olacağınız için size bir sürü kredi ve burs veririz,” diyor. Aynı zamanda kampüs içindeki çalışma olanaklarının olması da bu paranın ödenebilir olmasını kolaylaştırır.

Başka bir faktör de Amerika’daki üniversiteler 4 yılken, İngiltere’dekiler 3 yıldır ve bu Amerika’daki üniversitelere göre ekstra 1 yıl daha ödeme gerektirdiğini gösterir.

 

 

İngiltere mi, Amerika mı üniversite eğitimi ve ücretleri olarak daha pahalı? Fark yaratan etmenler neler? Yoksa aralarında bir fark yok mu? (Görsel ©seniorliving.org)

Daha fazla ya da daha az?

Peki bu ücretler nereye kadar gidecek, artacak mı azalacak mı?

İngiltere üniversite ücretlerinin £9,000 üzerinde olabileceği konusunda sinyaller vermeye başladı. Üniversiteler şimdiden, öğrencilerden daha fazla ücret almaları konusunda zorlanmaya başlandı bile.

Amerika’da ise tartışmalar üniversite ücretlerinin nasıl düşürüleceği konusunda yani tam aksi yönde ilerliyor. Trilyon dolarlara ve üzerindeki rakamlara ulaşan öğrenci üniversite borçlarının giderek ve önlemez şekilde arttığı gözlemleniyor.

Başkanlık seçimlerinde, Demokrat adaylar, üniversite ücretlerinin daha ödenebilir hale gelmesiyle ilgili uğraşmaya devam ediyor. Hillary Clinton ‘Yeni Üniversite Sözleşmesi’ ile öğrencilere ekonomik destekte bulunacağı konusunda sözler veriyor. Bernie Sanders ise bu desteği arttırıp, devlet üniversitelerinin tamamen ücretsiz yapılacağını ve Almanya’da uygulanıyorsa Amerika’da da uygulanabilir olabileceğini vurgulayarak sözlerine devam ediyor.

“Maaşlarının azalmasından ötürü, orta-sınıf ailelerin fazladan harcayacak geliri yok,” diyor Ms Blumenthal.

 

 

Orta Sınıflar Aileler

Bir çocuğu Amerika’da üniversiteye gönderme hayalinin genelde ekonomik kabuslarla sürdüğünü söyleyebiliriz.

“Eğer orta-sınıf bir aileyseniz ve üniversiteye aynı anda göndereceğiniz iki ya da üç çocuğunuz varsa üniversite ücretlerini ödemeniz imkansız.”

Üniversiteler, kimi hedeflediklerini gizleme gereksinimi duymaksızın bu arada kalmış orta-sınıf ailelere yardımda bulunma teklifi sunuyor.

Üniversite ücretlerinin Amerikan öğrenciler için $13,342 (£9,400) olduğu Berkeley, California Üniversitesi ‘Middle Class Access Plan’ını açıkladı. Bu teklif, geliri yıllık $80,000 ile $150,000 arasında olan zengin gelirli ama nakit yönünden fakir ailelere finansal destek sunuyor.

 

 

E-Learning’in de denilen uzaktan eğitim son günler de oldukça popüler (Görsel ©Juhan Sonin)

Ücretleri düşürmek adına teknolojiyi kullanmak

En iyiler arasında sayılan özel üniversiteler de üniversite ücretlerinin düşürülmesi gerektiğinin farkında.

Stanford Üniversitesi rektörü John Hennessy “Üniversite borçları bu zamana kadar arttığı şekilde artmaya devam edemez. Gelir düzeyine göre geri ödeme planın olsun ya da başka bir yol olsun bu soruna bir çözüm bulacağız” diyor.

Online teknolojinin üniversite ücretlerini azaltabileceğini de ifade etmiştir. Kampüste vakit harcamak yerine, internet ortamından derslerin videolarını takip etme yöntemi buna örnek verilebilir.

Öğrenciler, üniversite ortamında vakit geçirme deneyiminden herhangi bir şekilde feragat etmek istemedikleri için online derse en çok karşı koyan taraf aynı zamanda.

Fransa’da INSEAD İşletme okulunun araştırmalarına göre Amerika’daki okulların başarı sıralamalarında azalma olduğunda, üniversite ücretlerini azaltmak yerine artırma yoluna gittikleri gözlemlenmiştir. Bu durum ‘Chivas Ragal strategy’ ile açıklanabilir, bir ürün ücreti arttırılarak satışı ve popülerliği artırılır.

Ortalamaya bakıldığında, Amerikadaki üniversiteler herhangi bir gelişme göstermemiş olmarına rağmen son 30 yılda üniversite ücretlerini %500 arttırmış durumda.

 

 

Amerika ve İngiltere’deki üniversitelerin farkları bir tek bunlar değil.

İngilteredeki ücretlerin hemen ödenme şartı bulunmuyor. Okul ücretlerinin geri ödemesi ancak öğrenci £21,000 üzerinde para kazanmaya başladığında alınıyor ve 30 yıl sonrasında bu borçlar silinebiliyor. Aynı şekilde İngiltere, Büyük Britanya’nın geri kalanıyla aynı sistemi yürütmüyor. İskoçya’da üniversite ücreti bulunmezken, İrlanda’da bu ücret £3,800 civarındadır.

 

Eğitimin sisteminindeki kompleks problemleri çözme üzerine yoğunlaşan Million+ grubub başkanı Pam Tatlow, uluslararası alanda baktıklarında üniversite ücretlerinin nasıl ödeneceği konusunda hiçbir şeyin kalıcı ve kesin olmadığını ifade ediyor.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT