İngiltere Üniversite Başvurusu İçin Niyet Mektubu

Niyet mektubu yazmak İngiltere lisans başvurularında dikkat gerektiren önemli bir konudur. Onlara kendinizi anlatarak, gerçekten başvurduğunuz okulda okuma istediğinizi söyleyebilmeniz için tek şansınız bu olabilir. Ortalama 500-600 kelimeyle genel olarak akademik hedeflerinizi, neden İngiltere’de eğitim görmek istediğinizi ifade etmeniz beklenir.

 

Yazmadan önce plan yapın!

Başvuru yaptığınız İngiltere‘deki okulun niyet mektubu kriterlerini önceden gözden geçirmeniz önemlidir. Yazmadan önce bir içerik listesi oluşturun ve kendinize güvendiğiniz noktaları vurgulamak üzere not alın. Sizin mektubunuz gibi yüzlerce niyet mektubu var. Fark yaratan siz olun. Satır arasında verdiğiniz bir mesaj, ne kadar istekli olduğunuzu gösteren içten bir dil, sizin fark edilmenizi sağlayabilir.

 

Hevesli ve deneyimli olduğunuzu gösterin!

İyi notların ve iş deneyimlerinin yanında İngiltere’deki üniversitelerin sizde aradığı, motivasyon ve başvurduğunuz alana olan ilginizdir. Başvurduğunuz alana nasıl yöneldiğinizi, size ilham veren hocalarınızı, bir şeyler başarma isteğinizi sıradan olmaktan kaçınarak anlatmalısınız. Bu konuda bilgi birikiminizin olduğunu göstermek, varsa başvurduğunuz alanda yer aldığınız projelerden bahsetmek ilgi ve isteğinizin küçük birer kanıtı olabilir. Kazandığınız ödüller, burslar ya da elde ettiğiniz başarılardan ilgili olanlara mektubunuzda yer verebilirsiniz.

 

Kendinizi anlatmaktan çekinmeyin!

Sosyal aktiviteleriniz, hobileriniz kimi zaman seçtiğiniz alanla alakasız gibi görünse de yetenek ve becerilerinizi ortaya çıkarmada etkilidir. Örneğin bir spor takımında kaptan oyunca olmak; takım ruhu, sorumluluk bilinci, liderlik becerileri ve rekabet kabiliyeti gerektirir. Bunlar da her alanda başarı elde etmenin olmazsa olmazıdır.

 

Niyet mektubunuzu değerlendiren komisyon gelecekte kendileriyle çalışabileceğinize dair işaretler aramaktadır. Sizin bu alanda başarılı olacağınızı gösteren değişik örnekleri, ilgi çekici yönlerinizi, kazanımlarınızı, zorluklarla nasıl başa çıktığınızı görmek isterler. Bu nedenle, İngiltere üniversitelerinden kabul almanız halinde yapacağınız çalışmalardan, gelecek planlarınızdan da mektubunuzda bahsedebilirsiniz.

 

Sade, içten ve farklı olun!

Genel olarak kullanılan tekrarlar, hobi ve ilgi alanları için verilen listeler, internetten ya da arkadaşlarınızdan kopyaladığınız niyet mektuplarından alıntılar yazınızı basit ve sıradan bir hale getirir. Anlamını çok iyi bilmediğiniz süslü kelimeler kullanmaktan da kaçınmalısınız. Mektubunuz, hayatınızdaki her detayı yazdığınız gösterişli bir yazı olmamalıdır. Siz de jüride olsanız, samimiyetine güvendiğiniz mektubu seçmez miydiniz?

 

Üniversite niyet mektubu yazınızı bir teşekkür ile bitirdikten sonra dilbilgisi hatalarınızı gözden geçirip bu konuda tecrübesi olduğunu bildiğiniz kişilere danışabilirsiniz. Unutmayın yalnız değilsiniz. Gerçekçi, pozitif ve özgün olup farklık bir mektup yazarak diğer adaylar arasında kendinizi gösterebilirsiniz.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT