İrlanda hakkında az bilinen 5 enteresan bilgi

İngilizce öğrenmek ya da İngilizce’sini geliştirmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği adreslerden biri olan, yeşilin maviyle karışıp gönülleri huzura erdirdiği bu tatlı ada İrlanda hakkında az bilenen 5 enteresan bilgiye yer verdik!

 

 

 

1) Cadılar Bayramının menşei İrlanda!

Dünyanın pek çok ülkesinde kutlanan Cadılar Bayramı esasen eski bir pagan Kelt geleneği olan Samhain Festivali’ne dayanmaktadır. “Samhain” Eski İrlandaca’da yaz ve son anlamlarına gelen kelimelerin birleşiminden oluşmakta ve efsaneye göre 31 Ekim gecesi ölüler alemi ile canlılar alemi arasındaki sınır ortadan kalkmaktadır.

 

 

 

2) Dünyanın en eski barı burada!

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre şimdiye dek bulanabilmiş dünyanın en eski barı İrlanda’nın Athlone kentinde bulunuyor! Sean’s Bar adındaki bu mekanın yaklaşık olarak M.S. 900 yılında açıldığı söyleniyor.

 

 

 

3) Adada hiç yılan yok!

Efsaneye göre Aziz Patrick bütün yılanları denize dökmüş ve ada yılanlardan temizlenmiş! Fakat adada hiç yılan bulunmayışının asıl sebebi buzul çağına dayanıyor. Buzul Çağı, soğukkanlı sürüngenlerin yaşamasına elverişli bir iklim değil. İrlanda’nın Britanya ile kara bağlantıları olan buzullar eridikten 2000 yıl sonra da Britanya ile Avrupa arasında kara bağlantılarının olması, İrlanda’da hiç yılan yokken Britanya’da neden olduğunu da açıklıyor.

 

 

 

4) İlk Duty Free Mağazası

Yerel/ulusal vergi ve harçları ödemeden gümrüksüz alışveriş yapabilmeye olanak tanıyan  Duty Free Shop ilk olarak İrlanda’da açılmış. 1947 yılında Shannon Havaalanında, Brendan O’Regan tarafından kurulmuş olan mağaza günümüzde de hala faaldir.  

 

RankCountryTea consumption
1 Turkey7.54 kg (266 oz)
2 Morocco4.34 kg (153 oz)
3 Ireland3.22 kg (114 oz)
4 Mauritania3.22 kg (114 oz)
5 United Kingdom2.79 kg (98 oz)

5) Dünya’nın en çok çay tüketen üçüncü ülkesi

İrlanda dünyanın en çok çay tüketen üçüncü ülkesidir. Beklentilerimizin aksine İngiltere, İrlanda’yı iki sıra geriden takip ediyor. Türkiye ise bu sıralamada pek tabii beklenildiği gibi birinci sırada yer alıyor.

 

 

 

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT