İrlanda’da mezuniyet sonrası çalışma izni hakkında bilmeniz gerekenler

 

 

İrlanda son yıllarda muazzam ölçüde yabancı öğrenci çekiyor ve bu talep her geçen gün artıyor. Bunda özellikle hükümetin politikası önemli rol oynuyor. Yabancı öğrencilerin ekonomiye katkısını görmezden gelemeyen hükümet, yabancı öğrencilere İrlanda’da okurken ve sonrasında birçok fırsat tanıyor.

 

 

 

 

İrlanda hükümetinin yabancı öğrencilerden beklentisi büyük!

 

2012 yılından bu yana İrlanda’ya gelen yabancı öğrenci sayısında % 25 oranında bir artış var. Yabancı öğrenciler şu an toplam öğrenci nüfusunun % 9’unu oluştururken, hükümet bu oranı 2020 yılına kadar % 15’e çıkarmayı planlıyor. Bunu sağlamak içinse dil eğitimi dahil ülkeye gelen yabancı öğrencilere eğitim alırken çalışma hakkı veriyor. Tabi mezuniyet sonrasında da değerlendirilebilecek farklı seçenekler mevcut.

 

 

Peki ya mezuniyet sonrası?

 

İrlanda’da öğrenci olmak avantaj. Mezuniyet sonrası da… İrlanda’da bir yüksek öğretim kurumunda eğitim aldıktan sonra ülkede kalarak iş arayabilir, bu süreçte çalışabilir, çalışma izni alabilir ve oturum için başvurabilirsiniz.

 

 

Third Level Graduate Scheme

 

İrlanda’da lisans, master veya doktora bitirdiğinizde  iş aramak için oturma izni alabilirsiniz. Bu izin lisans öğrencileri için maksimum 12, yüksek lisans ve doktora öğrencileri içinse 24 aylık bir süreyi kapsıyor. Bir kereliğine öğrenci vizelerinin uzatılması şeklinde veriliyor ve sınav sonuçlarının ellerine ulaştığı günden itibaren başlatılıyor.

 

İrlanda master sonrası çalışma izni değişikliklerini görmek için tıklayınız.

 

Bu süre içinde haftada 40 saat çalışabilir ya da iş arayabilir, sonrasında da çalışma izni ve green card başvurularıyla ülkede kalmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca yeniden bir yüksek öğretim kurumunda eğitim alma hakkına da sahipsiniz. Ancak bu eğitimi önceki eğitimleri de kapsayacak şekilde toplam 7 yıl içinde tamamlamak gerekiyor.

 

 

 

 

Ne zaman ve nasıl başvurabilirsiniz?

 

Öğrenciler GNIB kartı yenilemek için gerekli olan standart belgelere ek olarak sınav sonuçlarını alır almaz başvuruda bulunabilirler.

 

 

Critical Skills Employment Permit

 

Third Level Graduate Scheme ile verilen sürenin ardından eski adıyla Green Card yeni adıyla Critical Skills Employment Permit’e başvurabilirsiniz. Bu izin iş gücü yetersizliği çekilen sektörler için verilmektedir.

 

Bunun için:

 

  • İş gücü yeterli olmayan sektör ve işlerde yıllık €60,000 maaşla bir iş bulmanız

ya da

  • Daha kısıtlı bir iş listesinde €30,000 – €59,000 maaşla bir işe girmeniz gerekiyor.

 

 

Çalışma izni (Work Permit)

 

Bulduğunuz işte yıllık maaşın €30,000 olması genel çalışma izni almak için yerli.

 

Hem Critical Skills Employment Permit hem Work Permit için:

 

  • Bir şirketten ya da işverenden 2 yıl ve daha fazla süreyle iş teklifi almış olmanız,

 

  • Doğrudan işveren tarafından işe alınmış ve ondan maaş alıyor olmanız gerekiyor.

 

Aracı kuruluşlardan gelen iş teklifleri sayılmıyor.

 

2 yıllık çalışma izninin ardından bölgenizdeki göçmenlik ofisine giderek yaşama ve çalışma izni veren Stamp 4 için başvuruyorsunuz. Ancak bunun için Department of Jobs, Enterprise and Innovation’dan bir destek mektubu almak şart. Bu izin 2 yıl süreyle veriliyor ve yenilenebiliyor. İrlanda’da 5 yıl oturma iznine sahip olarak yaşadığınızda, uzun süreli oturum izni için başvurabiliyorsunuz.

 

 

Araştırmacılar için çalışma izni (Hosting Agreement Scheme)

 

Araştırmacı olarak ülkede kalmak isteyenler Hosting Agreement Scheme altında akredite araştırma kuruluşlarında 3 ay ile 5 yıl arasında çalışma izni alabilirler

 

 

 

 

Nasıl iş bulabilirsiniz?

 

İş bulma konusunda ne yapacağınızı bilemiyorsanız okulunuz size bu konuda yardımcı olabilir. Üniversitelerin kariyer büroları bu konularda oldukça deneyimlidir. Örneğin Griffith College mezuniyet sonrası dönem için kariyer seçenekleri, iş arama, CV yazma, başvuru formu doldurma, cover letter yazma, iş görüşmesine hazırlanma gibi konularda öğrencilere yardımcı olan bir Kariyer Danışmanlığı bölümüne sahiptir.

 

Yurt dışında eğitim almayı düşünüyor ve hangi ülkeyi seçeceğinize karar veremiyorsanız İrlanda’yı size gözü kapalı öneriyoruz!

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT