İrlanda’da Okuma ve Çalışma

 

 

İrlanda muhteşem doğasıyla, zengin kültürüyle, sıcakkanlı halkıyla beraber sağladığı kaliteli eğitimle tüm dünyadan öğrencileri kendine çekiyor. Avrupa’nın nezih ülkelerinden biri olması ve yüksek yaşam kalitesi onu birçok ülkeden daha ayrıcalıklı bir konuma taşıyor.

 

Ülke özellikle İngilizce’nin ana dili olması sebebiyle dil kursu öğrencilerinden ve köklü okullarının verdiği kaliteli eğitimle lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden yüksek talep alıyor.

 

İrlanda Hükümeti dil eğitimleri de dahil olmak üzere 25 hafta ve üzeri eğitim almaya gelen yabancı öğrencilere 8 ay çalışmak izni veriyor. Yurtdışında eğitim görürken çalışma izni almak öğrenciler için kaçırılmayacak bir fırsat. Eğitim dönemlerinde haftada 20 saat part time çalışma izni sağlanırken tatil dönemlerinde (15 Aralık – 15 Ocak arası ve Haziran-Eylül ayları arası) bu süre tam zamanlı olarak 40 saate kadar çıkıyor.

 

 

Google, Dublin
Google, Dublin

 

 

“Avrupa’nın Silikon Vadisi” olarak anılan Dublin’de Apple, Microsoft ve Google başta olmak üzere birçok teknoloji şirketinin merkezi bulunuyor. Eğitim almak üzere Dublin’e gelen öğrenciler bu teknoloji devlerinde çalışma fırsatı yakalayıp hayatlarının en önemli iş tecrübelerini edinebilirler.

 

İrlanda’da lisans, yüksek lisans veya doktora eğitiminizi tamamladıktan sonra iş aramak için bir yıllık süreyle vize başvurusunda bulunabilir ve bu sürenin sonunda ülkede kalmak için yeşil karta veya çalışma iznine başvurabilirsiniz.

 

Yükseköğreniminizi İrlanda’da tamamlamak hem aldığınız eğitimin kalitesi hem de geleceğinize yapacağınız yatırım açısından hayatınızı zenginleştirecek muhteşem bir fırsat.

 

 

St Patrick's Day, Dublin
St Patrick’s Day, Dublin

İrlanda Hakkında

 

  • İrlanda yaz aylarında 16 ile 20 derece arasında değişen ılıman bir iklime sahip. Kış aylarında sıcaklık nadiren sıfırın altına düşüyor ancak yağmur ve rüzgar yüzünden hava daha soğuk hissettirebiliyor.

 

  • Ülkenin yılda 9 adet resmi tatili var: Mayıs, Haziran ve Ağustos aylarının ilk Pazartesileri ile Ekim ayının son Pazartesi günü, Yeni Yıl, St. Patrick Günü (17 Mart), Paskalya Günü, Noel Günü ve St. Stephen’s Day (26 Aralık).

 

  • İrlanda 5 adet uluslararası havaalanına sahip: Ireland West Havaalanı Knock, Dublin Airport, Shannon Havaalanı, Belfast Uluslararası Havaalanı, Cork Airport.

 

  • Konaklama tipine bağlı olarak öğrencilerin İrlanda’da yaşam giderleri yıllık €10,000 ile €15,000 arasında. Kira, yemek, kitap, çamaşır, ilaç, ulaşım ve sosyal harcamaları içeren bu fiyatlar eğitim ücretlerini kapsamıyor. Eğer Dublin dışında yaşıyorsanız bu ücretler çok daha düşük olabilir.

 

  • Eğer ülkede tam zamanlı öğrenci olarak yaşıyorsanız Student Leap Card adı verilen şehirdeki toplu taşıma araçlarını indirimli olarak kullanmanıza olanak sağlayan biniş kartlarından alabilirsiniz. Bu kart şehirdeki günlük yaşamınızda size oldukça yararlı olacaktır.

 

  • İrlanda müzik, sinema, yemek ve daha pek çok farklı tarzdaki festivale ev sahipliği yapmasıyla oldukça eğlenceli bir ülke. Özellikle 17 Mart’ta St. Patrick’s Day’e katılırsanız hayatınızın en yeşil gününü yaşayabilir; eğer Dublin’de bulunuyorsanız ülkenin en büyük geçit törenine şahit olabilirsiniz.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT