İş İngilizcesi Neden Gereklidir?

‘İngilizce benim hayatım için gerekli midir?’

 

Bu soruyu soracağımız noktayı çoktan geçtik. İngilizce artık sadece iş hayatında değil, öğrenim hayatında hatta günlük hayatta bile mutlaka gerekli hale gelmiştir. Artık bir ihtiyaç değil, zorunluluktur. İngilizce, İngiltere ve Amerika başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ve tüm dünyanın konuşmakta olduğu ortak dil ve AB’nin resmi dillerinden biri olması günümüzde İngilizce dilini öğrenmenin gerekliliğini ve önemini en iyi şekilde kanıtlamaktadır.

 

İster ilkokulda olalım, ister lisede, istersek üniversitede yabancı dil ile alakası olmayan bir bölümde okuyalım veya iş hayatına adım attığımızda İngilizceyi kullanmama gerek yok diye düşünelim sonuç değişmeyecektir. Okuduğumuz okul, yaptığımız iş ne olursa olsun ucundan kıyısından bile olsa İngilizce bilmek şart. Kullanım oranı değişiklik gösterse de biliyor olmamız gerekmektedir.Çünkü okuyan, araştıran, hatta sadece günlük hayatında bilgisayar kullanan birinin bile İngilizce hayatının her yerinde mevcuttur.

 

Peki İngilizce iş hayatında ne kadar önem taşımaktadır?

İngilizcenin iş hayatındaki yeri son derece hayati önem taşımaktadır desek sanırım abartmış olmayız. Çünkü son yıllarda ülkemizde de çok sayıda yabancı ve yabancı ortaklı şirketler olması, dış ülkeler ile yapılan ithalat – ihracat, başta işverenler olmak üzere, çalışanlar için İngilizce bilgisini tamamen gerekli hale getirmektedir. Yayın yapan birçok TV programları (diziler, show programları, belgeseller, …), internet siteleri, İngilizce dilindedir.Kariyer planları yapan biri için, başarı merdivenlerini İngilizce bilmeden tırmanabileceğini düşünmek ancak onun yerinde saymasına neden olur. Hayat-iş-İngilizce, sacın üç ayağını oluşturan unsurlardır. Bunlardan İngilizceyi çıkardığınızı varsayın, Hayat ve İş sallanır ve sacın üzerindeki siz düşersiniz. Ayrıca sacın üçüncü ayağına sizin İngilizce bilginiz yerine, İngilizce bilen üçüncü bir kişiyi getirdiğinizde- ki bu bir tercüman olacaktır- ne yazık ki sizin anlatmak istediğinizi tam olarak ifade edemeyip telafisi olmayan sonuçların doğmasına neden olabilir. Hem sizin yerinize kariyer merdivenlerini tercümanın çıkmasını bekleyemeyiz. En iyisi kendi işinizi kendinizin görmesidir.

 

İngilizce’nin iş hayatındaki önemi bu yola giren herkes tarafından zaten bilinmektedir. Etkin bir İngilizce kullanımı için yapmamız gerekenler neler onları ele alalım. Öncelikle kendimizi alan bilgisinde uzmanlaştırmamız gerekiyor ki faaliyetinde bulunduğumuz işte gerek Türkiye içi gerekse uluslararası pazarlarda şirket adına kendimizi temsil edebilelim.

 

İş İngilizcesi bilgimizi geliştirmek için bir destek almamız gerekebilir. Tercihini yurtdışında kısa süreli kurs programına katılmaktan yana kullananlar için farklı seçenekler mevcuttur. Bu kurslar, iş hayatında ihtiyaç duyulan konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini, iş İngilizcesi kelime hazinenizi ve dil bilginizi geliştirmeyi hedeflemektedir. Böylelikle İngilizce konuşulan bir iş ortamında veya küresel pazarda başarılı olmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri edinmiş ve eksikliklerinizi tamamlamış oluyorsunuz. Size sağlayacağı katkılar ise gözardı edilemeyecek kadar fazla. Yani kendinizi olmayı hayal ettiğiniz kişilerin yerinde görmek istiyor, emin adımlarla ilerleyerek hedefinize ulaşmayı amaçlıyorsanız bu gibi destekler birer ihtiyaçtır. İngilizce’nin anavatanında bu kurslara katılıyor olmanız zaten sizin için büyük bir fırsat olacaktır. Pratiğinizi geliştirmek için size sağlanan sanal ortamlarda aktif olarak bulunmanız size katkıda bulunacaktır.

 

Sonrasında, iş İngilizcesi konusunda bilgimizi tamamen sağlamlaştırdığımız zaman özgüvenimiz de yerine gelecek ve çalışma hayatımızda daha emin ve sağlam adımlarla ilerlememize yardımcı olacaktır. İş dünyasında İngilizce’nin önemini bu aşamaları yerine getirdikten sonra daha kolay anlayacak ve ne kadar doğru bir karar verdiğinize bizzat şahit olacaksınız.

 

İş İngilizcesi Sertifika Geçerliliği

Kurs bitiminde alacağınız sertifika ile kişisel gelişiminizi sağlamlaştırmak adına  katılmış olduğunuz iş İngilizcesi sertifika programında başarılı olduğunuzu ve kursu tamamladığınızı kanıtlayabilirsiniz. Bu sertifika diploma yerine geçmemektedir. Başarı merdivenlerini bir bir çıkarken katılacağınız diğer kişisel gelişim programlarına eklenebilir bir sertifika almış olacaksınız.

 

İş İngilizcesi eğitimi alabileceğiniz en iyi dil okulu seçeneklerini senin için derledik, incelemek için En İyi İş İngilizcesi Kursları blog sayfamızı ziyaret edebilirsin.

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT