İsviçre’de Öğrenci Olmak…

İsviçre deyince aklımıza genellikle doğal güzellikleri, peynirleri ve bankalarıyla meşhur bir ülke gelse de, bu küçük ülkenin aslında eğitim sektöründe de sadece Avrupa’nın değil, dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz?

 

Bu belli başlı üniversitelerin ayrıntılarına geçmeden önce, İsviçre’de öğrenci olmanın artılarına değinelim.

 

Öncelikle gayet çok kültürlü bir ülkede olduğumuzu hatırlayalım. Avrupa’nın ortasında konuşlanmış olan bu küçük ülkede (41 bin km2’lik yüz ölçümüyle Konya’ya rakiptir), 8 milyon kişilik nüfusa rağmen (İstanbul’un yarısı mı dedi biri ?) dört resmi dil konuşulmaktadır: Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanş. Romanş dilinde eğitim alabileceğinizi düşünmüyorum, konuşan kişi sayısı %1’in altında, ama diğer üç dilde ve tabii ki İngilizce eğitim alma olanağı pek çok üniversite arasından tercih yapmanızda da oldukça yardımcı olacak. İsviçre 26 kantondan oluşmaktadır ve kısmi olarak dillere göre üç bölgeye ayrılmıştır. Her kantondaki kurallar birbirinden farklıdır (örneğin okula başlama yaşı, ehliyet alma ölçütleri ve yaşı, gibi).

 

İsviçre’de konuşulan dillerin coğrafi dağılımı

 

İsviçre insan hakları konusunda oldukça gelişmiş bir ülke. Her kültürden insanla tanışabileceğiniz bu coğrafyada herkes birbirine saygılı. Hemen herkes evden işe ya da üniversiteye bisikletlerini kullanarak gidip geliyor. Ayrıca pek çok uluslararası kuruluşun, devletin ve tabii ki üniversitelerin yabancı öğrencilere de burs olanağı sağladığını unutmayalım. İsviçre’de devlet üniversiteleri kısmen ücretsiz; bir dönem için 500 ila 1000 CHF arasında değişen bir harç yatırmanız gerekiyor ancak çalışmıyorsanız ya da yeterli geliriniz olmadığını gösterirseniz bu harcı da sizden almıyorlar.

 

Gelelim İsviçre’de öğrenci olarak yapabileceklerinize…

Yazları İsviçre’de pek çok gölden birinde yüzebilir, yelken veya kano kullanarak kısa da olsa sıcak günlerin keyfini sürebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarında ülkenin çeşitli kasabalarında birkaç hafta arayla düzenlenen bağ bozumu festivallerine katılıp çiçek kokuları veya güz yapraklarının o tablomsu renkleri eşliğinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Kışlarıysa elbette kayak ve kızakla kaymanın tadına doyabilirsiniz. Üstelik üniversite kulüplerinin düzenlediği kayak haftalarına katılırsanız oldukça kârlı, farklı ve eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca dere tepe gezmek her mevsim olası. İsviçre’de tren ağı oldukça yaygın. Dağların tepesine bile trenle çıkmak mümkün. Zaten Avrupa’nın en yüksek tren istasyonu da yine bu ülkede, 3454 metrede, Jungfrau’nun doruklarında bulunuyor. Üstelik öğrenciyseniz ve 25 yaşından küçükseniz ekonomik kartlardan (bkz. Voie 7) satın alarak nedeyse bedavaya ülkeyi turlamanız olası.

 

Jungfraubahn Tren İstasyonu, Avrupa’nın en yüksek rakımlı tren istasyonudur.

 

İsviçre’deki üniversitelerin spor ve sosyal etkinlik kulüpleri oldukça gelişmiş ve ücretsiz (ya da cüzi ücretli) olduğundan herhangi bir sporun ya da etkinliğin yokluğunu hissetmeyeceksiniz. Aksine şimdiye kadar yapmadıklarınızı deneme şansınız olabilir. Üniversitelerin düzenlediği ücretsiz konferanslar da cabası. Bir bakmışsınız Stephen Hawking karşınızda.

 

Son olaraksa, yapabileceğiniz en güzel şey ülkenin konumundan yararlanıp çevredeki pek çok diğer ülkeyi de gezebilmeniz olacaktır. Cenevre’den trenle 1,5 saatte Lyon’a, 3 buçuk saatte Paris’e veya 4 saatte Milano’ya, 6 saatte Venedik’e, Zürih’ten 4 saatte Heidelberg’e, Stuttgart’a veya Münih’e ve uçakla bir-iki saat mesafedeki daha onlarca şehre hemencecik ulaşabilirsiniz.

 

Peki, her şehri ayrı meşhur olan bu ülkenin dünya çapında başarılı üniversiteleri hangileri? Hemen şehirlere bölerek bu önemli üniversitelerden bahsedelim.

Zürih

Zürih, İsviçre’nin en kalabalık şehri ve iki önemli üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Bunlar;

 

  • Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü (Dünya sıralamasında, ilk 20’de bulunuyor, aynı zamanda Albert Einstein’ın mezun olduğu üniversite)
  • Ve Zürih Üniversitesi (o da ilk 55’de.)

 

Biraz da bu üniversitelerin katkısından olsa gerek pek çok büyük teknoloji şirketinin ve bankanın ana büroları bu şehirde bulunuyor. Bu da öğrenciler için staj olanaklarının çokluğuna işaret ediyor.

Cenevre

Cenevre, İsviçre’nin en göz önündeki şehirlerinden biri ve pek çok sosyal toplum örgütünün (UNICEF, WHO, UNHCR, ICRC vb.) ve Birleşmiş Milletler’in ana ofisleri burada bulunuyor. Bu da şehri oldukça önemli kılıyor. Şehrin en büyük üniversitesi, Kalvinizm akımına da ev sahipliği yapan Cenevre Üniversitesi (kendisi ilk 60’da).

Basel

Nedeyse Fransa ve Almanya sınırları dâhilinde bulunan Basel, ülke sanayisinin büyük bir bölümünü sınırlarında bulunduruyor. Bu da ekonomik açıdan bu kantonu oldukça önemli bir yere sokuyor. Burada Basel Üniversitesi bulunmakta. Dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında 87. sırada.

Lozan

Şu günlerde “yapay beyin projesi”yle dikkatleri üzerine çekmiş olan Lozan Politeknik Üniversitesi dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında. Ayrıca bu kanton, ilk 300’deki Lozan Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapmakta. Küçük bir alana kurulmuş olan Lozan’nın en bilinen özelliği öğrenci şehri olması. Şehirdeki öğrenci sayısı gerçekten de çok fazla ve buna bağlı olarak yapılabilecek etkinlikler de diğer pek çok şehre göre daha kapsamlı. Elbette UEFA gibi birkaç örgütün ana ofislerinin de burada konuşlandığını belirtmekte de fayda var.

Bern

İşte İsviçre’nin başkenti… Pek çok kişinin bildiğinin aksine ülkenin başkenti Zürih değil, Bern. Elbette burada da, ilk 200’deki Bern Üniversitesi var. Einstein her ne kadar Zürih’den mezun olmuş olsa da, Bern’de bir süre oturmuş, dilerseniz evini ziyaret edebiliyorsunuz.

Neuchâtel

Ülkenin bir diğer önemli üniversitesi de Neuchâtel’de bulunan Neuchâtel Üniversitesi. Burada da özellikle Fransızca ve İngilizce dillerinde eğitim alabilir, doğal güzelliklerin tadını çıkartabilirsiniz.

 

Elbette bu saydığım devlet üniversitelerinin yanı sıra ülkedeki pek çok başka başarılı üniversite ve enstitü de eğitim sektöründe en önlerde yer alıyor.

 

Bu kadar küçük bir ülke için, başarılı üniversite sayısı oldukça fazla değil mi? Bu durumun bir başka artısı, ülke küçük olduğu için aynı anda pek çok üniversiteden ders alabilme olanağına sahip olmanız. Örneğin Cenevre’de Radyo Televizyon okurken, Cenevre’ye 35dakika mesafedeki Lozan’da, bir başka üniversitede ek derslere katılabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

Görsel: By Marco Zanoli (sidonius 13:20, 18 June 2006 (UTC)) – Swiss Federal Statistical Office; census of 2000, CC BY-SA 3.0

Görsel: By Salamanamanjaro at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT