İsviçre’de Yemek Kültürü

İsviçre’ye öğrenci olarak geldiniz; peki burada hayatta kalmaya çalışırken tadabileceğiniz yemekler hakkında bilginiz var mı?

 

“Çikolataaa!” diye bağıranları duyar gibiyim. Elbette İsviçre Lindt, Cailler, Toblerone, Frey, Nestle, Milka gibi çikolatalarıyla Mövenpick gibi dondurmalarıyla meşhur bir ülke, ancak burada geçireceğiniz süreyi sadece dondurma ve çikolata tüketerek harcarsanız çok geçmeden birkaç kilo almanız kaçınılmaz.

 

Elbette size karşı açık olacağım, İsviçre bir Akdeniz mutfağı kadar çarpıcı ve albenili yemekler koymayacak önünüze. Ancak bir kısmını evde de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz pek çok doyurucu ve lezzetli yemek bulunuyor. Kısaca bunlara bir göz atalım.

 

Listemizin en başında tabii ki de Fondü var. Fondünün 3 genel türü, bir de alt türleri bulunmakta. Peynir Fondüsü, Çikolata Fondüsü ve Et/Çin Fondüsü. Sonuncusu İsviçre işi olmadığından onu geçiyorum. Peynir ve Çikolata fondüleri İsviçre’nin her noktasında bulabileceğiniz iki güzellik. Ancak gittiğiniz bölgeye göre yapılışları, içine konulan peynirler değişebiliyor.

 

Örneğin genel olarak bilinen peynir fondüsünü, fondü çatalınızla ekmek ya da patates banarak yiyorsunuz. Oysa Valais tarafında yapılan fondü daha az kıvamlı ve içerisinde domates sosu bulunuyor; çorba gibi akışkan olduğundan kepçe ile alıp tabağınızdaki ekmek ya da patateslerin üzerine dökmeniz gerekiyor. Genel olarak her iki fondü türünün de yanında beyaz şarap içilmesi tavsiye ediliyor. Su içmekten de kaçınmanız gerektiği söyleniyor, yoksa yediğiniz peynir midenizde şişkinliğe sebep olabilir.

Peynir ve Çikolata Fondüsünün kapları değişiklik göstermekte.

 

 

 

Peynirler üzerinden devam edelim. Sıradaki yemeğimiz Raklet ya da Fransızca yazılışıyla Raclette. Rakleti iki türlü hazırlamak mümkün. İlki daha çok lokantalarda bulabileceğiniz ya da paraya kıyarsanız kendiniz de satın alabileceğiniz büyük ampullü, yarım tekerlik raklet peyniri için düzenlenmiş olan ısıtıcılar. İkinci seçeneğiniz ise her popüler markanın da piyasaya sürdüğü tel ısıtıcılı elektrikli modern masa üstü raklet makinası. Bu ikinci seçeneğin bir diğer avantajı, ısıtıcının alt kısmında peynirinizi eritirken, üst kısmında ise biber, domates, soğan, mantar gibi çeşitli sebzeleri soteleyebiliyor oluşunuz.

 

 

Gelelim Rösti’ye. Rösti, Bern bölgesinden çıkmış bir yemek ve basitçe söylemek gerekirse rendelenmiş patateslerin tavada kızartılmasıyla hazırlanıyor. Genellikle kahvaltıda yenmesi tercih edilmekle birlikte her öğün için uygun bir yiyecek.

 

Röstiyi evde de kolayca hazırlayabilirsiniz (Görsel: ©Ipek Ortaer).

 

İsviçrelilerin sabah kahvaltılarının demirbaş yiyeceklerinden bir diğeri ise Müsli. Müslü için elma, kuru yulaf, fındık ve bademden oluşan bir çeşit kahvaltı gevreği diyebiliriz. Günümüzde pek çok farklı yemişle de yapılan ve sütle karıştırılarak yenen bu gevreği 1900 yılında Zürihli beslenme uzmanı Dr. Maximilian Oskar Bircher-Benner, kendi hastaları için üretmiş. Bu doktora atfen müsli, Birchermüesli adıyla da bilinmekte.

 

(Görsel: ©Anna Moderska).

 

Sırada, herkesin özellikle son yıllarda sıkça duyduğu “Café de Paris” soslu bonfile var. Adına zıt olarak bu sosun Paris’le bir ilgisi yok. Tamamıyla İsviçre’den çıkan bir sos; olay ise bu sosa ismini veren “Café de Paris” lokantasının Cenevre’de bulunması. Bir gün yolunuz Cenevre’ye düşer de bu soslu eti yerinde tatmaya karar verirseniz, bugün itibariyle (2016 Şubat) baktığımda bir menünün fiyatı 42,5 CHF yani 128 Türk Lirası idi. Menüye içecekler ve tatlı dahil değil.

 

İşte evde de kolayca hazırlayabileceğiniz bir diğer doyurucu yemek Älpermagronen. Makarna, patates ve peynir fırınlandıktan sonra üzerine karamelize soğan eklenen ve yanında da elma püresiyle yenilen, İsviçre’nin Alman bölgesine has bir yemek.

 

 

Biraz da tatlı kısmından bahsedelim.

Yukarıda bahsettiğimiz markaların çikolatalarına ek olarak, çevredeki pek çok butik çikolatacıdan da tatlı ihtiyacınızı karşılamanız mümkün. Çikolataya ek olarak örneğin Gruyère şehrine özgü “double crème” (bir çeşit krema) eşliğinde İsviçre’ye özgü koca bezelerden yiyebilirsiniz.

 

Özellikle çikolata ve şeker tutkunlarını tek bir ısırışla kendinden geçirebilecek kadar şekerli ama bir o kadar da lezzetli olan caraque’ı tadabilirsiniz.

 

(Görsel: ©Wikipedia).

 

Eğer bir Escalade vakti (Escalade için kısaca, 1602 yılının aralık ayında Savoya hanedanlığının saldırısından, askerlerin üzerine çorba kazanları dökerek kurtulan Cenevrelilerin kutladığı bayrama verilen ad diyebiliriz) Cenevre’de bulunursanız küçük kazanlar şeklinde, içerisinde badem ezmeleri de bulunabilen, çikolataları kırıp yiyebilirsiniz.

 

 

Elbette yukarıda saydıklarımız dışında İsviçre’de tadabileceğiniz, genellikle adları İsviçre kasaba ve şehirlerinden gelen Emmental (Emmental şehri), Gruyère (Gruyère şehri), Vacherin (Fribourg bölgesi) ve Tête de Moine (Bern bölgesi) gibi pek çok yöresel peynir ve ayrıca sığır etinden hazırlanan Viande des Grisons gibi pek çok farklı şarküteri ürünü de bulunmakta.

 

Örneğin sadece Tête de Moine peynirini kesmek için bu aparatı üretmişler (Görsel: ©Wikipedia).

 

 

Yine Almanya, Avusturya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerden alınan ve İsviçre’de de sıklıkla tüketilen Bretzel, Spätzle, Sauerkraut (lahana turşusu yemeği) gibi yemeklerle karşılaşabilir, özellikle Cenevre’de Tatlısu levreği yiyebilirsiniz.

 

Tabii ki bu kadar yiyecekten konuştuk. Biraz da içecekten konuşalım.

 

İsviçre’ye özgü iki önemli içecek bulunuyor: Ovomaltine ve Rivella. Özellikle Ovomaltine ile sıcak çikolata içmek istediğinizde karşılaşacaksınız; ancak bana sorarsanız kendisinin sıcak çikolata ile uzaktan yakından alakası yok. Evet, içerisinde çikolata bulunuyor, ancak bunun yanı sıra bir de maltlanmış arpa ve bir çeşit maya içeriyor. O yüzden tadı tam olarak çikolata gibi değil. Herhangi bir yerde size toz olarak getirilen bu içeceği suya veya süte karıştırıp içmeniz gerekiyor.

 

Rivella ise peynir altı suyundan yapılan, gazlı sayılabilecek bir içecek. Marketlerde üç renk Rivella göreceksiniz. Orijinal olanı kırmızı, light olanı mavi ve yeşil çaylı olanı yeşil etiketle satılıyor.

 

Elbette bunların yanında İsviçre’ye özgü pek çok şarap türü de var. Bunların bir kısmını, eğlenceli bir aktivite olarak bağ bozumlarına giderek tadabilirsiniz. Örneğin Cenevre çevresinde sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki kere bağ bozumu festivali düzenleniyor. Özellikle sonbaharda olana yoğun ilgi oluyor ve cüzi bir ücret karşılığı festivale katılan tüm şarap mahzenlerini yerinde gezip ilk ürünlerini tatma şansına ulaşabiliyorsunuz. Gezerken raklet yiyip, sıcak çorba içmek de cabası.

 

 

Ve tabii ki İsviçre’nin içme suyu da çok güzel. Dağlardan gelen kaynak suyu diyebiliriz sanırım. Şehirlerdeki hemen her çeşmeden ücretsiz olarak su içmeniz mümkün (üzerinde “içmeyiniz” yazan süs havuzları ve çeşmeleri hariç tabii). Evlerde de musluklardan içilebiliyor.

 

Son olaraksa İsviçre’deki yemek saatlerinden bahsedelim.

 

İsviçre’de genel olarak herkes erkenci. Genellikle saat 18’de akşam yemeği yenmiş oluyor. Bazen yurtta birlikte kaldığınız arkadaşlarınızın saat 17’de de akşam yemeği yediklerine şahit olabilirsiniz. Yine bununla doğru orantılı olarak marketler de Perşembe hariç hafta içi ve Cumartesi günleri 18-19’a kadar, Perşembe günleri 20-21’e kadar açıklar ve Pazar günleri de kapalılar. Aynı şekilde Pazar günü kapalı olan pek çok lokanta da var. Ya da Pazar günü çalışıyorlarsa Pazartesi kapalı olabiliyorlar. Örneğin bazı pastaneler ve fırınlar Pazar sabahları dükkân açtıkları için Pazartesi tüm gün kapalı olabiliyorlar. Tüm bu saatleri göz önünde bulundurarak lokantalara gidişinizin saat 20’yi aşmamasına özen gösterin derim. Hatta öncesinden kapanış saatlerini kontrol yararlı olabilir.

 

Ayrıca yaz tatillerine de dikkat etmek gerek. Cenevre’de ağustos başında kutlanan büyük bayram sırasında bile 3 aylığına kapılarını kapatıp tatil ilan eden lokantalar gördüm.

 

İşte, yazının başında da bahsettiğim üzere bir Akdeniz mutfağı değil ama patatese, çikolataya ve hatta peynire kim karşı koyabilir?

 

Şimdiden afiyet olsun!

 

Makalemizde de bahsettiğimiz gibi İsviçre’de eğitim almak için en iyi nedenlerden biri yemek kültürü, gelin şimdi diğer nedenleri birlikte inceleyelim..

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT