Öğrenci Gözüyle İtalya’da İtalyanca Öğrenmek

Merhaba!

Sanıyorum ki pek çok kişi hayatının bir döneminde mutlaka İtalyanca öğrenmeyi düşlemiştir. Peki ya bu düşü gerçekleştirmeye karar verdiğinizde neyle karşılaşacağınızı hiç düşündünüz mü? Bu yazıyla hem yeni bir dil öğrenmenin zorluğuyla ilgili önyargılarınızı yıkmaya hem de yeni öğrenmeye başlayanlar için pratik bilgiler vermeye çalışacağız.

 

İtalya uzun yıllar şehir devletleri halinde yönetildiği için her bir şehrin, hatta her bir kasabanın kendisine ait bir diyalekti (dialetto), yani o yere ait bir dili vardır. Bazı bölgelerde bu dil o kadar yaygın ve baskındır ki sokak tabelaları bile iki dillidir: Diyalekt ve resmi İtalyanca. Ancak bu diyalektler gençler arasında çok konuşulmamaktadır ve bu yüzden bazı diyalektler yavaş yavaş kaybolmaktadır. Bugün okullarda öğretilen ya da televizyonda konuşulan İtalyanca Floransa diyalektidir. Dante’nin İlahi Komedya’sı modern İtalyanca’nın başlangıcı kabul edildiğinden, Dante’nin kullandığı dil genel İtalyanca olarak kabul edilmiştir ve İtalya’nın birleşmesinden sonra okullarda bu dil öğretilmiştir.

 

Eğer daha önceden Latince’den gelmiş dillerden herhangi birisine aşinalığınız yoksa İtalyanca ilk etapta biraz korkutabilir. Çünkü birdenbire karşınıza dişil ve eril kelimeler çıkacak. İtalyanca sınıfına girdiğiniz andan itibaren Türkçe’deki nötrlük yok olacak ve sandalye dişi bir obje, telefon ise erkek bir objeye dönüşecek. Ancak bir kere bu sisteme alıştıktan sonra İtalyanca’nın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda İtalyanca istisnaların neredeyse hiç olmadığı bir dil. Bu sayede sonu “a” ile biten bütün sözcüklerin dişil; sonu “o” ile biten bütün sözcüklerin de eril olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz (sadece iki ya da üç istinası var). Tek sıkıntı sonu “e” ile biten sözcüklerin dişil mi eril mi olduğunu çözebilmekte. Onu da deneyerek bulabilirsiniz, çünkü bu müzikal dilde kulağa kötü gelen hiçbir ses yok. Aslında gerçekten de İtalyanca çok kolay bir dil. Telaffuz edilmesi zor harfler yok ve bir kere harflerin nasıl söylendiğini öğrendikten sonra okuyamayacağınız hiçbir kelime yok; çünkü Türkçe gibi bütün sözcükler yazıldığı gibi okunuyor.

 

İtalyanca’nın en güzel taraflarından birisi Türkçe’deki gibi her bir özne için fiilin farklı bir çekimi olması. Bu sayede nasıl Türkçe’de “Ben gidiyorum” demek yerine sadece “Gidiyorum” demek yetiyorsa, İtalyanca’da da “Io vado” demek yerine sadece “Vado” demek yeterli. Böylelikle fiilin sonuna gelen kişi eklerini bildikten sonra her fiili rahatlıkla çekebilirsiniz. İtalyanca’dan Türkçe’ye geçmiş çok fazla sözcük yok, bu yüzden bir sürü yeni kelime öğrenmeniz gerekecek; ancak eğer İngilizce biliyorsanız bu çok büyük bir zorluk oluşturmayacaktır. Genellikle İngilizce’de “–tion” ile biten kelimeleri “–zione” şekline büründürdüğünüzde birdenbire İtalyanca olacaklar. İtalyanca Türkiye’de çok fazla bilinmediğinden çok fazla sözlük yok. Var olan sözlüklerin en iyisi Asım Tanış’ın büyük sözlüğü ya da taşınabilir olsun isterseniz Damla Tanış’ın küçük sözlüğü. Bu sözlüklerde aradığınız çoğu sözcüğün karşılığını, hatta bazı sözcüklerin kullanım biçimlerini ya da bazı deyimleri bulabilirsiniz. Diğer taraftan da yine İtalyanca Türkiye’de bilinmediğinden İtalyanca öğrenmiş olmak size iş hayatında ya da akademik alanda büyük avantaj sağlayacaktır.

 

Tabi ki her dilde olduğu gibi İtalyanca’yı da en iyi şekilde öğrenebilmenin tek yolu insanlarla iletişime geçmek. İtalyanların neşeli ve konuşkan yapısı iletişime geçmenizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra İtalya’ya gittiğiniz zaman kalacak yer için aile yanını tercih ederseniz ki en etkili yol bu olsa gerek, dışarıda kimseyle konuşamasanız bile evde pratik yapabilirsiniz. İlk başlarda sadece konuşmaları dinlemek bile faydalı olacaktır. İtalyan aile yapısı Türk aile yapısına çok benzediğinden evin içinde asla yabancılık ve açlık çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Her akşam ailenin etrafında toplandığı büyük yemek sofraları size İtalyanca pratik yapabilmek için büyük bir imkan sağlayacaktır. Aynı zamanda İtalyanca’nın en zengin olduğu mutfak alanındaki sözcüklerin tamamını da öğrenebilirsiniz.

 

İtalya ve İtalya’nın eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgi için tıklayını.

 

Dialetti della Puglia

 

Editörün notu: Bu yazıyı İtalyanca öğrenimi hakkında bilgi edinmek isteyen veya İtalyanca dil eğitimi almak için İtalya’yı tercih eden öğrencilere fikir vermesi açısından kaleme alan (uzun bir süre İtalya’da eğitim almış) Aybüke Hanım’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sohbet başlat
Buradayız!
Powered by

KAPAT

Teklif Al

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı almak için

formu hemen doldurun!

Teşekkürler!

Danışmanlarımız en kısa sürede belirttiğiniz mail adresine veya telefon numarasına dönüş yapacak.

KAPAT